Negatywne myślenie- jak z nim skończyć?

Negatywne myślenie- jak z nim skończyć?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy często łapiesz się na tym, że negatywne myślenie wpędza Cię w spiralę smutku i poczucia beznadziei? Warto jest popracować nad sobą i swoim otoczeniem, aby zapobiec czarnym myślom. Aby zmienić swój stosunek do życia, musisz najpierw podjąć wyzwanie i nauczyć się brać odpowiedzialność tylko za to, na co masz wpływ.

Zastanów się: jakie są Twoje schematy myślenia? Co byś powiedział na ich zmianę? Warto jest stawić czoła i zakończyć negatywne myślenie, które jest hamulcem w Twoim życiu i powstrzymuje Cię od odnoszenia sukcesów.

Czytaj dalej i zmień swoje życie na lepsze!

Negatywne myślenie staje się powszechnym problemem

Nie mówimy, aby całkowicie negować wszelkie krytyczne myśli. Dobrze wykorzystane i zaobserwowane są cennym źródłem informacji o nas samych i otaczającej nasz rzeczywistości. Dają nam sygnały o tym, co zmienić lub nad czym trzeba pracować.

Jeśli jednak te czarne wizje i idee Cię ograniczają, proponujemy kilka sposobów na zdobycie odpowiedniego dystansu. Zastosuj te sztuczki, aby zmienić swoje negatywne myślenie i zdobądź kontrolę nad swoim życiem!

1. Podejmij działanie

Nie można od razu zamienić negatywnego myślenia na czysto dobre, przyjemne i pozytywne pomysły. W rzeczywistości absolutnie doskonały sposób życia i myślenia jest niemożliwy i naraziłby Cię na wiele nieprzyjemności. Ponadto pojawienie się krytycznych myśli świadczy o ludzkiej dojrzałości i umiejętności przewidywania i planowania.

negatywne myślenie

Zamiast skupiać się na tym, co nie jest możliwe, przeanalizuj sytuacje, które Cię niepokoją:

  • Do jakiego tematu te myśli się odnoszą?
  • Jakie konkretne działania mogą pomóc w złagodzeniu danej sytuacji?

Kiedy uzyskasz już jasne odpowiedzi na te pytania, będziesz wiedział, jak iść naprzód.

Na przykład twoje negatywne myślenie może kręcić się wokół idei, że Twój związek się niedługo rozpadnie i skończy na zawsze. Analizując to, co się dzieje, możesz odkryć, że twój mąż nie rozmawia z tobą tak jak dawniej lub nie interesuje się tym, co się dzieje w Twoim życiu. W takim przypadku możesz podjąć pewne działania i rozwiązać tan niepokojący problem.

Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, ryzykujesz więcej stresu, więcej negatywności i niezdrowego unikania tematu. Oczywiście lepiej jest zabrać się do pracy i jak najszybciej zmniejszyć problemy. Warto jest samemu rozpocząć dyskusję z parterem, znaleźć wspólne hobby, wykazać się proaktywnością w związku.

2. Medytuj i żyj świadomie

Czy chcesz zmienić swoje negatywne myślenie o wewnętrznych czynnikach, takich jak Twoja osobowość lub Twoja budowa ciała? Wiele osób ma poważne problemy z zaakceptowaniem tego, kim są, jak wyglądają i różnymi innymi aspektami osobistymi.

W tym przypadku, oprócz pracy nad problemem, jak w poprzednim punkcie, musisz po prostu pogodzić się z samym sobą. Może to być złożony proces, ale zawsze lepiej jest kontrolować negatywne myśli, które tak bardzo na Ciebie wpływają.

medytacja a negatywne myślenie

Niektóre myśli, które należy wykreślić ze swojego słownictwa, wymagające tej wewnętrznej pracy to:

“Nie jestem w stanie …”
“Powinienem być bardziej ..”
“Nie jestem wystarczająco dobry …”
“Gdybym tylko był bardziej …”

Jeśli uważasz, że medytacja to za mało, spróbuj terapii psychologicznej. Zdarza się, że nie zawsze sami możemy poradzić sobie z tymi problemami.

3. Otocz się pozytywnymi ludźmi

Zmiana negatywnego myślenia jest procesem stopniowym, który jest łatwiejszy, gdy jesteś otoczony dobrymi ludźmi, którzy przynoszą ci pozytywną energię. Wiele osób w rzeczywistości nie miałoby negatywnych myśli, gdyby byli otoczeni właściwym, wspierającym towarzystwem.

Analizuj osoby, z którymi spędzasz większość swojego czasu. Pamiętaj, że to, z kim przebywasz ma to a Ciebie bardzo duży wpływ. Chociaż czasem możesz je bardzo kochać, czasami lepiej jest odciąć się od “energetycznych wampirów” i poszukać budujących relacji.

ludzie

Na przykład Twoje wyobrażenia o tym, że nie jesteś wystarczająco dobry w swojej pracy, można wyprowadzić z faktu, że twoja mama zawsze porównuje cię do kogoś, kogo znasz. W takim przypadku jesteś przyzwyczajony do porównywania się z ludźmi, którzy mają różne cechy i inną rzeczywistość.

W tym sensie każdy, kto jest toksyczny dla Twojego życia, powinien mieć ograniczony dostęp do ciebie. Zapomnij o swojej chęci bycia miłym lub dobrym człowiekiem na chwilę. Czasami warto jest porozmawiać z najbliższymi, którzy mają na Ciebie negatywny wpływ.

To samo dotyczy social media i znajomych z internetu. Dla własnego dobra przestań obserwować osoby, które Cię denerwują lub wprawiają w zły nastrój.

4. Rozdzielaj i deleguj obowiązki

Innym sposobem na zmianę negatywnego myślenia jest zaprzestanie przyjmowania odpowiedzialności, za wszystko i wszystkich. Jeśli to możliwe, nie wahaj się prosić o pomoc!

Jest to bardzo powszechny problem u osób, które zwykle kierują rodziną lub mają odpowiedzialną pracę.

kobieta stres myśli

Jest to często spotykane u rodziców, którzy zawsze obwiniają siebie, ponieważ ich dzieci otrzymują złe oceny. Nie zauważają jednak, że to ich dziecko nie zwraca uwagi na nauczycieli lub zapomina odrabiać zadania domowe.

Oczywiście jest w tym część odpowiedzialności rodziców, ale w pewnym wieku, to dziecko powinno nauczyć się punktualności, skupienia i czynnego udziału w zajęciach.

Możesz dziecku przypominać, ale to nie ty jesteś od odrabiania zadań. Podobnie w pracy- pracownicy powinni być odpowiedzialni za części projektu, zadania. W ten sposób rozwiną swoje umiejętności.

5. Przestań zachowywać się jak ofiara

Czy narzekasz cały czas na to, co jest nie tak z Twoim życiem, ponieważ uważasz, że zasługujesz na więcej? Cóż, stanie się ofiarą sprzyja pojawianiu się negatywnych myśli.

Gdy następnym razem zaczniesz się nad sobą użalać, zadaj sobie kilka pytań: czego oczekujesz od życia i co zrobiłeś, aby to osiągnąć. Ten punkt ma wiele wspólnego z pierwszym, o którym wspomnieliśmy wcześniej.

Kiedy przestajesz aktywnie sterować swoim życiem lub odkładasz swoje decyzje, sabotujesz swoje postępy i możliwości dotarcia tam, gdzie chcesz.

smutny męzczyzna

Rozumiemy, że bardzo łatwo jest być ofiarą. W ten sposób chronisz siebie, gdy coś pójdzie nie tak i masz uzasadnienie dla zaniechania aktywności. 

Ale jak długo to działa? Czy to naprawdę jest dla Ciebie korzystne?

Ograniczając się do bycia ofiarą, dajesz kontrolę nad swoim życiem, pracą, karierą czy losowi. A to przecież tylko Ty możesz te czynniki zmienić, tak jak tylko zapragniesz. Teraz powiedz nam, co zrobisz, aby zakończyć swoje negatywne myślenie? Czy myślałeś wcześniej o zmianie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.