Samotność w tłumie – Co możesz zrobić?

3 czerwca, 2019
Jeśli czujesz się samotna, może czas coś zmienić w swoim życiu i zacząć od nowa?

Samotność to coś, czego większość osób boi się najbardziej na świecie. Ludzie są bowiem istotami społecznymi i proces socjalizacji oraz interakcje z innymi ludźmi to dla nich najlepsza szansa na rozwój i poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy czujemy się samotni, rodzi się smutek, frustracja, a czasami nawet depresja. Zamiast zamykać się w swoich negatywnych emocjach, warto na spokojnie zastanowić się, z czego bierze się samotność i poczucie  wyobcowania.

Samotność a poczucie wyobcowania

Czasami ze względu na własną decyzję lub też czynniki niezależne od naszej woli musimy zmienić środowisko lub odizolować się od dawnego otoczenia. Dajmy na to: przykładem niespodziewanych okoliczności jest wypadek, który na jakiś czas wyrywa nas z normalnego trybu i codziennych interakcji społecznych.

Innym przykładem jest depresja czy stany lękowe, które także mogą ograniczyć nasz kontakt z otoczeniem.

Paradoksalnie w obu tych przypadkach największe poczucie odrzucenia, samotności i wyobcowania pojawia się już po pozornym powrocie do normalnego życia. Kiedy po okresie rekonwalescencji rzucamy się na powrót w morze ludzi, może nam się wydawać, że nigdzie już nie przystajemy i nikt nas nie rozumie.

Smutny mężczyzna leży w łóżku

Z pozoru wszystko może wydawać się takie jak dawniej – chodzimy do pracy, spotykamy się ze znajomymi, załatwiamy codzienne sprawy… W głębi serca czujemy jednak ogarniającą nas samotność i nie potrafimy już cieszyć się życiem.

Kluczowe pytanie brzmi więc tak: co należy zrobić w takiej sytuacji? Jakie kroki podjąć, by naprawdę wrócić do żywych? Czy da się odbudować relacje, które tak naprawdę nigdy nie zostały zniszczone? Jeśli nie wiesz, w czym tkwi problem, a jednak marzysz o tym, by go rozwiązać, koniecznie czytaj dalej.

Przeczytaj również: Typ samotnika – co mówi o nim nauka?

Odzyskaj kompetencje społeczne

Samotność i ogarniające poczucie osamotnienia może wynikać z utraty czy też oduczenia się pewnych kompetencji społecznych. Wiele umiejętności niećwiczonych zanika – tak samo jest też w przypadku interakcji międzyludzkich i socjalizacji.

W konsekwencji już po relatywnie krótkim czasie bycia poza społecznością, każdy kontakt z innymi ludźmi może wypełniać nas niepewnością i wstydem.

Wiele osób odczuwa samotność w tłumie, ponieważ nigdy nie nabrały one pewności w relacjach z innymi ludźmi. Pamiętaj, że brak pewności siebie i niska samoocenato potężne mury, które stawiamy pomiędzy nami a innymi ludźmi. Wówczas jest praktycznie niemożliwe nawiązanie jakiegokolwiek bliższego kontaktu.

Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. W przypadku poczucia wyobcowania rozwiązaniem jest po prostu praca nad odzyskaniem lub też nauczeniem się od nowa pewnych umiejętności interpersonalnych.

Czasami warto się przełamać i wyjść ze swojej strefy komfortu, by za jakiś czas wreszcie odzyskać pewność siebie i zmierzyć się ze swoimi lękami, a następnie raz na zawsze je pożegnać.

Proces socjalizacji może pomóc nam odzyskać utracone umiejętności społeczne, które zanikły w wyniku przedłużonej samotności czy wykluczenia. Pamiętaj, że samotność – nawet długotrwała – nie pozbawiła Cię całkowicie tych kompetencji, po prostu nieco je wyciszyła.

Kluczem do sukcesu jest więc aktywowanie ich na nowo. Wymaga to zaangażowania i odwagi, ale uwierz, że na pewno warto.

Przeczytaj również: Inteligencja społeczna – unikaj tych 8 zachowań

Gdy samotność wynika z otoczenia

Omówiliśmy już sytuację, kiedy to samotność jest kwestią wynikającą bardziej z Ciebie niż z otoczenia. Teraz więc zastanówmy się, czy możliwa jest sytuacja odwrotna. Oczywiście, że tak! Warto przeanalizować swoje otoczenie pod różnymi kątami i aspektami, bo to właśnie w nim może kryć się źródło problemu.

Czasami nie zauważamy, że otaczają nas ludzie, którymi wcale nie kierują najszlachetniejsze pobudki. To, że czujemy się samotni, odrzuceni i izolowani może wcale nie być więc nieuzasadnione. Może być to technika manipulacji, wykorzystywana przez osoby z naszego otoczenia.

Wiele toksycznych osób nakłada maski, przez co początkowo trudno jest je rozpoznać. Wpadamy wtedy w zastawione na nas pułapki.

faceci przy piwie

Samotność w tłumie nie zawsze jednak wynika z Twoich wewnętrznych problemów. Jeśli czujesz, że problem nie leży w Tobie, być może czas zmienić otoczenie na takie, w którym wreszcie poczujesz się sobą.

Wybieraj przyjaciół, z którymi możesz dzielić pasje i w których towarzystwie czujesz się akceptowana i doceniania. Kieruj się instynktem, który podpowie Ci, komu powinnaś zaufać. 

Samotność nie musi trwać wiecznie. Postaraj się przeanalizować swoją sytuację i dociekaj, czy poczucie wyobcowania bierze się z Twojego lęku czy też z toksycznej atmosfery w Twoim otoczeniu. Kiedy uda Ci się określić źródło problemu, o wiele łatwiej będzie Ci z nim walczyć. Powodzenia!