Mleko z miodem - 7 powodów, dla których warto je pić

Poza tym, że jest to świetny sposób na pozbycie się bólu gardła, mleko z miodem pomaga również w zwalczaniu towarzyszącej wielu osobom bezsenności
Mleko z miodem - 7 powodów, dla których warto je pić

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Mleko z miodem jest doprawdy doskonałe w smaku. Stanowi sposób, na zaspokojenie naszych zachcianek na coś słodkiego. Jednak mleko z miodem posiada również całe mnóstwo innych wspaniałych właściwości.

Miód już od wieków stosowano jako lekarstwo na różnego rodzaju dolegliwości spędzające sen z powiek ludzi. Miód pomaga między innymi jako silny środek przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy, a także działa jako przeciwutleniacz. Jego efekt łagodzący i przeciwzapalny pomaga w problemach z drogami oddechowymi.

Inny składnik, jakim jest mleko, dobrze działa na nasz organizm ze względu na zawartość witamin z grupy B, a także A i D. Mleko stanowi również bogate źródło minerałów, takich jak wapń, a także protein i kwasu mlekowego.

Mleko zmieszane z odrobiną miodu może więc doskonale wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu, o czym dowiesz się więcej z dalszej części tego artykułu.

1. Mleko z miodem chroni skórę

Zarówno miód, jak i mleko posiadają właściwości oczyszczające i działają przeciw mikrobom. Kiedy więc spożywasz je w połączeniu, dostarczasz organizmowi cennej pomocy, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Obecnie wiele produktów kosmetycznych dostępnych na rynku zawierają oba te produkty, jako podstawowe składniki.

 • Picie mleka z miodem poprawia stan Twojej skóry od wewnątrz.
 • Inną możliwością skorzystania z właściwości mleka i miodu jest wzięcie kąpieli w tychże składnikach wymieszanych w proporcji jeden do jednego z wodą. Twoja skóra będzie miała możliwość absorbowania potrzebnych składników od zewnątrz.
szklanka mleka mleko na oczyszczanie - mleko z miodem

2. Poprawia trawienie

Pszczeli miód posiada właściwości prebiotyczne. Oznacza to, że stymuluje wzrost i rozwój bakterii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Bakterie te stanowią niezwykłą pomoc w rozkładzie żywności i innych procesach zachodzących w układzie pokarmowym.

Probiotyki stymulują między innymi bifidobakterie, a wszystko dzięki doskonałym właściwościom zawartym w mleku. Poza tym wodziany węglowe i oligosacharydy zawarte w miodzie stymulują inne bakterie niezbędne do prawidłowego działania organizmu. Tak więc mleko z miodem pite regularnie pozwalają wyeliminować wiele problemów, takich jak między innymi:

 • Zaparcia
 • Skurcze
 • Opuchlizna
 • Występowanie złych bakterii

3. Wzmacnia odporność

Mleko z miodem pite każdego ranka w wielu aspektach wzmacnia Twoje ciało. Dlaczego tak się dzieje? Z tego względu, że mleko zawiera proteiny, a pszczeli miód węglowodany, które są niezbędne i niezwykle pożądane dla przyspieszenia metabolizmu.

Relaks po ćwiczeniach

Tak więc mleko z miodem pite regularnie stanowi niezwykłą pomoc dla organizmu bez względu na Twój wiek.

Dzięki enzymom, proteiny pochodzenia zwierzęcego zawarte w mleku mogą się łatwiej rozpuścić tworząc aminokwasy proste, które następnie tworzą proteiny niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu. To, co pozostaje po tych przemianach, to energia, którą organizm może wykorzystać do różnych aktywności.

4. Dobroczynny wpływ na kości

Miód posiada właściwości, które wspomagają transportowanie składników odżywczych ze spożywanych przez nas produktów do komórek naszego ciała. Wszystko to dzięki zawartemu w nim wapniowi, który ułatwia procesy związane z wchłanianiem składników odżywczych.

Zapobieganie osteoporozie - struktura kości

Mleko natomiast stanowi inne bogate źródło wapnia, z tego względu stanowi nieocenioną pomoc dla organizmu jeśli chodzi o utrzymywanie zdrowego i silnego układu kostnego, jaki jet potrzebny w każdym żywym organizmie.

Ponadto mleko z miodem spożywane w sposób regularny pozwalają skutecznie przeciwdziałać chorobom takim, jak osteoporoza i tworzeniu się stanów zapalnych w stawach w miarę starzenia się.

5. Mleko z miodem zwalcza bezsenność

Kolejnym sposobem na wykorzystanie cennych właściwości obu tych składników naturalnych jest picie ich przed snem. Mleko z miodem możemy bowiem wykorzystać jako naturalny środek uspokajający, który może się okazać niezwykle cenny, kiedy ktoś cierpi na bezsenność.

Przeczytaj również podobny artykuł: Bezsenność zwalcz naparem z cynamonu i banana!

Jeżeli pokrótce przyjrzysz się właściwościom zarówno mleka, jak i miodu, to z pewnością zauważysz, że zawierają one mnóstwo cennych właściwości. Kiedy więc łączysz je, każdego dnia pijąc mleko z miodem, możesz skorzystać z całego tego bogactwa i dostarczyć organizmowi tego, co niezbędne.

 • Pszczeli miód jest jednym ze słodkich produktów, który cechuje się rzadką właściwością, która pozwala organizmowi znacznie lepiej kontrolować ilość wydzielanej przez niego insuliny. To w następstwie sprawia, że mózg wydziela więcej trypofiny, która później zamienia się w dobrze nam znaną serotoninę.
 • Mleko natomiast sprawi, że odczujesz ulgę w żołądku spowodowaną między innymi przez przyjemną temperaturę napoju. Dlatego w takich warunkach praktycznie każdemu o wiele łatwiej o dobry sen.

6. Właściwości opóźniające proces starzenia się

Mleko z miodem pszczelim spożywane w połączeniu ze sobą dostarczają całemu organizmowi wielu korzyści, co przekłada się na to, że możesz cieszyć się większą zwinnością i młodzieńczym wigorem. W dawnych czasach wiele cywilizacji właśnie w tym celu pijało mleko z miodem.

Antyoksydanty zawarte w tym doskonałym połączeniu skutecznie neutralizują działanie wolnych rodników w organizmie. Dzięki temu mają się lepiej również liczne organy wewnętrzne.

Regularnie pijąc mleko z miodem możesz skutecznie wyeliminować możliwość powstawania przedwczesnych zmarszczek i przebarwień skóry.

Dlatego jeśli przez dłuższy czas chcesz się cieszyć młodym i zdrowym wyglądem, nie zapomnij o prostej i niezwykle zdrowej metodzie, która polega na regularnym piciu mleka z miodem.

7. Mleko z miodem – właściwości przeciwbakteryjne

Mleko z miodem regularnie dostarczane do naszego organizmu działa też przeciwbakteryjnie. Kiedy pijesz ten niezwykle zdrowy napój możesz skutecznie wyeliminować problemy takie jak zaparcia, wzdęcia i inne przypadłości pochodzenia jelitowego, a także problemy z układem oddechowym i przeziębienia.

Zarówno mleko, jak i miód posiadają doprawdy niezliczone właściwości wspomagające prawidłowe działanie organizmu. Z tego prostego powodu powinnaś pomyśleć nad włączeniem picia mleka z miodem do swojego codziennego menu.

Pamiętaj, że jeśli odżywiasz się w sposób zrównoważony, masz zdrowe nawyki i regularnie wykonujesz różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne, mieszanka mleka z miodem tym bardziej pozwoli Ci skorzystać z doskonałych właściwości, jakie drzemią skryte w tych naturalnych i łatwo dostępnych produktach.

To może Cię zainteresować ...
Mleko z miodem – dlaczego warto pić je przed snem
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Mleko z miodem – dlaczego warto pić je przed snem

Mleko z miodem jest znane ze swoich licznych właściwości leczniczych i niesamowitej wręcz zdolności do zapewniana głębokiego i zdrowego snu.  • Abdulwahid Ajibola, Joseph P Chamunorwa, y Kennedy H Erlwanger, “Nutraceutical values of natural honey and its contribution to human health and wealth”, Nutr Metab (Lond). 2012; 9: 61.
  • Gheldof N, Wang XH, Engeseth NJ. “Buckwheat honey increases serum antioxidant capacity in humans”, J Agric Food Chem. 2003 Feb 26;51(5):1500-5.
  • Paul IM1, Beiler J, McMonagle A, Shaffer ML, Duda L, Berlin CM Jr., “Effect of honey, dextromethorphan, and no treatment on nocturnal cough and sleep quality for coughing children and their parents”, Arch Pediatr Adolesc Med. 2007 Dec;161(12):1140-6.
  • Josse AR, Phillips SM., “Impact of milk consumption and resistance training on body composition of female athletes”, Med Sport Sci. 2012;59:94-103.
  • Nikki C. Bush, Jessica A. Alvarez, Suzanne S. Choquette, Gary R. Hunter, Robert A. Oster, Betty E. Darnell, y Barbara A. Gower“Dietary calcium intake is associated with less gain in intra-abdominal adipose tissue over 1 yr”, Obesity (Silver Spring), 2010 Nov; 18(11): 2101–2104.