Mleko z miodem - 7 powodów, dla których warto je pić

Poza tym, że jest to świetny sposób na pozbycie się bólu gardła, mleko z miodem pomaga również w zwalczaniu towarzyszącej wielu osobom bezsenności
Mleko z miodem - 7 powodów, dla których warto je pić

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Mleko z miodem jest doprawdy doskonałe w smaku. Stanowi sposób, na zaspokojenie naszych zachcianek na coś słodkiego. Jednak mleko z miodem posiada również całe mnóstwo innych wspaniałych właściwości.

Miód już od wieków stosowano jako lekarstwo na różnego rodzaju dolegliwości spędzające sen z powiek ludzi. Miód pomaga między innymi jako silny środek przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy, a także działa jako przeciwutleniacz. Jego efekt łagodzący i przeciwzapalny pomaga w problemach z drogami oddechowymi.

Inny składnik, jakim jest mleko, dobrze działa na nasz organizm ze względu na zawartość witamin z grupy B, a także A i D. Mleko stanowi również bogate źródło minerałów, takich jak wapń, a także protein i kwasu mlekowego.

Mleko zmieszane z odrobiną miodu może więc doskonale wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu, o czym dowiesz się więcej z dalszej części tego artykułu.

1. Mleko z miodem chroni skórę

Zarówno miód, jak i mleko posiadają właściwości oczyszczające i działają przeciw mikrobom. Kiedy więc spożywasz je w połączeniu, dostarczasz organizmowi cennej pomocy, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Obecnie wiele produktów kosmetycznych dostępnych na rynku zawierają oba te produkty, jako podstawowe składniki.

 • Picie mleka z miodem poprawia stan Twojej skóry od wewnątrz.
 • Inną możliwością skorzystania z właściwości mleka i miodu jest wzięcie kąpieli w tychże składnikach wymieszanych w proporcji jeden do jednego z wodą. Twoja skóra będzie miała możliwość absorbowania potrzebnych składników od zewnątrz.
szklanka mleka mleko na oczyszczanie - mleko z miodem

2. Poprawia trawienie

Pszczeli miód posiada właściwości prebiotyczne. Oznacza to, że stymuluje wzrost i rozwój bakterii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Bakterie te stanowią niezwykłą pomoc w rozkładzie żywności i innych procesach zachodzących w układzie pokarmowym.

Probiotyki stymulują między innymi bifidobakterie, a wszystko dzięki doskonałym właściwościom zawartym w mleku. Poza tym wodziany węglowe i oligosacharydy zawarte w miodzie stymulują inne bakterie niezbędne do prawidłowego działania organizmu. Tak więc mleko z miodem pite regularnie pozwalają wyeliminować wiele problemów, takich jak między innymi:

 • Zaparcia
 • Skurcze
 • Opuchlizna
 • Występowanie złych bakterii

3. Wzmacnia odporność

Mleko z miodem pite każdego ranka w wielu aspektach wzmacnia Twoje ciało. Dlaczego tak się dzieje? Z tego względu, że mleko zawiera proteiny, a pszczeli miód węglowodany, które są niezbędne i niezwykle pożądane dla przyspieszenia metabolizmu.

Relaks po ćwiczeniach

Tak więc mleko z miodem pite regularnie stanowi niezwykłą pomoc dla organizmu bez względu na Twój wiek.

Dzięki enzymom, proteiny pochodzenia zwierzęcego zawarte w mleku mogą się łatwiej rozpuścić tworząc aminokwasy proste, które następnie tworzą proteiny niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu. To, co pozostaje po tych przemianach, to energia, którą organizm może wykorzystać do różnych aktywności.

4. Dobroczynny wpływ na kości

Miód posiada właściwości, które wspomagają transportowanie składników odżywczych ze spożywanych przez nas produktów do komórek naszego ciała. Wszystko to dzięki zawartemu w nim wapniowi, który ułatwia procesy związane z wchłanianiem składników odżywczych.

Zapobieganie osteoporozie - struktura kości

Mleko natomiast stanowi inne bogate źródło wapnia, z tego względu stanowi nieocenioną pomoc dla organizmu jeśli chodzi o utrzymywanie zdrowego i silnego układu kostnego, jaki jet potrzebny w każdym żywym organizmie.

Ponadto mleko z miodem spożywane w sposób regularny pozwalają skutecznie przeciwdziałać chorobom takim, jak osteoporoza i tworzeniu się stanów zapalnych w stawach w miarę starzenia się.

5. Mleko z miodem zwalcza bezsenność

Kolejnym sposobem na wykorzystanie cennych właściwości obu tych składników naturalnych jest picie ich przed snem. Mleko z miodem możemy bowiem wykorzystać jako naturalny środek uspokajający, który może się okazać niezwykle cenny, kiedy ktoś cierpi na bezsenność.

Przeczytaj również podobny artykuł: Bezsenność zwalcz naparem z cynamonu i banana!

Jeżeli pokrótce przyjrzysz się właściwościom zarówno mleka, jak i miodu, to z pewnością zauważysz, że zawierają one mnóstwo cennych właściwości. Kiedy więc łączysz je, każdego dnia pijąc mleko z miodem, możesz skorzystać z całego tego bogactwa i dostarczyć organizmowi tego, co niezbędne.

 • Pszczeli miód jest jednym ze słodkich produktów, który cechuje się rzadką właściwością, która pozwala organizmowi znacznie lepiej kontrolować ilość wydzielanej przez niego insuliny. To w następstwie sprawia, że mózg wydziela więcej trypofiny, która później zamienia się w dobrze nam znaną serotoninę.
 • Mleko natomiast sprawi, że odczujesz ulgę w żołądku spowodowaną między innymi przez przyjemną temperaturę napoju. Dlatego w takich warunkach praktycznie każdemu o wiele łatwiej o dobry sen.

6. Właściwości opóźniające proces starzenia się

Mleko z miodem pszczelim spożywane w połączeniu ze sobą dostarczają całemu organizmowi wielu korzyści, co przekłada się na to, że możesz cieszyć się większą zwinnością i młodzieńczym wigorem. W dawnych czasach wiele cywilizacji właśnie w tym celu pijało mleko z miodem.

Antyoksydanty zawarte w tym doskonałym połączeniu skutecznie neutralizują działanie wolnych rodników w organizmie. Dzięki temu mają się lepiej również liczne organy wewnętrzne.

Regularnie pijąc mleko z miodem możesz skutecznie wyeliminować możliwość powstawania przedwczesnych zmarszczek i przebarwień skóry.

Dlatego jeśli przez dłuższy czas chcesz się cieszyć młodym i zdrowym wyglądem, nie zapomnij o prostej i niezwykle zdrowej metodzie, która polega na regularnym piciu mleka z miodem.

7. Mleko z miodem – właściwości przeciwbakteryjne

Mleko z miodem regularnie dostarczane do naszego organizmu działa też przeciwbakteryjnie. Kiedy pijesz ten niezwykle zdrowy napój możesz skutecznie wyeliminować problemy takie jak zaparcia, wzdęcia i inne przypadłości pochodzenia jelitowego, a także problemy z układem oddechowym i przeziębienia.

Zarówno mleko, jak i miód posiadają doprawdy niezliczone właściwości wspomagające prawidłowe działanie organizmu. Z tego prostego powodu powinnaś pomyśleć nad włączeniem picia mleka z miodem do swojego codziennego menu.

Pamiętaj, że jeśli odżywiasz się w sposób zrównoważony, masz zdrowe nawyki i regularnie wykonujesz różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, mieszanka mleka z miodem tym bardziej pozwoli Ci skorzystać z doskonałych właściwości, jakie drzemią skryte w tych naturalnych i łatwo dostępnych produktach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ahmed S, Sulaiman SA, Baig AA, Ibrahim M, Liaqat S, Fatima S, Jabeen S, Shamim N, Othman NH. Honey as a Potential Natural Antioxidant Medicine: An Insight into Its Molecular Mechanisms of Action. Oxid Med Cell Longev. 2018 Jan 18;2018:8367846.
 • Ajibola A, Chamunorwa JP, Erlwanger KH. Nutraceutical values of natural honey and its contribution to human health and wealth. Nutr Metab (Lond). 2012 Jun 20;9:61.
 • Barr SI, McCarron DA, Heaney RP, Dawson-Hughes B, Berga SL, Stern JS, Oparil S. Effects of increased consumption of fluid milk on energy and nutrient intake, body weight, and cardiovascular risk factors in healthy older adults. J Am Diet Assoc. 2000 Jul;100(7):810-7.
 • Fakhr-Movahedi A, Mirmohammadkhani M, Ramezani H. Effect of milk-honey mixture on the sleep quality of coronary patients: A clinical trial study. Clin Nutr ESPEN. 2018 Dec;28:132-135.
 • Hatchett A, Berry C, Oliva C, Wiley D, St Hilaire J, LaRochelle A. A Comparison between Chocolate Milk and a Raw Milk Honey Solution’s Influence on Delayed Onset of Muscle Soreness. Sports (Basel). 2016 Mar 7;4(1):18.
 • Hosseini SM, Fekrazad R, Malekzadeh H, Farzadinia P, Hajiani M. Evaluation and comparison of the effect of honey, milk and combination of honey-milk on experimental induced second-degree burns of Rabit. J Family Med Prim Care. 2020 Feb 28;9(2):915-920.
 • Juhl CR, Bergholdt HKM, Miller IM, Jemec GBE, Kanters JK, Ellervik C. Dairy Intake and Acne Vulgaris: A Systematic Review and Meta-Analysis of 78,529 Children, Adolescents, and Young Adults. Nutrients. 2018 Aug 9;10(8):1049.
 • Krushna NS, Kowsalya A, Radha S, Narayanan RB. Honey as a natural preservative of milk. Indian J Exp Biol. 2007 May;45(5):459-64.
 • Shapla UM, Solayman M, Alam N, Khalil MI, Gan SH. 5-Hydroxymethylfurfural (HMF) levels in honey and other food products: effects on bees and human health. Chem Cent J. 2018 Apr 4;12(1):35.
 • Yuan X, Huang X, Wang B, Huang YX, Zhang YY, Tang Y, Yang JY, Chen Q, Jian D, Xie HF, Shi W, Li J. Relationship between rosacea and dietary factors: A multicenter retrospective case-control survey. J Dermatol. 2019 Mar;46(3):219-225.
 • Zhang X, Chen X, Xu Y, Yang J, Du L, Li K, Zhou Y. Milk consumption and multiple health outcomes: umbrella review of systematic reviews and meta-analyses in humans. Nutr Metab (Lond). 2021 Jan 7;18(1):7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.