Przyjaźń – z czasem kochamy bardziej, ale mniej ludzi

· Październik 7, 2016
Z wiekiem uczymy się, że w przyjaźni nie chodzi o ilość, ale o jakość. Przyjaciele, którzy pozostali, są przyjaciółmi, których kocha się najbardziej

Z biegiem czasu przyjaźń, która wcześniej była trwała i wytrzymała, zaczyna pękać. Może być to spowodowane zmianami w życiu, konfliktami lub innymi czynnikami, które sprawią, że w pewnym momencie zauważysz, że Twoja grupa przyjaciół drastycznie się zmniejszyła.

Nie jest tajemnicą, że prawdziwą przyjaźń można policzyć na palcach jednej ręki. Lata mijają, a Ty orientujesz się, że ważniejsza jest jakość przyjaciół niż ich ilość.

Zbudowałaś mur wokół siebie. Masz świadomość tego co jest dla Ciebie dobre i nie dopuszczasz nikogo z zewnątrz dopóki mu nie zaufasz. Tworzysz ekskluzywny krąg wokół siebie złożony z ludzi, których kochasz.

Jest to naturalny proces i nie należy się go bać. Ustalenie precyzyjnych odległości i limitów w zależności od Twoich potrzeb jest ważne. Każdy z nas musi przez to przejść w takim czy innym czasie lub w różnych etapach życia.

Nie musisz kochać bardziej wielu ludzi: po prostu kochaj swoich ludzi bardziej

Kobiety plotkują kawa

Wraz z upływem czasu, priorytetem staje się intensywność kontaktów z przyjaciółmi, a nie ich częstotliwość. Ciesz się posiadaniem przyjaciół, którzy się naprawdę liczą i których chcesz mieć po swojej stronie. Jest to spowodowane po części tym, ile masz czasu dla przyjaciół i czy posiadasz zainteresowania, które lubisz z nimi dzielić.

Kiedy masz 15 lat, lubisz być otoczona przez ludzi, ucząc się i doświadczając nowych rzeczy. Kiedy masz 30 lub 40 lat, Twoje priorytety zmieniają się, powodując, że stajesz się bardziej selektywna w swoich wyborach.

Zobacz także: Interesujący ludzie powinni stanowić Twoje otoczenie

Przyjaźń jest tym lepsza im głębsza

To normalne, aby w pewnym wieku czuć się samotnym. Zmusza nas to (czy sobie z tego zdajesz sprawę czy nie), aby wyjść z domu na poszukiwanie ciepłej, czystej, szczerej i stabilnej przyjaźni.

Nie jest to nowe odkrycie, ale ostatnie badania wskazują, że z wiekiem doceniamy jakość naszych związków nad ich ilość.

Wybierasz osoby, z którymi chcesz się widywać częściej ponieważ wpływają one dobrze na Twoje samopoczucie na różnych poziomach: emocjonalnym, poznawczym czy behawioralnym.

Dzięki równowadze na wszystkich tych poziomach, możesz zdefiniować każdą z poszczególnych przyjaźni za pomocą tego, co ona oferuje i jak się dzięki niej czujesz.

Chłopiec sowy

Dzięki temu, stajesz się bardziej dokładna i precyzyjna w określaniu swoich potrzeb, a zarazem nie zapominasz o tym, co każda z przyjaźni oferuje Ci w zamian. Stajesz się świadoma tego, że istnieje wiele różnych rodzajów przyjaźni i że wybór jest bardzo duży.

Taka definicja przyjaźni jest bardzo zmienna i niekiedy możesz sama się zaskoczyć myśląc o niej.

Niemniej jednak, jest w tym coś niezwykłego, kiedy poprzez doświadczenia lub przez bycie mniej elastyczną, konfrontacje z drugim człowiekiem stają się bardziej bolesne i przenikają w Ciebie głębiej.

To wzruszające, kiedy widzisz dwójkę dzieci walczących o zabawkę, a następnie tulących się i wyznających sobie miłość. Powinnaś zawsze o tym pamiętać: czy przyczyny Twojej złości i wyobcowania są naprawdę warte utraty przyjaźni?

Stopy pióra

Ludzie mają tendencję do przypisywania znaczeń do każdego, nawet najłatwiejszego pytania, co powoduje osłabianie swoich ideałów w kategoriach uczuć.

Ten szczegół jest bez wątpliwości punktem kontrolnym w każdym związku.

Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że ludzie oceniają jakość związku przez negatywne, trywialne wydarzenia zamiast skupić się na tym co możesz im zaoferować jako przyjaciel. Oznacza to, że zamknęłaś swój krąg w nieodpowiedni sposób.

Zobacz też ten artykuł:Dojrzałość emocjonalna i życie doskonałe

Emocjonalne priorytety na różnych etapach życia

Niezależnie od tego jak się obecnie potoczyło Twoje życie, pamiętaj, że zmiany w życiu nie są same w sobie negatywne. Jednakże zmiany są czymś, co jest trudno zaakceptować w różnych etapach życia. Spójrzmy na to z bliska:

  • W trakcie dzieciństwa i okresu dojrzewania budowaniu przyjaźni często towarzyszy chaos i zamieszanie. Szukasz swojego miejsca na ziemi, a krąg Twoich przyjaciół stale się zmienia.
  • Stopniowo, będąc dorosłym, zostawiasz za sobą duże imprezy, dzikie uroczystości i ekscesy społeczne. Zaczynasz przywiązywać większą uwagę do tego, aby być z kimś z kim możesz porozmawiać. Chcesz być z kimś kto wzbogaci Twoje życie.
Dzieci grzybki krasnoludki

  • W miarę jak odnajdujesz się w tej nowej rzeczywistości, chcesz odczuwać spokój i czuć się wygodnie; chcesz być kochanym i ważnym. Chcesz dzielić myśli i zainteresowania z drugą osobą, dzięki której widzisz świat w sposób bardziej dojrzały.
  • Zmieniając się, tworzysz grupę odniesienia. Grupa ta złożona jest z osób które chcesz naśladować i mierzyć do nich; z którymi chcesz dzielić swoje myśli, uczucia, zainteresowania i dobre chwile.
  • Kiedy staniesz się dorosła, przyjaciele, którymi się otoczyłaś będą prawdziwi, a związki głębokie, oparte na tych samych wartościach i dzielone z ludźmi, których głęboko kochasz.
  • Kochaj ludzi, którzy mogą powiedzieć Ci wszystko za pomocą jednego spojrzenia, którzy popierają lub nie popierają tego co robisz z pełną swobodą, i którzy rzucili by się za Ciebie na pożarcie lwom.

Przyjaźń z czasem może się zmienić w braterską przyjaźń, która oparta jest na głębokiej więzi, jest daleka od egoizmu, hipokryzji i fałszywych obaw.

Taka przyjaźń wypełnia Twoją duszę swoimi uściskami, prowadząc Cię jako drugi pilot, w momentach gdy coś Cię oślepiło.