Bezsenność zwalcz naparem z cynamonu i banana!

Napar z cynamonu i banana to połączenie dwóch składników o doskonałych właściwościach relaksacyjnych, co skutecznie pomoże złagodzić stres i niepokój, zapewniając zarazem spokojny i zdrowy sen.
Bezsenność zwalcz naparem z cynamonu i banana!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Występującą u nas raz na jakiś czas bezsenność możemy spokojnie zignorować. ale liczba godzin snu w trakcie całej nocy ma naprawdę ogromny wpływ na nasze zdrowie. A także na ogólne samopoczucie podczas dnia.

Niestety, nasz nowoczesny i dynamiczny styl życia spowodował wystąpienie u milionów ludzi różnego rodzaju zaburzeń dotyczących snu. Są one określane ogólnie jako bezsenność. Sprowadzają się one do zredukowania liczby godzin przeznaczanych każdej nocy na sen.

Odpoczynek nocny trwający co najmniej siedem lub osiem godzin ma kluczowe znaczenie dla komfortu życia. A także zapewnia zauważalnie lepszą wydajność fizyczną i psychiczną.

W trakcie czasu, jaki przeznaczamy na sen uruchamia się wiele istotnych funkcji naszego organizmu. Na przykład usuwanie produktów przemiany materii z mózgu. A także odnawianie zapasów energii. To z kolei pozwoli sprawnie poradzić sobie z wyzwaniami stawianym przez kolejny, nowy dzień.

Przeczytaj także: Dopadł cię stres? Odzyskaj równowagę wewnętrzną

Złe nawyki żywieniowe, stres i niedobory substancji odżywczych w codziennej diecie to tylko niektóre z przyczyn problemów ze snem. Z nimi właśnie boryka się naprawdę wiele osób każdej nocy.

Bezsenność – czym ona grozi?

Trudności z zasypianiem dają natychmiastowy efekt w postaci uczucia zmęczenia i osłabienia. A na dłuższą metę mogą być potencjalną przyczyną zaburzeń o podłożu kognitywnym (poznawczych).

Napar na noc

W obecnych czasach bezsenność nie jest już dolegliwością, z którą nie da się walczyć.

Dostępne na rynku są specjalnie opracowane lekarstwa, które zmuszają organizm do powrotu do normalnego cyklu dobowego z odpowiednio długim okresem przeznaczonym na sen. Należy jednak pamiętać o tym, że ich długotrwałe zażywanie może spowodować skutki odwrotne do zamierzonych. A nawet wywołać trudne do wyleczenia uzależnienie farmakologiczne.

Na szczęście, istnieją także pewne zdrowe i naturalne alternatywy, które pomogą Ci zasnąć bez większego problemu. I bez narażania się na te niechciane skutki uboczne.

W dzisiejszym artykule zaproponujemy Ci prosty napar wykonane na bazie cynamonu i banana. Zapewnia on relaks ciała i umysłu. A także skutecznie rozwiązuje niektóre problemy wywołujące bezsenność.

Jak można zwalczyć bezsenność za pomocą naparu z cynamonu i bananów

Napar na bazie cynamonu i bananów zyskał sobie nie tak dawno olbrzymią popularność na całym świecie. Jest to naturalna alternatywa dla leków na bezsenność. A także skuteczny sposób na różne inne problemy związane ze snem.

Połączenie tych dwóch składników odżywczych pozwala uzyskać napar o niezwykle silnych właściwościach łagodzących stres przy jednoczesnej poprawie jakości snu.

Banany to owoce o pysznym, słodkim smaku. Stanowią one podstawę wielu diet. Zarówno odchudzających, jak i dedykowanych różnym schorzeniom układu pokarmowego.

Banany

Rolę tę zawdzięczają przede wszystkim swej wysokiej zawartości potasu i magnezu. Oba te minerały ułatwiają stymulowanie specjalnych funkcji ludzkiego ciała. Obejmuje to między innymi regulowanie ciśnienia krwi i ułatwienie wydalania płynów zatrzymanych w organizmie.

Owoce te mają także korzystny wpływ na zdrowie Twoich żył i rozluźnienie mięśni. To z kolei obniża poziom produkcji kortyzolu (znanego również jako hormon stresu) przez organizm.

Główną zaletą bananów gdy chodzi o uzyskanie lepszego snu i zwalczenie jego zaburzeń, takich jak bezsenność jest jednak zawartość tryptofanu, jednego z kluczowych aminokwasów. Jego rolą jest między innymi zwiększa produkcję serotoniny. Serotonina to ważny neuroprzekaźnik. Jest on niezbędny do zapewnienia dobrego wypoczynku i przespanej całej nocy.

Drugi główny składnik w tym przepisie to cynamon. To przyprawa znana powszechnie ze swoich aktywnych związków o cennych właściwościach dla ludzkiego zdrowia, takich jak eugenol. Nadaje on jej intensywny zapach, a także zapewnia wiele korzyści związanych z jej różnorakim zastosowaniem.

Napar z cynamonu

Pacjentom chorującym na cukrzycę typu 2 spożywanie cynamonu jest mocno zalecane, ponieważ pomaga on obniżyć poziom cukru we krwi stymulując procesy metabolizmu zachodzące w ich organizmach.

Cynamon korzystnie wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz krążenie krwi, czyli na dwie ważne kwestie dla osób cierpiących na bezsenność.

Jak należy przygotować napar na bazie cynamonu i bananów na bezsenność?

Wykorzystanie tej terapii naturalnej pozwalającej zwalczyć bezsenność jest naprawdę łatwe, a najlepsze w niej jest to, że oba składniki są dostępne w sklepach spożywczym w bardzo niskich cenach.

W efekcie uzyskasz przepyszny napój o łagodnym działaniu uspokajającym, który skutecznie złagodzi stres, niepokój i inne negatywne emocje, które powodują u Ciebie bezsenność i uniemożliwiają uzyskanie spokojnego i zdrowego snu w trakcie nocy.

Składniki

  • 1 banan
  • Pół łyżeczki cynamonu (ok. 2,5 g)
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania naparu

  • Nie obieraj banana ze skórki, zamiast tego obetnij oba jego końce i wrzuć go do litra wrzącej wody.
  • Zmniejsz ogień, tak aby owoc gotował się powoli przez około 10 minut.
  • Zdejmij naczynie z ognia i pozwól mu ostygnąć do temperatury pokojowej. W międzyczasie możesz także odczekać na opadnięcie osadu na dno garnka i odcedzić napar.
  • Dodaj do tak uzyskanego napoju pół łyżeczki cynamonu i dobrze wymieszaj całość.

Jak pić gotowy napar?

Wypij szklankę tak uzyskanego naparu na około 40 minut do godziny przed udaniem się na nocny wypoczynek. Powtarzaj tę procedurę każdego wieczoru, aż poczujesz pełną ulgę.

Czy nadal uskarżasz się na bezsenność? Pij zatem ten napar do woli, a szybko przekonasz się, że jest to świetny sposób, aby się z nią pożegnać na stałe.

Warto jednak także zapamiętać, że korzyści, jakie możesz uzyskać dzięki temu naparowi uzależnione są zawsze od innych nawyków, jakie możesz mieć oraz warunków panujących w Twojej sypialni.

Opisywany w tym artykule napar nie jest cudownym środkiem rozwiązującym wszelkie przyczyny powodujące u Ciebie bezsenność, a jedynie stanowi pomocną dłoń w walce z tym problemem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Escobar, R. G. (2002). Eugenol: Propiedades farmacológicas y toxicológicas. Ventajas y desventajas de su uso. Revista Cubana de Estomatologia.

  • Mohammad-Zadeh, L. F., Moses, L., & Gwaltney-Brant, S. M. (2008). Serotonin: A review. Journal of Veterinary Pharmacology and Therapeutics. https://doi.org/10.1111/j.1365-2885.2008.00944.x

  • Silber, B. Y., & Schmitt, J. A. J. (2010). Effects of tryptophan loading on human cognition, mood, and sleep. Neuroscience and Biobehavioral Reviews. https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2009.08.005


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.