Kto Cię ignoruje, nie zasługuje na Twoją uwagę

Czasem jesteśmy tak zaślepione, że zupełnie nie zauważamy jak inni osiągają doskonałą pozycję, którą wykorzystują do tego, aby nami manipulować i aby nas wykorzystywać na swoją własną korzyść
Kto Cię ignoruje, nie zasługuje na Twoją uwagę

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mawiają, że im bardziej jedna osoba ignoruje drugą osobę, tym bardziej ta druga jest ciekawa pierwszej. Trzeba przyznać, że jest w tym powiedzeniu spora część prawdy. Sytuacja taka przypomina nieco zabawę w kotka i myszkę. Ale kiedy to nas ktoś ignoruje, przestaje to mieć cokolwiek wspólnego z zabawą.

Niestety mamy tendencję do postępowania dokładnie według powyższego przysłowia. Osoba, która nas ignoruje, po prostu znika z pola widzenia nie dając o sobie znaku życie. Nie wykazuje żadnej inicjatywy. A kiedy znów się pojawi… odczuwasz ulgę.

Zachowaj więc ostrożność! Otwórz oczy. Może właśnie masz do czynienia z kimś, kto w jawny sposób manipuluje Twoimi emocjami.

Nie oszukuj się – ktoś Cię ignoruje

Kiedy ktoś przypadnie nam do gustu, ale po czasie zaczyna nas ignorować, istnieją większe szanse na to, że będziemy same się oszukiwać.

Smutna kobieta

Nagle zaczynamy dostrzegać różne oznaki złego postępowania i nastawienia, ale nie chcemy ich brać na poważnie i zwyczajnie przymykamy na nie oko lub szukamy stosownego usprawiedliwienia.

To karmi naszą naiwność na tyle, by uwierzyć, że wspomniana osoba nas lubi, że się o nas troszczy, że chce jedynie nadać sytuacji nieco formalizmu… Choć w rzeczywistości staje się jasne, że jawnie nas ignoruje.

Tak wygląda obraz, który chcesz widzieć. Dlaczego jednak nie spróbujesz przyjrzeć się sytuacji z drugiej strony?

  • Kontaktuje się z Tobą wyłącznie wtedy, kiedy on tego chce, kiedy jednak kontakt inicjujesz Ty, on nie daje znaku życia. To oznacza tylko jedno… wykorzystanie.
  • Przekłada umówione spotkanie tylko dlatego, że trafiło mu się coś lepszego, bardziej atrakcyjnego. W rzeczywistości więc to nie prawda, że lubi Cię tak bardzo, jak Ci się wydaje.
  • Rozłączył się w czasie telefonicznej rozmowy z Tobą nie podając przy tym jakiegokolwiek wyjaśnienia.

Przeczytaj również artykuł: Przemoc psychologiczna – Dusza ofiary

Całkiem możliwe, że znajdziesz na to jakieś wyjaśnienie, na przykład: “zrobił tak, ponieważ potrzebuje trochę przestrzeni” albo “nie chciał się czuć przytłoczony” lub po prostu stwierdzisz, że “jest taki niezależny”…

Robisz wszystko, co możliwe, byle tylko nie przyznać, że w rzeczywistości on Cię ignoruje. Takie postępowanie jednak odbiera Ci godność.

Przejrzyj na oczy: on Cię ignoruje!

Nadchodzi moment, w którym powinnaś przejrzeć na oczy i odrzucić wszystko to, co sprawia, że pozostajesz ślepa na prawdę. Przede wszystkim upewnij się w przekonaniu, że nie jesteś od nikogo zależna.

Kobieta z parasolem

To pomoże Ci odciąć się od człowieka, który wyraźnie Cię ignoruje i nie podążać za nim bezcelowo.

Nie pozwól na to, by osoba ta dalej prowokowała Cię do znoszenia przykrych zachowań, na które niczym sobie nie zasłużyłaś. Tak więc przyjrzyj się dokładnie całej zaistniałej sytuacji i dokonaj analizy. To pozwoli Ci przejrzeć na oczy i podjąć stosowne działania.

Jego słowa i czyny do siebie nie pasują

Czy próbowałaś porozmawiać z nim o swoich odczuciach? Niezależnie od tego czy chciałaś wyrazić to, co toczy Cię od wewnątrz czy też po prostu chciałaś wyrazić jak bardzo go kochasz, nie było to możliwe. On bowiem zawsze znajduje jakąś drogę ucieczki, by nie wysłuchać tego, co czujesz.

Z drugiej zaś strony, kiedy to on chce z Tobą pomówić, rzuca w Twoim kierunku słowa, które wręcz pozostawiają Cię z otwartą buzią. “Lubię Cię”, “Jesteś wyjątkowa”… Znów nie wiesz co zrobić, bo wszystko się zmienia z każdą minutą. Czujesz się kompletnie zagubiona.

Kiedy on chce…

Kiedy jednak to Ty potrzebujesz czułości, on Ci jej nie zapewnia ze swojej strony. Bądź zatem ostrożna. Kiedy ty się obrazisz i okażesz niezadowolenie i właśnie wtedy on obsypie Cię czułościami, może to oznaczać, że po raz kolejny manipuluje Cię tak, abyś nie odeszła.

Uczucie niepewności

Przy dobrych osobach zawsze czujemy się bezpiecznie. Kiedy w czyimś towarzystwie nie możesz poczuć owego bezpieczeństwa, być może powinnaś się ewakuować.

Objęcie

Ty oczywiście możesz czuć się bezpiecznie. Kiedy z nim jesteś czujesz się dobrze, czujesz się szczęśliwa, radosna… Kiedy jednak nie rozmawia z Tobą w sposób zrozumiały, nie jest szczery i stale coś ukrywa, czar pryska. Nikt w takiej sytuacji nie może czuć się bezpiecznie.

Nie lubi, kiedy przejmujesz inicjatywę

Pomówmy jeszcze nieco na temat zaplanowanych spotkań. Zauważ, że prawdopodobnie kiedy to Ty mówisz mu, żeby został, w rezultacie zaczyna obmyślać jedną wymówkę za drugą.

Kiedy jednak słowa wychodzą od niego, problem nie istnieje. On nie lubi, kiedy wykazujesz inicjatywę.

Kobieta z kolibrem

Stanie na luźnej strunie może być fascynujące, ale tylko do czasu, w którym zaczynasz odczuwać ból. Dlatego potrzebujesz otwarcie porozmawiać z osobą, która Cię ignoruje i nie pozwolić, by ktokolwiek Cię ranił.

Czasem cierpimy z naszej własnej winy. Nie chcesz mieć nic do czynienia z kimś, kto Cię ignoruje, kto Cię nie słucha, a w dodatku wykorzystuje. Pamiętaj jednak, że najlepsze co w takiej sytuacji możesz zrobić, to spojrzeć prawdzie prosto w oczy i zdobyć się na rozmowę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • De la Villa-Moral, M., Sirvent, C., Ovejero, A., & Cuetos, G. (2018). Dependencia emocional en las relaciones de pareja como Síndrome de Artemisa: modelo explicativo. Terapia psicológica36(3), 156-166.
  • Guzmán, M., & Contreras, P. (2012). Estilos de apego en relaciones de pareja y su asociación con la satisfacción marital. Psykhe (Santiago)21(1), 69-82.
  • Van Dijk, T. (2006). Discurso y manipulación: Discusión teórica y algunas aplicaciones. Revista signos39(60), 49-74.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.