Joga - walcz z depresją przy jej pomocy

12 Styczeń, 2019
 

Wierzcie lub nie, joga może pomóc rozwiązać najczęstsze problemy psychiczne, takie jak : lęk, depresja i stres. Nie jest tylko nową modą. Joga od tysiącleci zapewnia wiele emocjonalnych korzyści. Zapraszamy do lektury.

Czym jest depresja?

Depresja to choroba charakteryzująca się głębokim smutkiem, brakiem zainteresowania ludźmi i światem oraz niezdolnością do czerpania przyjemności.

Choroba ma charakter przewlekły i nie jest związana z konkretną osobowością lub słabością. U osób, które cierpią z jej powodu, może drastycznie wpłynąć na codzienne życie, psychicznie, fizycznie i emocjonalnie.

Joga – korzyści jakie wykazuje przeciwko depresji

Problem z depresją polega na tym, że staje się ona gorsza w obliczu innych trudności, takich jak stres, niepokój, bezsenność lub nadmierna senność. W rezultacie mogą one spowodować zamknięty krąg, z którego trudno będzie się wydostać.

Ważne jest, aby utrzymać aktywną walkę z depresją, osiągnąć równowagę i przezwyciężyć ją.

Joga ćwiczy ciało, jak i umysł poprzez pozy (asany), oddychanie i medytację (pranajama) a tym samym moduluje energię.

Joga - korzyści jakie wykazuje przeciwko depresji.

W tej dyscyplinie zrozumiałe jest, że energia jest przyczyną wielu blokad i chorób. Regularne uprawianie jogi ma na celu znalezienie wewnętrznej równowagi i osiągnięcia ogólnego dobrego samopoczucia.

 

Utrzymując energię w harmonii z ciałem, osiągasz dobre samopoczucie. Co więcej, praktykując jogę, stopniowo osiągniesz mistrzostwo w poznaniu samego siebie i doświadczysz teraźniejszości, tu i teraz.

Każdy, kto osiąga stan spokoju, jest dobrze wyposażony w to, aby skutecznie walczyć z depresją.

Walka z depresją

Joga to świetne narzędzie do walki z depresją. Jest skuteczna również w walce ze:

 • Stresem. Zmniejsza poziom kortyzolu – hormon uwalniany przez organizm w odpowiedzi na stres, który może powodować inne choroby.
 • Ponadto poprawia częstość akcji serca, co jest oznaką zdolności organizmu do reagowania na stresujące sytuacje w bardziej elastyczny sposób.
 • Bezsennością i spadkami nastroju. Według badań medycznych praktykowanie jogi reguluje serotoninę, hormon związany z nastrojem i entuzjazmem, a także usprawnia cykle snu.
Kobiety ćwiczące jogę.

Pozycje jogi, które pomagają zwalczyć depresję

Wiele różnorodnych pozycji jogi reguluje i aktywuje energię życiową organizmu, poprawia równowagę umysłu i ciała oraz ożywia układ nerwowy.

Dlatego pozycje stanowią naturalny środek, aby traktować Cię w sposób holistyczny – jako całość. W rzeczywistości istnieje wiele pozycji jogi specjalnie zaprojektowanych, aby zachęcić lub pomóc w radzeniu sobie z niektórymi emocjami, a także działających, jako coś w rodzaju ulgi.

 

Na przykład pozycje stojące i rozciągające, w połączeniu z odpowiednimi technikami relaksacji i oddychania, aktywują układ nerwowy, który jest odpowiedzialny za dostarczanie energii.

W związku z tym warto omówić swoją sytuację z przewodnikiem lub mistrzem, którzy mogą towarzyszyć Ci podczas praktyki i upewnić się, że uzyskasz naprawdę satysfakcjonujące wyniki.

Czy to naprawdę działa?

Krótko mówiąc, tak. Joga jest naprawdę skuteczna w walce z depresją, ponieważ ułatwia uwalnianie toksyn i pozbywa się napięcia jednocześnie.

Oczyszczenie umysłu ze wszystkich złych myśli jest fundamentalne. A ćwiczenie jogi pomoże Ci to zrobić. Kiedy praktykujesz jogę, negatywne myśli znikają.

Kobieta z małym kotkiem.

Koncentrowanie się na właściwych pozycjach i oddychaniu pomaga skupić emocje i myśli. Joga zapewnia jasność umysłu.

Wykonaj kolejny krok

Korzyści wynikające z uprawiania jogi w leczeniu depresji i innych stanów psychicznych są czymś rzeczywistym. Joga zaczyna się od idei, że człowiek jest jednostką.

Uzdrawianie swojej energii i utrzymywanie równowagi pozwala stopniowo poprawiać nawyki i nastroje. Joga pobudzi Cię do działania, abyś mógł zacząć podejmować kroki zmierzające do wyzdrowienia.

 

Jednym z kroków, które możesz podjąć, aby móc prowadzić zdrowsze życie jest otaczanie się związkami, które mają znaczenie i działaniami, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Ważne jest, aby zacząć.

 • Garfinkel, M., & Schumacher, H. R. (2000). Yoga. Rheumatic Disease Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/S0889-857X(05)70126-5
 • Ross, A., & Thomas, S. (2010). The Health Benefits of Yoga and Exercise: A Review of Comparison Studies. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0044
 • Khalsa, S. B. S., Hickey-Schultz, L., Cohen, D., Steiner, N., & Cope, S. (2012). Evaluation of the mental health benefits of yoga in a secondary school: A preliminary randomized controlled trial. Journal of Behavioral Health Services and Research. https://doi.org/10.1007/s11414-011-9249-8
 • Noggle, J. J., Steiner, N. J., Minami, T., & Khalsa, S. B. S. (2012). Benefits of yoga for psychosocial well-being in a us high school curriculum: A preliminary randomized controlled trial. Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics. https://doi.org/10.1097/DBP.0b013e31824afdc4
 • Desai, R., Tailor, A., & Bhatt, T. (2015). Effects of yoga on brain waves and structural activation: A review. Complementary Therapies in Clinical Practice. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2015.02.002
 • Andy Smith, J., Greer, T., Sheets, T., & Watson, S. (2011). Is there more to yoga than exercise? Alternative Therapies in Health and Medicine.
 • Kiecolt-Glaser, J. K., Christian, L., Preston, H., Houts, C. R., Malarkey, W. B., Emery, C. F., & Glaser, R. (2010). Stress, inflammation, and yoga practice. Psychosomatic Medicine. https://doi.org/10.1097/PSY.0b013e3181cb9377
 • Li, A. W., & Goldsmith, C. A. W. (2012). The effects of yoga on anxiety and stress. Alternative Medicine Review. https://doi.org/10.1016/j.jinsphys.2011.01.005