Asertywność w związku – Jak ustalać granice i mówić ,,nie”?

Zanim pokochasz drugą osobę, musisz najpierw pokochać siebie. Tylko wtedy będziesz w stanie stworzyć dojrzały i udany związek.
Asertywność w związku – Jak ustalać granice i mówić ,,nie”?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Asertywność jest ważna nie tylko w stosunkach służbowych, ale i w życiu prywatnym. Warto zadać sobie pytanie, czy w związku z najbliższą osobą jesteś w stanie ustalać granice i je egzekwować?

Czy potrafisz mówić ,,nie”? Porozmawiajmy dzisiaj o takim zagadnieniu jakim jest asertywność w związku.

Czy wiesz, gdzie leżą Twoje granice? Czy potrafisz głośno domagać się ich przestrzegania? Być może nigdy nie zadawałaś sobie żadnego z tych pytań, zwłaszcza jeśli chodziło o relacje z bardzo bliskimi Ci osobami.

Kiedy kogoś kochasz, trudno jest być asertywnym. My jednak chcemy przekonać Cię, że asertywność jest tak samo istotna w związku, jak i w każdej innej relacji.

Niektóre osoby mają skłonność do poświęceń w imię miłości. Niestety może to paradoksalnie szkodzić relacji, gdyż staje się ona toksyczna i pojawia się w niej element uzależnienia od drugiej osoby.

Dlaczego asertywność w związku jest ważna?

Asertywność w miłości jest niezwykle istotną kwestią, zwłaszcza kiedy czujesz, że Twoje granice są przekraczane lub Twoje wartości nie są w pełni szanowane.

W każdej relacji – także tej romantycznej – warto wyznaczać jasne granice. Tak aby nigdy nie musieć naginać samego siebie w imię uczuć.

Tak naprawdę asertywna postawa powinna przejawiać się nawet w najbardziej prozaicznych codziennych sytuacjach.

Jeśli nie masz ochoty spędzać wieczoru w określony sposób – na przykład oglądając film z partnerem – zawsze możesz mu o tym powiedzieć, a niekoniecznie zmuszać się do czegoś wbrew sobie.

Z drugiej strony – możecie wspólnie podejmować decyzje co do Waszych wspólnych planów. To pozwala unikać niezręcznych sytuacji.

Kłótnia w związku a Asertywność

Co jednak w sytuacji, kiedy komunikacja nie działa najlepiej, a Ty masz wrażenie, że partner stara się Tobą manipulować? Czy ogranicza Ci spotkania z przyjaciółmi?

Czy zachowuje się, jakby chciał mieć tylko na własność? Jeśli tak, to jak najszybciej musisz zareagować i powiedzieć stanowcze ,,nie”. Asertywność w takiej sytuacji jest kluczowa. Pomaga nie ulec manipulacji i zaborczości partnera.

Pamiętaj, że to Ty powinnaś być zawsze swoim priorytetem. Konkretniej Ty, Twoje odczucia i Twoja godność.

Ulegając za każdym razem żądaniom – nawet najbardziej absurdalnym – krok po kroku tracisz swoją tożsamość i stajesz się mniej sobą, a bardziej czyjąś wymarzoną wizją. To bardzo niezdrowe dla Ciebie, ale i dla związku.

Przede wszystkim – nie daj się zaślepić

Takie słowa jak ,,miłość Ci wszystko wybaczy” albo ,,bez Ciebie jestem niczym” to nieco poetycki opis toksycznego związku w czystej postaci.

To słowa bolesne i w dodatku odbierające godność którejś ze stron relacji. Z takiego sposobu myślenia biorą się właśnie przekonania, że w związku nie mamy prawa powiedzieć ,,nie”.

To że dwoje ludzi jest ze sobą i darzy się miłością nie oznacza jeszcze, że stają się jedną osobą i muszą we wszystkim się ze sobą zgadzać.

Nawet zakochana postaraj się patrzeć obiektywnie na swoją relację i od początku jasno mów o swoich potrzebach, ale i granicach. Dzięki ustaleniu jasnych zasad nikt nie będzie mógł mieć pretensji, gdy będziesz walczyć o swoje, kiedy będzie to konieczne.

Stawiaj granice i naucz się mówić ,,nie”

Zanim stwierdzisz, gdzie w związku powinnaś postawić swoje granice, musisz najpierw zastanowić się, co jest dla Ciebie w życiu naprawdę ważne.

Możesz nawet przygotować listę swoich wartości, celów i priorytetów. Być może zależy Ci na szacunku, szczodrości, wolności, czułości… A może na Twojej liście znajdą się jeszcze inne pozycje.

Kiedy przygotujesz już tę listę, dodaj obok dodatkową kolumnę, w której opiszesz, co może wydarzyć się w związku, byś poczuła, że któraś z tych wartości i zasad została złamana.

Rozstanie a Asertywność

To właśnie będą Twoje granice, czyli rzeczy, których nie możesz tolerować i w przypadku których stanowczo i konkretnie zareagujesz – nawet jeśli będzie to oznaczało bardzo poważne decyzje do podjęcia.

Przemyślenie kwestii granic jest dość trudnym zadaniem, zwłaszcza że w miłości często wydaje nam się, że nie powinniśmy mieć żadnych granic czy oporów. W rzeczywistości jednak asertywność jest tak samo ważna w związku, jak i w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia.

Dla niektórych osób skrajną granicą będzie niewierność partnera, dla kogoś innego przemoc – fizyczna lub psychiczna. Jeszcze inna osoba może nie znieść obojętności i braku czułości.

Niezależnie od tego, co dla Ciebie jest punktem krytycznym – przemyśl go dobrze i zapamiętaj. W kryzysowej sytuacji będziesz posiadać punkt odniesienia, który trudno będzie Ci zignorować.

Czym powinna być miłość?

Społeczeństwo przez całe życie uczy nas jedynej słusznej koncepcji miłości. Jest to niestety wizja niezdrowa, toksyczna i stosunkowo oderwana od rzeczywistości. Właśnie dlatego tak wiele osób – karmionych przez lata taką wizją – nie potrafi w związku powiedzieć ,,nie”.

Miłość dla wielu osób oznacza odrzucenie samego siebie i poświęcenie się dla drugiej osoby – ciałem, duszą i umysłem.

Do jakiegoś stopnia miłość utożsamiają także z poświęceniem swojego szczęścia dla szczęścia drugiej osoby. Co gorsza, wiele osób myśli, że związek jest dla nich jedyną szansą na to, by mieć wartość.

Kiedy kogoś kochamy, jesteśmy w stanie zrobić wiele dla tej osoby. Niestety czasami oznacza to także zezwolenie jej na pogwałcanie naszych granic i wartości.

Ograniczenia w związku

Właśnie takie myślenie kryje się często za historiami przemocy domowej i braku reakcji ze strony samych pokrzywdzonych. To smutne ale prawdziwe.

Jeżeli masz zapamiętać z tego artykułu choć jedną rzecz, to niech będzie to fakt, iż asertywność jest kluczową wartością w związku. Prawdziwa miłość to przede wszystkim miłość do siebie, a dopiero później uczucia wobec innych osób.

To założenie – odrobina egoizmu i właśnie asertywność – pozwoli Ci stworzyć dojrzały i zdrowy związek oparty na prawdziwej miłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chiappo, Leopoldo. Psicología del amor. Biblioteca Nueva, Peisa, 2002.
  • Morfa, José Díaz. Prevención de los conflictos de pareja. Desclée de Brouwer, 2003.
  • Rivera, Diana, Constanza Cruz, and Catalina Muñoz. “Satisfacción en las relaciones de pareja en la adultez emergente: el rol del apego, la intimidad y la depresión.” Terapia psicológica 29.1 (2011): 77-83.
  • Testor, C. Pérez, Castillo, J.A., y Davins, M. “Psicoterapia psicoanalítica de pareja: teoría y práctica clínica.” Apuntes de psicología 27.2-3 (2009): 197-217.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.