Gładka skóra po 40. roku życia - 8 kluczowych wskazówek

Jak wiemy stosowanie przeciwzmarszczkowych i przeciwsłonecznych kremów może pomóc w zachowaniu elastycznej skóry nawet po 40. roku życia. Pamiętajmy jednak, że istnieje wiele innych prostych nawyków, które zapobiegają procesowi starzenia się skóry.
Gładka skóra po 40. roku życia - 8 kluczowych wskazówek
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Na eliksir młodości nie ma jeszcze co liczyć, a przecież jednym z największych kobiecych marzeń po 40. roku życia jest gładka skóra. Chociaż symboliczne oznaki starzenia się skóry są nieuniknione, istnieje wiele skutecznych nawyków, które pozwolą opóźnić ten proces i zachować młody wygląd na lata.

W dzisiejszych czasach rynek kosmetyczny oferuje wiele produktów i zabiegów estetycznych, które pomogą zminimalizować widoczne na skórze zmarszczki. Jednak większość z nich wiąże się z ogromnymi kosztami.

Czy można tego uniknąć? W tym artykule opisaliśmy kilka zdrowych nawyków, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze i zachować młodość. Pielęgnacja twarzy wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad, które służą zachowaniu piękna pomimo dojrzałego wieku.

Poniżej zawarliśmy 8 najskuteczniejszych i najbardziej interesujących rozwiązań, które warto uwzględnić w swoim życiu codziennym. Do dzieła!

Gładka skóra po 40. roku życia – najlepsze wskazówki

Na pewno zastanawiasz się dlaczego na skórze pojawiają się zmarszczki. Po 40. roku życia następuje spadek produkcji żeńskich hormonów w organizmie, tj. estrogenu i progesteronu. Ta nagła zmiana wywołuje szereg zmian u kobiet, a jedną z nich jest właśnie pogorszenie się jakości i elastyczności skóry.

Procesy zanikowe związane są zarówno ze zmianami hor monalnymi, jak i czynnikami zewnętrznymi, na przykład wszechobecną chemią, zanieczyszczonym powietrzem, przetworzoną żywnością i stresem.

Kluczowa jest właściwa segregacja wspomnianych hormonów w utrzymaniu odpowiedniego napięcia mięśniowego i zdrowia skóry. Zanikanie hormonów jest naturalnym procesem pojawiającym się wraz z wiekiem, dlatego walka ze zmarszczkami nie należy do łatwych.

Należy jednak pamiętać, że już po 25. roku życia w skórze zaczyna zanikać kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Są to substancje, które odpowiadają za prawidłową gospodarkę wodną i jędrność skóry.

Kiedy w organizmie zmniejsza się ilość kolagenu – tkanki stają się bardziej narażone na negatywne konsekwencje promieni słonecznych UV oraz wszelkich toksyn. Jak tego uniknąć?

1. Zwiększ spożycie witaminy C i E

Pamiętaj, aby odżywiać swoją skórę od wewnątrz. Wymienione składniki odżywcze muszą być obecne w diecie już od samych narodzin. Warto pamiętać o nich przez cały czas, także w kontekście hamowania procesu starzenia się.

Witaminy C i E utrzymują gładką skórę w dojrzałym wieku, a także niwelują powstałe już uszkodzenia w tkankach i ścianach naczyń krwionośnych.

Witamina C jest najważniejszym antyoksydantem dla skóry, jednak nie w postaci doustnej. Dużo skuteczniej działa jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy.

witamina C na gładką skórę
  • Witamina C ma także działanie przeciwutleniające, które minimalizuje wpływ wolnych rodników na tkanki. Poza tym pomaga w syntezie kolagenu oraz zapewnia jędrność i elastyczność skóry.
  • Natomiast witamina E jest bardzo dobrze broni przed promieniowaniem ultrafioletowym i toksynami. Właściwa asymilacja witaminy stymuluje przepływ krwi i ułatwia regenerację tkanek.

2. Przyjmuj suplementy izoflawonowe

Pod tą mało znaną nazwą kryje się nasz sojusznik zmniejszający wpływ zmian hormonalnych w organizmie.

Są to fitohormony pochodzenia roślinnego naturalnie występujące w roślinach strączkowych, najwięcej jest ich w soi. Nawilżają i rewitalizują naskórek jeszcze skuteczniej niż witamina E. Ponadto, zapobiegają nowotworom.

Suplementy izoflawonowe, szczególnie te z soi wspierają równowagę hormonalną, dzięki czemu przyczyniają się do hamowania procesu starzenia się skóry.

3. Pamiętaj o wodzie

Biorąc pod uwagę, że ciało w 70 % składa się z wody, nie trzeba nikogo przekonywać jak pozytywne efekty dla zdrowia ma woda. Jej spożywanie jest niezbędne w każdej fazie życia, a odpowiednia ilość stanowi ochronę dla skóry i hamuje procesy starzenia.

Pamiętaj jednak, że po 40. roku życia należy zwiększyć spożycie wody, zwłaszcza jeśli dotychczas nie było ono regularne i wystarczające. Nawadnianie skóry jest bardzo istotnym elementem w walce z przedwczesnymi zmarszczkami.

kobieta pije wodę, aby mieć gładką skórę

4. Zastosuj krem przeciwzmarszczkowy

Przemysł farmaceutyczny oferuje wiele kremów i kosmetyków zawierających składniki przeciwzmarszczkowe. Istotne jest, aby zdecydować się na jeden konkretny kosmetyk.

Twoim celem jest gładka skóra po 40. roku życia, a to wymaga konkretnych działań. Stosując krem przeciwzmarszczkowy można wspomóc odżywianie tkanki skórnej i zapewnić jej dodatkową ochronę. 

5. Używaj toniku do twarzy

Ten zabieg nie doceniano przez wiele lat. Dziś tonik to jeden z podstawowych produktów, które pomagają zachować gładką i jędrną skórę.

Tonizacja skóry jest niezwykle ważna także w kontekście pojawiających się zmarszczek. Ponadto, tonik (najlepiej ten domowej produkcji) pozwala oczyścić dogłębnie skórę, przywrócić jej równowagę pH, a co najważniejsze ujędrnić ją i należycie nawodnić.

6. Krem przeciwsłoneczny jako codzienna ochrona

Skóra, która nosi na sobie ciężar 40 lat jest mniej odporna na słońce i jego negatywny wpływ. Aby zapewnić sobie młodzieńczy wygląd na wiele lat, należy każdego dnia stosować krem przeciwsłoneczny FPS 50 lub więcej. 

Pamiętaj, aby zastosować krem (lub domowe olejki) na wszystkie odkryte obszary ciała. Ponadto, należy go używać zarówno latem, jak i zimą.

gładka skóra i kobieta z lusterkiem

7. Gładka skóra po 40. roku życia a regularny peeling

Skóra posiada warstwy: skórę właściwą oraz naskórek, który ma zdolności regeneracyjne. Peeling to oczyszczająca, intensywna kuracja złuszczająca, która pozwala przywrócić skórze równowagę, ułatwia detoksykację tkanek i pozwala odblokować pory.

Pamiętaj, że suchy naskórek stanowi swoistą barierę dla kremów. Pozostawia je tylko na powierzchni, nie pozwalając przeniknąć do skóry właściwej.

Regularne stosowanie peelingu, zarówno domowe, jak i profesjonalne, minimalizuje widoczne niedoskonałości i oczyszcza z resztek sebum. Peeling zaleca się szczególnie, kiedy pojawiają się pierwsze przebarwienia i drobne zmarszczki.

8. Ćwiczenia dla twarzy

Czy wiesz, że istnieje też aktywność fizyczna przystosowana dla mięśni twarzy? Wyraźne wypowiadanie samogłosek, poklepywanie kości policzkowych czy szybkie mruganie powiekami to kilka prostych ćwiczeń twarzy, które pomagają utrzymać jędrność i elastyczność tkanek. Poza tym są dużo łatwiejsze od tych na pośladki i płaski brzuch!

Ten rodzaj aktywności poprawia krążenie i zapobiega efektowi “wiszącej” skóry, hamując występowanie zmarszczek

Pewnie jak każdy w tym wieku martwisz się występowaniem pierwszych zmarszczek i jakością swojej skóry. Postępuj zgodnie z przedstawionymi w artykule wskazówkami, a zobaczysz znaczną poprawę za niską cenę. Gładka skóra po 40. roku życia jest możliwa! Potrzeba tylko kilku elementów, które należy wprowadzić do codziennej rutyny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.