Stany lękowe – 7 rzeczy, których warto unikać

· Grudzień 25, 2017
Stany lękowe to coraz częściej pojawiająca się dolegliwość. Najważniejsze to nie popaść w panikę i uświadomić sobie, że do pewnego stopnia mamy wpływ na to, co się dzieje z naszymi emocjami.

Stany lękowe to dolegliwość trudna do zrozumienia dla osób, które nie doświadczyły tego stanu. Jesteśmy przyzwyczajeni do wielu „dobrych rad” jak radzić sobie z taką sytuacją. Zdania takie jak: „nie bierz wszystkiego do siebie”, „zwolnij tempo”, czy “wprowadź zmiany w swoje życie” słyszymy codziennie, jednak nie przynoszą one żadnych właściwych rezultatów.

Powodem ku temu może być fakt, że w przypadku manii lękowej nasz umysł działa na innych obrotach, jest więźniem ogarniających nas zmartwień, pesymizmu i kompletnego braku samokontroli. W tym stanie praktycznie niemożliwym jest „zwolnić tempo” życia. Na tym właśnie między innymi polegają stany lękowe.

Co więcej, czasami nawet podczas wakacji możemy czuć się kompletnie wyczerpani i zupełnie nieswojo we własnej skórze, a to często prowadzi do napadów lękowych. Należy pamiętać, że bardzo często techniki radzenia sobie z klinicznym niepokojem ograniczają się do leczenia symptomów, a nie głównego źródła problemu. Stany lękowe sięgają bowiem znacznie głębiej.

Medytacja, wychodzenie na spacery, czy nawet przyjmowanie leków przeciwlękowych pomoże nam zwalczyć objawy problemu, ale jego główna przyczyna niezmiennie pozostanie nam w sercu.

Z tego powodu, niezwykle istotne jest bycie świadomym czego należy unikać cierpiąc z powodu stanów lękowych.

W ten sposób oswoimy tego wewnętrznego demona, wpłyniemy na niego, osłabimy go i w końcu odzyskamy kontrolę nad naszym życiem.

1. Stany lękowe – nie analizuj stale wszystkiego, pozbądź się natrętnych myśli

Smutna kobieta stoi na balkonie

Zatrzymaj się na chwilę, przerwij cykl ciągłego powracania do tych samych myśli, które tylko burzą twoją równowagę i spokój ducha.

 • Musimy sobie uświadomić kiedy myśl, obraz, zdanie, czy wspomnienie zaczyna regularnie przebywać w naszej głowie.
 • Kiedy zdamy sobie z tego sprawę, idealnie byłoby zastąpić je skupieniem się na czymś innym, pozytywnym, czy dobrym w naszym życiu.

Uprawianie sportu, rysowanie buddyjskich mandali, czy nawet rozmowa z drugą osobą może nam w tym pomóc.

Zobacz także: Zwalczanie niepokoju – użyj 5 strategii w ciągu 15 dni

2. Nie unikaj, nie uciekaj

Może się zdarzyć, że praca przysparza Ci tyle stresu, że zdecydujesz się poprosić o urlop.
Albo problemy w związku  są tak poważne, że wolisz spędzać więcej czasu poza domem, spóźniać się… Mogą się pojawić stany lękowe.

 • Wszystkie te zachowania są bezpośrednią formą ucieczki przed tym, co nam przeszkadza i co nas niepokoi.
 • Nigdy nie zostawiaj na jutro problemów, które dotykają Cię dziś. W ten sposób tylko zaczniesz gromadzić w głowie coraz więcej zmartwień, niepokojów i frustracji, aż w końcu wypełnią one całą mentalną przestrzeń, nie pozostawiając miejsca na nic innego.

3. Nie przewiduj rzeczy, które jeszcze się nie wydarzyły

Kobieta siedzi przed laptopem

Jeśli to zrobię, to coś się wydarzy. Jeśli to powiem, to stanie się to i to. Jeśli to zmienię, to na pewno wydarzy się to, czego nie chcę…

Jeżeli zdarza Ci się miewać podobne myśli, pamiętaj, że są to oznaki bardzo szkodliwego i ograniczającego lęku, z powodu którego może cierpieć człowiek. Lęku, w którym to katastroficzne myślenie uniemożliwia nam pełne i świadome życie.
Nikt z nas nie ma kryształowej kuli, która powie mu co jutro się wydarzy. Dlatego skup się na teraźniejszości i kontroluj swój pesymizm.

Przeczytaj także: Negatywny wpływ stresu – 10 przykładów

4. Przestań się tak bardzo „kontrolować”, płyń z prądem…

Każdy kto przeżył chociaż jeden atak lęku obawia się jego nawrotu. Czasami przysparza to tak wielkiej udręki, że staje się przyczyną nowych ataków paniki i lęku.

 • Powinniśmy unikać nadmiernego kontrolowania siebie, własnych emocji, bicia serca, myślenia o tym, że pewne sytuacje przysporzą nam stresu, inne odbiorą nam kontrolę…
 • Zamiast tego, nauczmy się wykonać zwrot o 180 stopni i pozwolić sobie na więcej otwartości, swobody i pewności siebie w stawianiu czoła temu co nas przeraża. W takim podejściu odnajdziemy spokój i równowagę.

5. Nie dąż do życia bez lęku, to nie jest rozwiązanie

Kobieta odczuwająca niepokój

To bardzo powszechny błąd – myślenie, że lęk to wróg ostateczny, którego trzeba unikać za wszelką cenę.

 • Sekretem do życia z lękiem jest pozbawienie go kontroli nad nami.
 • Musimy zrozumieć, że lęk to naturalny element ludzkiego życia, pomaga nam unikać zagrożeń, wpływa na przetrwanie, a nawet daje nam energię i motywację do osiągania tego, czego pragniemy.
 • Jednak kiedy zmienia się w emocję, która paraliżuje, pozbawia nas powietrza, kontroli i szczęścia, należy coś z tym zrobić.

Musimy znaleźć przyczynę problemu. Bardzo istotne jest, by przeprowadzić rozmowę samemu ze sobą i przekształcić negatywny lęk w pozytywny.

6. Są ludzie, których lepiej unikać, jeżeli czujesz niepokój

Może to wydać się nieco dziwne, jednak w niektórych przypadkach poczucie lęku jest wynikiem relacji z konkretną osobą, która dzień w dzień odbiera nam nasze szczęście.

 • Być może jest to partner, skomplikowana i szkodliwa miłość, która przekształca nas w kogoś kim nie jesteśmy.
 • Może też to być cały kontekst, na przykład środowisko zawodowe, w którym nie potrafimy się odnaleźć.
 • Co więcej, może to być i nasze otoczenie rodzinne, w którym czujemy się nieswojo i bezradnie.

W tych przypadkach, najlepsze co możemy zrobić to znaleźć przyczynę stanów lękowych i zastosować techniki radzenia sobie z tą dysfunkcją.

7. Nie przestawaj korzystać z życia, niepokój rozkrada twój najlepszy czas

Kobieta na polu

Pomimo, iż nie zdajemy sobie z tego sprawy, tak właśnie się dzieje. Niepokój odbiera nam chęci do życia, radość z niego, a nawet i naszą tożsamość. Stany lękowe w pewnym sensie odbierają nam nas samych…

 • Zmienia nas w kogoś innego, kogoś kogo nie lubimy i kto nie przypomina osoby, którą kiedyś byliśmy.
 • Nie pozwól na to. Nie pozwól by ten złodziej tożsamości i szczęścia odebrał Ci wszystko. Przejmij kontrolę, przechwyć wodze i pokieruj swoim wewnętrznym światem tak, aby znaleźć możliwe rozwiązania.

Pamiętaj także, że aby poradzić sobie z lękiem istotne jest zastosowanie podejścia wielowymiarowego.

Leki są użyteczne, jednak przy współpracy z terapią kognitywno-behawioralną, technikami relaksacyjnymi i morzem wsparcia od najbliższych.

 • Cano-Vindel, A., & Fernández-Castro, J. (1999). Procesos Cognitivos y Emoción. (Monografía de ‘Ansiedad y Estrés’). Murcia: Compobell.
 • Friedman, S. (1997). Cultural issues in the treatment of anxiety. New York: Guilford Press.
 • Kasper, S., Boer, J. A. d., & Sitsen, J. M. A. (2003). Handbook of depression and anxiety (2nd ed.). New York: M. Dekker.