Najlepsze naturalne afrodyzjaki

Najlepsze naturalne afrodyzjaki
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Według psychologii afrodyzjaki to substancje lub żywność, które zwiększają popęd seksualny. Bez uciekania się do skrajności wiele par stosuje afrodyzjaki do ponownego wzbudzenia w sobie pożądania.

Dowiedz się więcej o najbardziej popularnych i najlepszych naturalnych afrodyzjakach w różnych miejscach świata.

Podstawowe fakty o afrodyzjakach

W teorii uważa się, że afrodyzjak to jakikolwiek środek zwiększający apetyt na seks. Nazwa pochodzi od greckiej bogini miłości, Afrodyty, która wyłoniła się z morza po tym jak Kronos zabij swojego ojca i wyrzucił jego narządy płciowe do oceanu.

Niektóre afrodyzjaki działają poprzez pobudzanie zmysłów, a inne są spożywane jako napoje, jedzenie lub przyprawy.

Afrodyzjaki są znane we wszystkich cywilizacjach, a szczególnie w Indiach, gdzie afrodyzjaki są wspomniane w traktacie „Kamasutra”. Na stronach tej księgi wspomniane są różne sposoby na zwiększenie męskiej sprawności seksualnej przez spożywanie takich produktów jak np. miód lub mleko.

Tradycyjna chińska medycyna wykorzystuje afrodyzjaki na bazie ziół, np. żeń-szeń. Chińczycy wierzą, że określone zioła wydłużają stosunek i zwiększają sprawność seksualną.

olejek jaśminowy

Natomiast Arabowie podkreślają znaczenie perfum, aromatów i kosmetyków w potęgowaniu przyjemności w sypialni. W krajach anglosaskich używa się roślin, np. marchewek lub szparagów, które mają pozytywnie wpływać na sprawność seksualną.

Współczesna nauka

Współczesna nauka uważa, ze tylko garstka z tych substancji ma faktyczną moc afrodyzjaku.

Jedną z takich substancji jest pryszczel lekarski. Ten owad zawiera alkaloid zwany kantarydyną, który wywołuje pęcherze i, zażywany w kontrolowanych ilościach, rozszerza naczynia krwionośne co powoduje obrzęk (przedłużona erekcja u mężczyzn).

Pryszczel lekarski był uważany za afrodyzjak do siedemnastego wieku, kiedy to przestano go stosować ze względu na dużą liczbę zatruć o skutkach śmiertelnych. Dlatego też nie radzimy spożywania tego afrodyzjaku, ponieważ może być niebezpieczny i bardzo toksyczny.

Najlepsze naturalne afrodyzjaki

Coraz więcej osób przyznaje się do jakiś zaburzeń w życiu seksualnym. Może to być skutek zmęczenia, problemów, stresów lub nawet problemów w związku. Jeśli problem nie wynika z choroby lub problemów fizycznych, możesz skorzystać z właściwości następujących naturalnych afrodyzjaków:

 • Miłorząb japoński: jest to jeden z najlepszych istniejących afrodyzjaków. Utrzymuje męskie narządy płciowe w doskonałym stanie i zwiększa apetyt na seks.
 • Mleczko pszczele: jest to środek pobudzający układ nerwowy, jak również genitalia. Na efekty działania trzeba trochę poczekać, ale za to jest bezpieczny i długotrwały.
 • Cukier brązowy: nie bez przyczyny po romantycznym posiłku zamawia się deser. Lekka hiperglikemia jest dobra dla miłości. Natomiast brak cukru powoduje zwiększoną produkcję adrenaliny, co blokuje hormony odpowiedzialne za apetyt na seks.
deser
 • Seler: działa w drogach moczowych i staje się umiarkowanym afrodyzjakiem, szczególnie jeśli jesz go w formie zupy. Efekt jest lepszy, gdy połączy się seler z burakiem. Nigdy nie mieszaj selera z sałatą, ponieważ to zneutralizuje jego korzyści.
 • Orzech laskowy: mówi się, że wszystkie suszone owoce mają moc afrodyzjaku, ale same owoce laskowe mają również bogatą tradycję. W niektórych społecznościach na przyjęciach weselnych podaje się orzechy laskowe, a nawet umieszcza się je w noc poślubną w koszach obok łóżka nowożeńców.
 • Cebula: z powodu mocnego zapachu nie rekomendujemy wspólnego jedzenia cebuli: to może zabić wszelkie romantyczne plany. Arabowie dodają ją często do posiłków i oczywiście wiedzą jak zadowolić swoich partnerów.
cebula
 • Goździk: przyprawa o bardzo silnym smaku i aromacie, dodana do napoju da dobre rezultaty.
 • Malina: idealna dla kobiet, ponieważ działa jako środek rozluźniający mięśnie w okolicach narządów płciowych. Tym samym ułatwia romantyczne kontakty.
 • Żeń-szeń: jest uważany za „króla afrodyzjaków”. Świetnym eliksirem miłosnym jest gorąca herbata z żeń-szeniem wypita piętnaście minut przed pójściem do łóżka. Żeń-szeń jest od wieków używany przez Chińczyków i Koreańczyków.
 • Figa: inna ciekawa opcja deserowa. Słodka jak pasja, którą powoduje. Drzewo figowe było dla Egipcjan i Greków święte. Jest wiele zwyczajów związanych z tym owocem, na przykład umieszczanie fig w drzwiach niezamężnych kobiet. Miało to im pomóc w szybkim znalezieniu męża.
figa
 • Korzeń maca: ten owoc nie jest dobrze znany na Zachodzie. Ma dużo różnych składników odżywczych, równoważy umysł, a także jest silnym afrodyzjakiem. Możesz go jeść w małych ilościach na chlebie, w kremach, sosach, zupie itp.
 • Ślaz: jest to ziele przydatne podczas kilku pierwszych spotkań, kiedy napięcie, niepokój i nerwy biorą górę. Ślaz pozwala się zrelaksować oraz zwiększa namiętność.
 • Orzech włoski: kolejny suszony owoc, który po dzień dzisiejszy jest obowiązkowy podczas nocy poślubnej w wielu społecznościach. W Chinach jest również chętnie dodawany do deserów.
 • Papryka: jest niezawodnym i szybko działającym afrodyzjakiem. Koniecznie zrób obiad, który zawiera paprykę oraz pomidory. Pamiętaj jednak, że papryka nie jest dla osób o wrażliwym żołądku. Jeśli podasz takiej osobie danie z papryką, uzyskasz zupełnie inny skutek i możesz tym samym zrujnować wieczór.
 • Pietruszka: dodaj trochę tej rośliny do posiłku, aby miłosna noc była niezapomniana. Pietruszka nadaje się zarówno do dań świeżych, jak i gotowanych.    
pietruszka

Inne alternatywy

 • Pistacje: są drogie i trudne do znalezienia. Możesz je zmieszać z innymi suszonymi owocami (np. z migdałami) i figami. Następnie przygotuj się na to, co wydarzy się później.
 • Rozmaryn: wypij z miętą po kolacji jako „napój przygotowujący”. Zrób napar zawierający obydwie rośliny.
 • Daktyl: kolejny święty owoc dla Arabów. Ma w sobie tak dużo energii, że wystarczy jej na całą noc.
 • Pyłek kwiatowy: jest to jeden z najlepszych afrodyzjaków. Jego działanie będzie widoczne pięć dni po rozpoczęciu korzystania z niego. Możesz zacząć w poniedziałek, żeby pyłek kwiatowy zaczął działać w czasie romantycznego weekendu.
czekolada
 • Na pusty żołądek zjedz łyżeczkę pyłku kwiatowego zmieszanego z sokiem z pomarańczy lub jogurtem. Możesz również zrobić pastę z naturalnym miodem pszczół i pozwolić wsiąknąć w nią pyłkowi z kwiatów.
 • Awokado: jest używany jako środek pobudzający w Meksyku. Jest także jednym z głównych składników meksykańskich dań. Jeśli marzysz o nocy pełnej rozkoszy, połącz awokado z papryką. Jednak uważaj na spożywaną ilość żeby uniknąć problemów.
 • Czekolada: ma wiele właściwości, wpływa na pracę układu nerwowego oraz ma wpływ na produkcję endorfin (hormonów szczęścia). To właśnie dlatego jej spożywanie jej zalecane kiedy jesteś smutna lub cierpisz na depresję. Może być pysznym deserem, przygotowanym by otrzymać coś jeszcze lepszego później.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Eric Molina, Naomi King, Opacity, ilovebutter, Marc Kjerland, Alice Henneman i Jacinta Iluch Valero.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Shamloul, R. (2010). Natural aphrodisiacs. Journal of Sexual Medicine. https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2009.01521.x
 • Ali, J., Ansari, S., & Kotta, S. (2013). Exploring scientifically proven herbal aphrodisiacs. Pharmacognosy Reviews. https://doi.org/10.4103/0973-7847.112832
 • West, E., & Krychman, M. (2015). Natural Aphrodisiacs-A Review of Selected Sexual Enhancers. Sexual Medicine Reviews. https://doi.org/10.1002/smrj.62
 • Singh, B., Gupta, V., Bansal, P., Singh, R., & Kumar, D. (2010). Pharmacological potential of plant used as aphrodisiacs. International Journal of Pharmaceutical Sciences Review and Research.
 • Pratap, S. A., & Rajender, S. (2012). Potent natural aphrodisiacs for the management of erectile dysfunction and male sexual debilities. Frontiers in Bioscience (Scholar Edition).
 • Kim H; Lee G; Kim J. The Effects of Ginseng Saponin on Rabbit Cavernosal Smooth Muscle Relaxation in vitro. Korean Journal of Urology. 1998: 443-449.
 • Castaño Corredor M. Maca (Lepidium peruvianum Chacón): composición química y propiedades farmacológicas. Rev. fitoter. 2008; 8(1): 21-28.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.