Antystresowe działanie jogi – ćwiczenia ukoją nerwy

Joga to znaną od wieków metoda pozwalającą uwolnić ciało i umysł od negatywnych skutków napięcia psychicznego i stresu. Medytacja i stosowanie odpowiednich technik oddechowych pozwala skoncentrować się na chwili obecnej i w pełni cieszyć się codziennym życiem.
Antystresowe działanie jogi – ćwiczenia ukoją nerwy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Antystresowe działanie jogi zostało potwierdzone wynikami niejednego badania naukowego. Jest to rodzaj aktywności fizycznej pomagający odzyskać powiązanie między ciałem i umysłem. Regularne wykonywanie asan i medytacji pomaga stopniowo rozładowywać psychiczne i emocjonalne obciążenia nawarstwiające się w organizmie każdego dnia.

Skupienie się na oddechu i chwili obecnej to fantastyczna odskocznia od codzienności i przytłaczających problemów. Wiadomo, że stres jest jedną z przyczyn wielu chorób i niekomfortowych dolegliwości zdrowotnych. Objawia się on nie tylko wypadaniem włosów i nerwowością, lecz także okrutnie odbija się na stanie zdrowia.

Migreny, bóle brzucha, biegunka, skurcze żołądka – to tylko niektóre z symptomów braku kontroli nad nerwami i emocjami. Poznaj antystresowe działanie jogi i uwolnij się od codziennego napięcia. Ciało, które regularnie wyzbywa się negatywnych emocji, jest zdrowsze i funkcjonuje sprawniej.

Joga pomaga tam, gdzie kolejny papieros czy lampka wina na odstresowanie jedynie pogarszają sytuację. Jest to forma aktywności, która świetnie wpływa na kondycję organizmu. Poznaj trzy praktyki, które czynią z jogi niezawodny sposób na stres i ukojenie nerwów.

1. Antystresowe działanie jogi – liczy się prawidłowe oddychanie

Joga jest dobra dla każdego, zarówno dla małych dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Jej regularne praktykowanie wyostrza umiejętność słuchania i koncentracji, czyli pomaga zapanować nad emocjami i wyciszyć wirujący w głowie kłębek myśli.

Jednym z podstawowych założeń jogi jest pranajama, czyli technika opanowania oddechu. Praktykowanie zdrowej metody oddychania to naturalna i bardzo efektywna terapia antystresowa.

kobieta ćwicząca jogę

Chociaż z początku ćwiczenia oddechowe mogą stać się przyczyną napadów lękowych, dyskomfortu i silnego stresu, z czasem jednak – w miarę postępów w kontroli oddechu – dolegliwości te będą ustępowały, a w ich miejsce pojawi się spokój i harmonia.

Ćwiczenia oddechowe można praktykować dosłownie wszędzie, nie tylko w trakcie sesji jogi. Można skupić się na prawidłowym oddechu, pracując przy biurku, prowadząc samochód, oglądając telewizję, leżąc w łóżku, a także wykonując jakiejkolwiek inne czynności.

Przeczytaj także artykuł: Joga – walcz z depresją przy jej pomocy

Na czym polegają ćwiczenia oddechowe?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad swoim oddechem? Na jego podstawie można naprawdę wiele powiedzieć o stanie ciała.

W chwilach rozluźnienia jest on spokojny i miarowy, a w sytuacjach stresowych lub w trakcie zwiększonej aktywności fizycznej przyspieszony. Czasem, kiedy organizm wchodzi w stan wielkiego stresu, brakuje tchu, a serce bije jak szalone.

  • Oddychaj przeponą – jedną dłoń połóż na brzuchu. Następnie weź głęboki oddech i skup się na tym, jak klatka piersiowa napełnia się powietrzem. Po wdechu wstrzymaj oddech na kilka sekund, po czym spokojnie i wolno wypuść powietrze z płuc.
  • Stosuj metodę oddychania 4-7-8. Technika ta polega na wykonaniu serii istotnych kroków. Najpierw nabieraj powietrze do płuc przez cztery sekundy, następnie wstrzymaj oddech na siedem sekund, a na koniec wypuszczaj powietrze z płuc przez osiem sekund. Serię powtórz przynajmniej cztery razy. Taki rozkład czasu pomaga prawidłowo dotlenić organizm i ukoić zszargane nerwy.

Dzięki tym dwóm prostym technikom oddechowym skutecznie opanujesz nerwy i odstresujesz się w zaledwie kilka minut. Zapewnią ci one wspaniały relaks, zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

2. Medytacja

Kolejnym ważnym elementem każdej sesji jogi jest medytacja. Znakomicie wycisza ciało i umysł. Można ją praktykować zarówno na początku zajęć, jak i na końcu. Nawet najprostsze techniki medytacyjne pomagają odnaleźć spokój, poczuć przypływ pozytywnej energii oraz poprawić ogólny stan zdrowia organizmu.

Efekty regularnej medytacji niemalże w każdym przypadku potwierdzają antystresowe działanie jogi. Nie chodzi tu tylko o rozluźnienie ciała i wyzbycie się napięcia nerwowego, lecz także o samodoskonalenie się. Medytacja umożliwia zatrzymanie się na chwilę w szaleńczym pędzie życia i obserwację myśli z zewnątrz.

medytacja w pracy i antystresowe działanie jogi

Patrząc na siebie i swoje problemy z dystansem, jesteśmy w stanie całkowicie się odprężyć i nabrać większej świadomości emocjonalnej.

Medytacja wiąże się ściśle z kontrolą oddechu. Należy skoncentrować się na każdym wdechu i wydechu, zachowując odpowiednie przerwy między nimi. Z czasem zauważysz, że podświadomie praktykujesz techniki oddechowe w sytuacjach stresowych.

Głęboki i spokojny oddech jest w stanie szybko i skutecznie je przegonić. Medytując, nie tylko zachowujesz zimną krew w kryzysowych sytuacjach, lecz także na bieżąco oczyszczasz swój organizm z negatywnych emocji, dzięki czemu unikasz wielu poważnych chorób i dolegliwości.

Jak i kiedy należy medytować?

Staraj się świadomie podchodzić do swoich problemów i stresujących sytuacji. Bądź zawsze czujny i koncentruj się na chwili obecnej. Zwykle jesteśmy tak pochłonięci sprawami z przeszłości i obawiamy się przyszłych zdarzeń, że zapominamy o tym jak wpływają one na naszą codzienność.

  • Staraj się medytować codziennie przynajmniej przez kilka minut.
  • Usiądź w pozycji kwiatu lotosu, zamknij oczy i skup się na oddechu.
  • W rzeczywistości medytować można wszędzie i w różnych pozycjach: na leżąco lub na siedząco, ale z podpartymi plecami. Pozycja do medytacji po prostu ma być wygodna.
  • Innym istotnym czynnikiem jest cisza. Nie uda Ci się wtopić we własne myśli, gdy wokół krzyczą dzieci albo do uszu dochodzą dźwięki telewizora czy remontu u sąsiadów. Znajdź spokojne miejsce i medytuj w ciszy lub przy dźwiękach delikatnej, relaksującej muzyki.

3. Progresywna relaksacja mięśni

Antystresowe działanie jogi przejawia się również przez relaks i oczyszczanie mięśni z napięcia. Mowa tu o relaksacji, czyli o stopniowym odprężaniu mięśni.

Metodę tę stosuje się zwykle przed ostatecznym rozluźnieniem na końcu zajęć. Jej celem jest całkowite odprężenie każdej komórki ciała i uwolnienie jej od napięcia i stresu.

antystresowe działanie jogi - ćwiczenia na macie

Progresywna relaksacja mięśni polega na skupieniu się na poszczególnych partiach ciała, od czubka głowy po palce u nóg. Najpierw należy napiąć, a później rozluźnić mięśnie. Napina się je podczas wdechu, a rozluźnia w trakcie wydechu.

Postaraj się skupić dosłownie na każdej części ciała: języku, ustach, oczach, szyi, karku, kręgosłupie, klatce piersiowej, ramionach, brzuchu, biodrach, pośladkach, udach, łydkach, stopach itd. Po zakończeniu takiego ćwiczenia poczujesz się jak po solidnym zabiegu odnowy biologicznej.

Antystresowe działanie jogi – podsumowanie

Przedstawione powyżej praktyki stanowią niepodważalny dowód na antystresowe działanie jogi. Są bez wątpienia skuteczną bronią przed niszczycielską siłą codziennego stresu i bombardujących nas zewsząd negatywnych emocji.

Chociaż poszczególne asany są równie istotnym elementem każdej sesji jogi, bez poznania technik oddechowych ani medytacji nie udałoby się oczyścić ciała i umysłu z napięcia nerwowego.

Zaleca się ćwiczenie jogi o poranku w celu pozytywnego nastawienia się do nadchodzącego dnia albo wieczorem, kiedy można się już odprężyć i „zmyć” z siebie wszystkie zmartwienia. W rzeczywistości jednak każda pora jest dobra na jogę, medytację lub proste techniki oddechowe, wystarczy nawet krótka przerwa w pracy.

Naucz cieszyć się trwającą chwilą i kontrolować stres. Pamiętaj, że chociaż nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować go z życia, tylko od nas zależy w jaki sposób będziemy sobie z nim radzić.

Przewlekły stres nie przynosi ciału absolutnie żadnych korzyści. Jest niczym duch, który podąża za nami, gdziekolwiek się udamy. Za pomocą jogi skutecznie go przegonisz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.