Samotność w tłumie – Co możesz zrobić?

· Marzec 15, 2018
Jeśli czujesz się samotna, może czas coś zmienić w swoim życiu i zacząć od nowa?

Samotność to coś, czego większość osób boi się najbardziej na świecie. Ludzie są bowiem istotami społecznymi i proces socjalizacji oraz interakcje z innymi ludźmi to dla nich najlepsza szansa na rozwój i poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy czujemy się samotni, rodzi się smutek, frustracja, a czasami nawet depresja. Zamiast zamykać się w swoich negatywnych emocjach, warto na spokojnie zastanowić się z czego bierze się samotność i poczucie  wyobcowania.

Samotność a poczucie wyobcowania

Czasami ze względu na własną decyzję lub też czynniki niezależne od naszej woli musimy zmienić środowisko lub odizolować się od dawnego otoczenia. Dajmy na to, przykładem okoliczności niespodziewanych jest wypadek, który na jakiś czas wyrywa nas z normalnego trybu i codziennych interakcji społecznych.

Innym przykładem jest depresja czy stany lękowe, które także mogą ograniczyć nasz kontakt z otoczeniem.

Paradoksalnie w obu tych przypadkach największe poczucie odrzucenia, samotności i wyobcowania pojawia się już po pozornym powrocie do normalnego życia. Kiedy po okresie rekonwalescencji rzucamy się na powrót w morze ludzi, może nam się wydawać, że nigdzie już nie przystajemy i nikt nas nie rozumie.

Bezsenność a samotność

Z pozoru wszystko może wydawać się takie jak dawniej – chodzimy do pracy, spotykamy się ze znajomymi, załatwiamy codzienne sprawy… W głębi serca czujemy jednak ogarniającą nas samotność i nie potrafimy już cieszyć się życiem.

Kluczowe pytanie brzmi więc tak: co należy zrobić w takiej sytuacji? Jakie kroki podjąć, by naprawdę wrócić do żywych? Czy da się odbudować relacje, które tak naprawdę nigdy nie zostały zniszczone? Jeśli nie wiesz, w czym tkwi problem, a jednak marzysz o tym, by go rozwiązać, koniecznie czytaj dalej.

Odzyskaj kompetencje społeczne

Samotność i ogarniające poczucie osamotnienia może wynikać z utraty czy też oduczenia się pewnych kompetencji społecznych. Wiele umiejętności niećwiczonych zanika – tak samo jest też w przypadku interakcji międzyludzkich i socjalizacji.

W konsekwencji już po relatywnie krótkim czasie bycia poza społecznością, każdy kontakt z innymi ludźmi może wypełniać nas niepewnością i wstydem.

Wiele osób odczuwa samotność w tłumie, ponieważ nigdy w pełni nie nabrały one pewności w relacjach z innymi ludźmi. Pamiętaj, że brak pewności siebie i niska samoocena to potężne mury, które stawiamy pomiędzy nami a innymi ludźmi. Wówczas jest praktycznie niemożliwe nawiązanie jakiegokolwiek bliższego kontaktu.

Czas z przyjaciółmi wyklucza samotność

Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. W przypadku poczucia wyobcowania rozwiązaniem jest po prostu praca nad odzyskaniem lub też nauczeniem się od nowa pewnych umiejętności interpersonalnych.

Czasami warto się przełamać i wyjść ze swojej strefy komfortu, by za jakiś czas wreszcie odzyskać pewność siebie i zmierzyć się ze swoimi lękami, a następnie raz na zawsze je pożegnać.

Proces socjalizacji może pomóc nam odzyskać utracone umiejętności społeczne, które zanikły w wyniku przedłużonej samotności czy wykluczenia. Pamiętaj, że samotność – nawet długotrwała – nie pozbawiła Cię całkowicie tych kompetencji, po prostu nieco je wyciszyła.

Kluczem do sukcesu jest więc aktywowanie ich na nowo. Wymaga to zaangażowania i odwagi, ale uwierz, że na pewno warto.

Gdy samotność wynika z otoczenia

Omówiliśmy już sytuację, kiedy to samotność jest kwestią wynikającą bardziej z Ciebie niż z otoczenia. Teraz więc zastanówmy się, czy możliwa jest sytuacja odwrotna. Oczywiście, że tak! Warto przeanalizować swoje otoczenie pod różnymi kątami i aspektami, bo to właśnie w nim może kryć się źródło problemu.

Czasami nie zauważamy, że otaczają nas ludzie, którymi wcale nie kierują najszlachetniejsze pobudki. To, że czujemy się samotni, odrzuceni i izolowani może wcale nie być więc nieuzasadnione. Może być to technika manipulacji, wykorzystywana przez osoby z naszego otoczenia.

Wiele toksycznych osób nakłada maski, przez co początkowo trudno jest je rozpoznać. Wpadamy wtedy w zastawione na nas pułapki.

Rozmowa z kolegą wyklucza samotność

Samotność w tłumie nie zawsze jednak wynika z Twoich wewnętrznych problemów. Jeśli czujesz, że problem nie leży w Tobie, być może czas zmienić otoczenie na takie, w którym wreszcie poczujesz się sobą.

Wybieraj przyjaciół, z którymi możesz dzielić pasje i w których towarzystwie czujesz się akceptowana i doceniania. Kieruj się instynktem, który podpowie Ci, komu powinnaś zaufać. 

Samotność nie musi trwać wiecznie. Postaraj się przeanalizować swoją sytuację i dociekaj, czy poczucie wyobcowania bierze się z Twojego lęku czy też z toksycznej atmosfery w Twoim otoczeniu. Kiedy uda Ci się określić źródło problemu, o wiele łatwiej będzie Ci z nim walczyć. Powodzenia!