Poprawa nastroju – najskuteczniejsze wskazówki

· Styczeń 9, 2019
Istnieje cały szereg wskazówek, które pozwolą Ci podnieść nieco swój nastrój. Kiedy już nie ma sił i pomysłów na to jak pozbyć się smutków - na scenę wkraczają te skuteczne sposoby. Przecież wiesz, ile kosztować może dłuższa chandra.

To zupełnie normalne, że przydarzają nam się dni, kiedy wszystko jest na „nie”. Nie powinniśmy denerwować się naszym nieco gorszym samopoczuciem, bowiem jest to naturalny proces naszego bytu. Zaakceptujmy to. Jednak, jeśli chandra nieznośnie przedłuża się w nieskończoność – poprawa nastroju jest niezbędna! Oto kilka najskuteczniejszych wskazówek. 

Nie zatrzymuj się nazbyt długo

Jedną z podstawowych wskazówek, na którą należy zwrócić uwagę jest niezatrzymywanie swojego życia na dłuższy czas. Oczywiście możesz stworzyć bunkier ze swojego łóżka, jeśli tego potrzebujesz, poleżeć tak kilka dni nie robiąc zupełnie nic.

To pomoże oczyścić Twój umysł. Jest to sztuka, którą paradoksalnie niewielu z nas potrafi. Spróbuj nie myśleć. Ale pamiętaj, że taki stan nie może trwać przez dłuższy czas. Akceptowalny jest okres kilku dni, nie więcej.

Poprawa nastroju na pewnym etapie jest niezbędna, i aby to zrobić trzeba kontynuować swoje życie, a przede wszystkim robić to co lubimy. Bowiem tylko tak możemy wzmocnić nasze wewnętrzne szczęście.

Po 4 dniach na kanapie, czujesz, że siłownia nie jest najlepszym pomysłem? Wręcz przeciwnie, spakuj torbę i wytęż swoje ciało! Nie kalkuluj, po prostu zrób to. Nie pozwól na nadmierną stagnację. 

Wielu z nas w przypadku złego nastroju – zaniedbuje swoje pasje, przyjaźnie, ulubione zajęcia. To najczęściej popełniany błąd, którego powinniśmy wystrzegać się za wszelką cenę.

Przeczytaj też: Wypełnij dom pozytywną energią

Skuteczna poprawa nastroju? Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Jeśli marzy Ci się poprawa nastroju, zapomnij o dołujących towarzyszach! Otaczaj się tylko dobrą energią, a to oznacza pozytywnych ludzi obok siebie. Dawno nie rozmawiałeś ze starym znajomym, który zawsze dostarcza Ci dawkę dobrej energii?

To czas, aby wyjść z domu i czerpać z pozytywnych emocji, jakie mają do zaoferowania inni, bliscy Ci ludzie.

Mówi się, że osoby aktywne fizycznie mają pozytywne nastawienie do życia. To prawda! Zatem kolejnym powodem, dla którego powinno się udać na siłownie, do parku na rolki, czy lodowisko jest właśnie spotkanie z ludźmi, zarażającymi radością!

zły nastrój a poprawa nastroju

Jeśli myślisz, że nie jesteś w nastroju na tryskających energią uśmiechniętych i zmotywowanych ludzi – mylisz się. Bowiem pozytywne emocje są zaraźliwe, tak samo jak przeciwne im: negatywne energie, których należy unikać. Poprawa nastroju gwarantowana!

Przede wszystkim pomyśl, że Twój dom nasiąka złą, mroczną energią, która aktualnie z Ciebie uchodzi – jeśli z niego wyjdziesz, pozwolisz metaforycznie przewietrzyć się tej przestrzeni, wracając z nowym radosnym podmuchem. 

Czy słyszałeś o wampirach energetycznych? Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że to ludzie obok nas pochłaniają nasze dobre samopoczucie i energię. Kategorycznie unikaj tych znajomości!

Prowadź dziennik swoich emocji

Trzecią wskazówką, dzięki której poprawa nastroju będzie możliwa jest: pisanie. Ta niedoceniana czynność ma wiele pozytywnych aspektów. Co istotne umożliwia uwolnienie naszych emocji, bowiem pozwala na 100 % szczerość.

Przecież zwierzamy się samym sobie, a wobec kogo, jak nie nas samych powinniśmy być zupełnie szczerzy? Jeśli czujesz się smutny, przygnębiony – opisz to. Kto wie, być może odkryjesz w sobie nowy talent!

pamietnik

Jak zacząć? Jeśli nie chcesz pisać obszernych dzieł na temat swojego samopoczucia – wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku wskazówek. Oto one:

  • Bodźce: Opisz co sprawiło, że czujesz się właśnie w ten sposób. Czy stało się coś konkretnego? Ktoś sprawił Ci przykrość?
  • Uczucia: Przede wszystkim powinno się opisać dokładnie to co się odczuwa. To trudne, ale potrzebne. Czy czujesz przygnębiającą pustkę? Doskwiera Ci samotność, a może wręcz przeciwnie jesteś przytłoczony?
  • Emocje: jakie dokładnie emocje temu towarzyszą? Czy jest to strach, lęk przed czymś; masz ochotę płakać, krzyczeć?
  • Reakcja: Zastanów się jaka jest Twoja reakcja na zaistniałą sytuację? Czy izolujesz się od innych? A może wręcz przeciwnie, przesadzasz z nic nieznaczącą i niewartościową zabawą, aby zapomnieć o danych uczuciach? Czy unikasz emocji, a może je akceptujesz?
  • Sugestie: Przede wszystkim przemyśl, jak możesz zmienić ten stan. Co zazwyczaj pomaga Ci w takich sytuacjach? Spacer, siłownia, dobre jedzenie, rozmowa z przyjacielem?

Oto analiza Twojego stanu emocjonalnego, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie i pozbyć się tych kłębiących w głowie demonów.

Zobacz też: Złodzieje szczęścia – wyeliminuj trzy negatywne emocje!

Poprawa nastroju a wyrażanie swoich emocji

Ostatnią wskazówką, jaką przedstawiamy w tym artykule jest jasna ekspresja swoich emocji. Jeśli zbiera Ci się na płacz, nie krępuj się! Nie zamykaj swoich uczuć wewnątrz, nie trzymaj ich na wodzy. Jest ktoś, kto na tym ucierpi, a tą osobą jesteś Ty.

Wyrażaj wszystko to co czujesz a osiągniesz znaczną poprawę. Poczujesz się wolny.

Jeśli masz zaufaną osobę, która akceptuje Cię bezwarunkowo i darzysz ją zaufaniem: podziel się z nią swoimi emocjami. Poczujesz się pewniej i mniej samotnie. Natychmiast zauważysz korzyści dla Twojego samopoczucia. 

Tych kilka prostych wskazówek, pozwoli Ci odzyskać wewnętrzną harmonię i lepszy nastrój. Zastanów się teraz, jak zachowujesz się kiedy dopadnie Cię tzw. blues? Akceptujesz to, czy uciekasz od swoicj uczuć?

Spróbuj wdrożyć dane sposoby, aby uniknąć nieproduktywnych dni i nieprzespanych nocy. Poprawa nastroju czeka tuż za rogiem!

Rippere, V. (1982). Feeling good. The new mood therapy. Behaviour Research and Therapy. https://doi.org/10.1016/0005-7967(82)90075-4 George, J. M., & Brief, A. P. (1992). Feeling Good-Doing Good: A Conceptual Analysis of the Mood at Work-Organizational Spontaneity Relationship. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/0033-2909.112.2.310 Glomb, T. M., Bhave, D. P., Miner, A. G., & Wall, M. (2011). Doing good, feeling good: Examining the role of organizational citizenship behaviors in changing mood. Personnel Psychology. https://doi.org/10.1111/j.1744-6570.2010.01206.x Forgas, J. P. (1998). On Feeling Good and Getting Your Way: Mood Effects on Negotiator Cognition and Bargaining Strategies. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/0022-3514.74.3.565 Diener, E., Kanazawa, S., Suh, E. M., & Oishi, S. (2015). Why People Are in a Generally Good Mood. Personality and Social Psychology Review. https://doi.org/10.1177/1088868314544467 Hirshleifer, D., & Shumway, T. (2003). Good Day Sunshine: Stock Returns and the Weather. Journal of Finance. https://doi.org/10.1111/1540-6261.00556 Isen, A. M., & Simmonds, S. F. (1978). The Effect of Feeling Good on a Helping Task that is Incompatible with Good Mood. Social Psychology. https://doi.org/10.2307/3033588 Cooney, R. E., Joormann, J., Atlas, L. Y., Eugène, F., & Gotlib, I. H. (2007). Remembering the good times: Neural correlates of affect regulation. NeuroReport. https://doi.org/10.1097/WNR.0b013e3282f16db4 Russell, J. A. (2003). Core affect and the psychological construction of emotion. Psychological Review. https://doi.org/10.1037/0033-295X.110.1.145 Koch, A. S., & Forgas, J. P. (2012). Feeling good and feeling truth: The interactive effects of mood and processing fluency on truth judgments. Journal of Experimental Social Psychology. https://doi.org/10.1016/j.jesp.2011.10.006 Swinyard, W. R. (1993). The Effects of Mood, Involvement, and Quality of Store Experience on Shopping Intentions. Journal of Consumer Research. https://doi.org/10.1086/209348