Negatywne nawyki zatruwające życie i zdrowie

Brak przebaczenia osobom, które kiedyś wyrządziły nam krzywdę, to przykład nawyku, który zatruwa nasze życie, przeszkadza i nie pozwala iść dalej.
Negatywne nawyki zatruwające życie i zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2019

W tym artykule opowiemy jakie są najczęstsze negatywne nawyki zatruwające życie, abyś mógł je zidentyfikować, a następnie wykorzenić.

Czy często czujesz się smutny, niespokojny lub zły i tak naprawdę nie wiesz dlaczego. Być może dzieje się tak dlatego, że jesteś rozczarowany pewnymi niekorzystnymi codziennymi sytuacjami. Zwróć uwagę na niżej omówione negatywne nawyki zatruwające życie, ponieważ mają one istotny wpływ na Twoje samopoczucie i przyszłość.

Wydaje się, że o wiele łatwiej jest dostrzec negatywną stronę rzeczy niż pozytywne aspekty… Jeśli częściej skupiasz się na przeszkodach, problemach i trudnościach, które uniemożliwiają Ci działanie, ten artykuł jest dla Ciebie!

Wierz lub nie, ale tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje własne szczęście. Sprawdź, jakie masz negatywne nawyki i postaraj się je usunąć ze swojej codzienności. Świadomość ich istnienia jest pierwszym krokiem do zmiany.

1. Porównywanie się z innymi

Każda osoba jest wyjątkowa i unikalna. Jednak często spędzamy dużo czasu porównując się z innymi: jestem wyższy, grubszy, mniej inteligentny, bardziej zamożny itp…

Porównania mogą być pomocne w niektórych sytuacjach, na przykład przy podejmowaniu niektórych decyzji. Jednak w większości przypadków porównywanie się z innymi jest negatywne i utrudnia życie.

Oczywiste jest, że inni ludzie mają umiejętności, których możesz nie posiadać, ale pamiętaj, że na pewno masz zdolności, których akurat oni nie mają. To pewien rodzaj “równowagi”.

Dwaj mężczyźni rozmawiają

Nie czuj się gorszy od innych, nie pomniejszaj swoich osiągnięć ani nie uważaj, że Twoje problemy są większe niż problemy innych ludzi.

2. Myślenie, że życie jest trudne

Oto idea, która została nam wpojona, gdy byliśmy dziećmi: musicie ciężko pracować, aby zarobić na życie. Nic nie jest Wam dane za darmo, życie jest trudne i musisz przezwyciężyć wiele przeszkód itp.

Życie nie jest proste, ale nieprawdą jest, że ludzie ciągle cierpią. Nawet osoby, które przeżyły wielką traumę, były w stanie pójść do przodu i cieszyć się małymi rzeczami, które każdego dnia daje nam życie.

Być może zbyt często skupiasz się na negatywnych rzeczach i nie zdajesz sobie sprawy, że Twoje istnienie może być naprawdę proste.

Ponadto, jeśli mówisz, że “życie jest trudne”, wymyślasz sobie wymówki, gdy coś nie układa się po Twojej myśli – jesteś ofiarą, która siedzi bezczynnie zamiast rozwiązywać problemy. Tego typu negatywne nawyki sprawiają, że ciągle czujesz się nieszczęśliwy.

3. Negatywne nawyki: Perfekcjonizm

Perfekcjonista nie robi wszystkiego doskonale… ale chce, aby wszystko wokół niego było perfekcyjne. Wydaje się to sprytną grą słów, ale ukazuje różnicę, którą powinieneś rozpoznać.

Jeśli martwisz się, gdy rzeczy nie układają się zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, jeśli nie akceptujesz wyzwań lub projektów ze strachu przed nimi lub jeśli uważasz, że przeciętność jest niedozwolona, ​​powinieneś wiedzieć, że jesteś perfekcjonistą.

Kobieta z lupą a perfekcjonizm i negatywne nawyki

Dlaczego bycie perfekcjonistą negatywnie wpływa na Twoje życie? Ponieważ:

  • Nie czerpiesz radości z robienia czegoś
  • Nie przyznajesz się do błędów
  • Chcesz mieć wszystko pod kontrolą
  • Zbyt wiele wymagasz od siebie i od innych osób
  • Jesteś “ekstremistą”, który nie akceptuje niuansów (dla Ciebie wszystko jest czarne albo białe, wybierasz wszystko albo nic, ludzie są po Twojej stronie lub przeciwko Tobie, itp.).

Nie jest źle dążyć do doskonałości lub szukać doskonałości w tym co robisz. Jednak problem leży w sposobie radzenia sobie z danymi sytuacjami.

W trakcie wykonywania zadania stresujesz się, jesteś w złym nastroju, nie możesz spać lub boisz się popełniać błędy? To jest negatywna strona perfekcjonizmu.

4. Negatywne nawyki: Nie umiesz przebaczać

Kiedy nie umiesz przebaczać ani innym ludziom ani sobie, gromadzisz w sobie negatywne uczucia takie jak uraza, ból i udręka.

Te emocje zamieniają się w gorycz i nieszczęście. Wszystkie sytuacje, które uważasz za krzywdzące i sprawiły, że cierpisz, mogą stać się “upiorem”, który Cię prześladuje i zatruwa życie.

Przebaczenie nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy czujesz się zraniony lub uważasz, że inni znów Cię krzywdzą. Musisz jednak wybaczyć, aby uzdrowić siebie i zrozumieć, że inni również mogą popełniać błędy.

Kiedy naprawdę wybaczysz, poczujesz wielką ulgę i zdejmiesz wielki ciężar ze swojej piersi.

5. Prokrastynacja

Prokrastynacja to jeden z nawyków negatywnie wpływających na Twoje życie, ponieważ nie pozwala Ci ukończyć żadnego zadania. Co oznacza, że ​​zawsze będziesz miał zaległe sprawy. Odwlekanie wykonywania zadań może stać się codziennością.

Zwykle taka postawa jest spowodowana lękiem przed porażką lub wątpliwościami co do swoich możliwości. Unikanie wykonywania zadań działa przeciwko Tobie, ponieważ i tak będziesz musiał je wykonać w pewnym momencie, co oznacza, że ​​być może spędzisz weekend pracując lub sprzątając.

Gdy nagromadzi się duża ilość rzeczy lub zadań do wykonania, możesz być zestresowany, odczuwać lęk i zły nastrój.

Mężczyzna siedzi przy kawie i gazecie

Jeśli chcesz zmienić to nastawienie, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zrozumieć przyczynę takiej postawy. Może odkładasz rzeczy na później, ponieważ nie wiesz od czego zacząć. Może tak być zwłaszcza wtedy, gdy zadanie jest bardzo trudne i czujesz się nim przytłoczony.

Możesz również nie mieć wszystkich niezbędnych narzędzi do wykonania danego zadania lub po prostu nie lubisz tego, co musisz zrobić.

6. Negatywne nawyki a poczucie winy

Negatywne nawyki, takie jak poczucie winy są jednym z Twoich największych wrogów i mogą utrudnić Twoje życie na wiele sposobów.

Myśląc, że na nic nie zasługujesz, że nie masz prawa być szczęśliwym lub że nie powinieneś czegoś mówić lub działać w jakiś sposób, odbierasz sobie prawo do poczucia szczęścia.

Uwolnienie się od poczucia winy sprawi, że poczujesz się wolnym i szczęśliwym człowiekiem. Nie czuj się winny, jeśli coś Ci nie wyszło. Każdy ma prawo do błędów. Ważne, aby się na nich uczyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.