Kto naprawdę Cię kocha, da Ci pewność, nie kłamstwa

Ten, kto naprawdę Cię kocha wie, jaki jesteś i nie stara się Ciebie zmienić, ponieważ akceptuje Cię z Twoimi mocnymi stronami ale i z defektami. Wspiera Cię też we wszystkim, co robisz.
Kto naprawdę Cię kocha, da Ci pewność, nie kłamstwa

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2019

Kto naprawdę Cię kocha wywoła uśmiech na Twojej twarzy. Kto naprawdę Cię kocha podaruje Ci pewność i bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie dotąd mieszkały Twoje smutki, wątpliwości i lęk.

Wiemy doskonale, że nie jest łatwo znaleźć osobę emocjonalnie dojrzałą, kogoś, kto zapewni nam prawdziwe poczucie bezpieczeństwa, w którym nie ma miejsca na oszustwo, fałsz i półprawdy.

Od samego jednak początku trzeba jasno zdawać sobie sprawę z jednej kwestii. Mamy prawo wymagać tylko tyle ile sami jesteśmy w stanie zaoferować. Jeżeli będziemy mieli pewność, że oferujemy to, co najlepsze, zyskamy pełne prawo wymagania tego samego.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że związki to jeden z najbardziej skomplikowanych tematów.

Każdy związek bowiem wymaga od nas sporych nakładów osobistych, inwestowania siły woli oraz umiejętności obdarowywania ukochanej osoby godnością osobistą i szczęściem, dbając jednak przy tym również o siebie samych.

Prawdziwie szczęśliwie związki to te, w których możemy odczuć spokój i bezpieczeństwo. Jest to magiczny i wyjątkowy wymiar, który może się dla nas stać źródłem niewyczerpanego zadowolenia i satysfakcji.

Oddaj się z nami refleksji na ten temat.

Kto naprawdę Cię kocha, umie Cię słuchać

Słyszeć i słuchać to nie to samo, doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. W miłości potrzebujemy przede wszystkim bycia wysłuchanym i zrozumianym.

Potrzebujemy bliskości i intymności, w obrębie której możemy poczuć, że cokolwiek pomyślimy i wyrazimy będzie wysłuchane.

 • Należy w tym momencie przypomnieć, że w żadnym związku nie da się być w stu procentach zgodnym. Jest to po prostu niewykonalne zważywszy na fakt, że związek składa się z dwojga odrębnych ludzi. Chodzi raczej o szacunek, o zrozumienie i kompromis.
 • Kolejnym ważnym elementem jest umiejętne komunikowanie i ubieranie skomplikowanego świata naszych emocji w słowa.

W wielu związkach zdarza się na przykład tłumienie złości i przykrywanie jej chłodnym milczeniem. Czekamy, że nasz partner jak za dotknięciem magicznej różdżki zgadnie, co nam jest i za sprawą cudownej intuicji na własną rękę dotrze do sedna problemu.

Nie jest to dobre zachowanie. Powinniśmy nauczyć się mówić o tym, co nas denerwuje, co nas martwi i co nam doskwiera. I to w momencie, gdy to się dzieje, a nie wtedy, kiedy jest za późno.

Zajrzyj też do artykułu: Najlepsze naturalne afrodyzjaki

Obdarzy Cię zaufaniem, nie niepewnością

Wszyscy zasługujemy na pełną, szczerą miłość, a nie na związek połowiczny i stawianie warunków w stylu: Dzisiaj cię kocham, jutro jeszcze to przemyślę, a później może będziesz musiał zrobić to lub tamto, żeby zasługiwać na moją miłość.

Kobieta i cień mężczyzny
 • Nikt nie zasługuje na chorą miłość opartą na niepewności, na szantażu albo nawet na strachu, że jeden fałszywy krok i ta druga osoba nas opuści.
 • Żaden dojrzały i trwały związek nie jest zbudowany na ruchomych piaskach.

Dojrzała miłość wznosi się na fundamentach spokoju i pewności, tworząc bezpieczną przestrzeń, w której nikt nie musi się niczego bać. Nie istnieje tam miejsce na wątpliwości lub obawę, czy jutro może nie będziemy już kochani bądź czy przestaniemy zasługiwać na szczery szacunek partnera.

Kto naprawdę Cię kocha, będzie Cię wspierać

W naszych artykułach wielokrotnie mówiliśmy Ci o znaczeniu wyznaczania sobie realistycznych celów, o szacunku i zdrowej miłości do samego siebie, a także o potrzebie pewnej dozy pewności siebie, która pomaga nam torować sobie drogę do własnych marzeń.

Pewne decyzje należy bowiem podejmować bez oglądania się na drugich.

 • Jeżeli jednak jesteśmy w związku, mamy pewne silne zobowiązania. Każdego dnia bowiem w niego inwestujemy, ufamy i cenimy obecność partnera.
 • W każdym związku podstawową potrzebą jest potrzeba bycia zrozumianym i docenianym. To, co myśli o nas partner jest dla nas ważne. Wielki ból sprawia nam też jego krytyka lub niedocenianie naszych celów i marzeń.

Musimy zawsze pamiętać o tym, że kochać kogoś oznacza szanować go i jego plany, wspierając jego osobiste projekty. Możemy w ten sposób wzbogacać związek i dodawać ukochanej osobie skrzydeł, żeby się rozwijała.

Nie będzie Cię karmił kłamstwami

Kto Cię oszukuje, zdradza, oferuje Ci kłamstwa w codziennym życiu, daje Ci miłość słabą i przemijającą. Nie zasługujesz na coś takiego, nie potrzebujesz tego i odziera Cię to z ludzkiej godności.

Para z zawiązanymi oczami - kto naprawdę cię kocha
 • Musimy też pamiętać, że człowiek, który jest zdolny okłamać kogoś, kogo – podobno – kocha, nie kocha również samego siebie. Kto bowiem kocha szczerze, dba jak o najprawdziwszy skarb, ceni i stara się nie zranić.
 • Jeżeli już raz przebaczyłeś kłamstwo, uważaj, bądź czujny. Prawdopodobnie będą się ono powtórzy.

To bardzo ważne, by nie oswajać się z koniecznością przebaczania wszystkiego. Jeżeli bowiem to zrobimy, nasz partner poczuje, że ma prawo zrobić nam krzywdę, ponieważ nie umiemy stawiać zdrowych granic. Granic jasnych i nieprzekraczalnych.

Kocha Cię takim, jakim jesteś

Kto naprawdę Cię kocha, będzie Cię kochał ze wszystkim, co sobą prezentujesz. Będzie kochał Twoje wyjątkowe cechy, Twoje defekty, kształty, zalety i wady.

Przytulająca się para
 • Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tej prostej zasadzie. Tak bowiem, jak nikt nie ma prawa wymagać od nas robienia czegoś wbrew naszym wartościom i zasadom, tak samo my nigdy nie poprosimy nikogo, by był tym, kim nie jest.
 • Kochaj autentycznie i prawdziwie i wymagaj, by tak właśnie kochano Ciebie. By kochano Cię za to, jaki jesteś, za Twoje wartości i wszystko, co stanowi o Twojej tożsamości.

Nigdy nie staraj się udawać kogoś, kim nie jesteś tylko po to, by komuś zaimponować. Jedyne bowiem, co w ten sposób osiągniesz to utrata poczucia własnej wartości. Jest to cena, której z całą pewnością nie chcesz płacić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Callejón-Chinchilla, M. D., & Gila-Ordóñez, J. M. (2018). Necesidad de trabajar las relaciones de pareja saludable desde contextos socio-educativos. Sophia14(1), 31-38.
 • Rivera, Diana, Cumsille, Patricio, Domínguez, Carmen, & Hidalgo, Carmen Gloria. (2015). Los Programas Educativos para Parejas y Matrimonios: una nueva propuesta clínica para Chile. Terapia psicológica33(1), 13-21. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-48082015000100002
 • Rodríguez Calzadilla, Amado, Valiente Zaldívar, Carolina, & Tan Castañeda, Nuvia. (2001). Las familias saludables y los factores determinantes del estado de salud. Revista Cubana de Estomatología38(3), 165-169. Recuperado en 21 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75072001000300003&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.