Talalgia czyli nawracający ból pięty – naturalne leczenie

· Styczeń 24, 2018
Choć aby uniknąć przeciążania tego obszaru ciała, bardzo ważny jest odpoczynek i unikanie nadmiernego wysiłku, warto wiedzieć, że skuteczną metodą w przynoszeniu ulgi są również masaże miejscowe. Pomagają one uniknąć napięć i zaaplikować olejki eteryczne o właściwościach przeciwzapalnych.

Talalgia to nazwa, która określa nawracający, uporczywy ból pięty, który czasami zupełnie uniemożliwia nam swobodne poruszanie się i prowadzenie normalnego życia. Czy zdarzyło Ci się to kiedyś?

Przyczyną, dla której pojawia się talalgia jest między innymi zapalenie powięzi podeszwowej bądź ostrogi kości piętowej. Dlatego właśnie, gdy pojawia się uporczywy ból, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

My z naszej strony z kolei polecimy Ci kilka prostych metod leczenia, które mogą przynieść Ci ulgę. Koniecznie przeczytaj.

Talalgia, powszechny problem

Prawdopodobnie choć raz w życiu Ci się to przydarzyło: wstajesz z rana i gdy tylko stawiasz stopę na podłodze, pojawia się bardzo silny ból w pięcie.

Zjawisko to jest bardzo częste zwłaszcza po dużym wysiłku fizycznym, po długim chodzeniu bądź po stąpnięciu w niewłaściwy sposób, co spowodowało naciągnięcie bądź przesilenie. Do wszystkich tych przyczyn doliczyć można również nieodpowiednio dobrane obuwie.

Dowiedz się więcej czytając też artykuł: Buty – czy zawsze na płaskim obcasie?

 • Talalgia może zostać spowodowana również stanem zapalnym powięzi stopy oraz mięśni stóp łączących piętę i śródstopie.
 • Na ten obszar stopy wywiera się zawsze silny nacisk. Jeżeli jednak oprócz zwykłych anatomicznych cech wspólnych wszystkim ludziom występuje u Ciebie na przykład płaskostopie, będziesz bardziej podatny na zapalenie ścięgien, ostrogi piętowe i inne schorzenia.
 • Stosowanie bardzo płaskiego obuwia bądź wręcz przeciwnie – butów na wysokich obcasach, może u nas wywołać ból pięty.
 • Co ciekawe, talalgia to objaw, który może się pojawić również u najmłodszych. Przyczyną takiego zjawiska jest fakt, że mięśnie stóp u dzieci rosną czasem wolniej, niż kości. Stąd właśnie pojawia się bolesność. W takich przypadkach najbardziej adekwatne byłoby stosowanie podkładek ortopedycznych pod pięty i wkładek do butów aby wyeliminować nierówności i ułatwić prawidłowy rozwój.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Zapalenie powięzi podeszwowej: Przyczyny i leczenie

Talalgia – leczenie dolegliwości

Przede wszystkim musisz pamiętać, że ten rodzaj dolegliwości wymaga czasu aby ustąpić. Czasami, podobnie jak jest to w przypadku ostróg piętowych, będzie potrzebny zabieg chirurgiczny aby przynieść ulgę w bolesności.

Jeżeli jednak Twoja talalgia zdaje się być jedynie przejściowym problemem bądź jest efektem na przykład stąpnięcia w niewłaściwy sposób, nie wahaj się wypróbować poniższych nieskomplikowanych wskazówek.

Masaż podeszwy stopy

Gdy pojawia się talalgia, najważniejsze to odbudować i przywrócić do należytego stanu mięśnie podeszwy stopy. Aby wykonać ten krok wystarczy tylko wykonać masaż podeszwy stopy – pomoże to ulżyć sobie w dolegliwościach bólowych.

 

Deptanie masującej piłeczki

 • Postaraj się o piłeczkę tenisową lub twardą piłeczkę wykonaną z plastiku. Przyniesie Ci to ulgę i pomoże pobudzić krążenie w stopach.
 • Umieść piłeczkę na podeszwie stopy i wykonaj okrężne ruchy naciskając na nią lekko – tak samo jak widzisz na powyższej ilustracji.
 • Wykonaj serię masażu trwającą 10 minut – 4 do 5 razy dziennie. Za podłoże wykorzystaj dywan lub ręcznik.

Terapia zimnem i ciepłem

Co będzie Ci potrzebne?

 • Miska z ciepłą wodą i druga wypełniona wodą zimną.
 • W obydwu miskach należy umieścić po 5 łyżek soli gruboziarnistej (50 g) i 3 gałązki rozmarynu.

Sposób przygotowania:

 • Kuracja przy użyciem zimna i ciepła jest jedną z najlepszych form aby zmniejszyć ból pięt. Aby ją przeprowadzić, potrzebujemy czasu i odpowiedniego miejsca – przestrzeni wystarczającej aby umieścić obok siebie dwie miski wypełnione wodą o odmiennej temperaturze. Chodzi o to, by moczyć stopy naprzemiennie.
 • Idealnie byłoby wkładać stopy po dwie minuty w każdej z misek. Umieszczanie w wodzie gałązek rozmarynu również może nam pomóc. Ta roślina o  właściwościach leczniczych jest doskonała w przynoszeniu ulgi w stanach zapalnych. Dobrze wypływa też na mięśnie.

Bandaż na powięź podeszwy stopy

Bandażowanie podeszwy stopy (rodzaj terapii znany jako „taping”) wykonuje się używając specjalnej taśmy pokrytej klejem. Jest to bardzo skuteczna technika. Przyniesie ulgę w bólu i zmniejszy stany zapalne.Bandaż na stopy

 • Aby przeprowadzić terapię wystarczy przyjrzeć się dokładnie obrazkowi powyżej i postępować według tych kroków. Zacznij obwiązując dookoła górną część stopy, tuż pod palcami.
 • Następnie owiń taśmą piętę tak, aby wywierała ona lekki nacisk. Kolejny ruch jest krzyżowy i przechodzi przez spód stopy. Aby dokładnie wszystko umieścić, użyjemy 3 plastrów.
 • Pozostaw taśmy na cały dzień – poczujesz wyraźną ulgę.

Daj sobie czas na odpoczynek

Talalgia aby się wyleczyć wymaga czasu aby się wyleczyć i ustąpić. Gdy zatem tylko jest to możliwe, postaraj się dużo odpoczywać i nie przeciążać nóg. Pomoże Ci to uniknąć przesilenia stóp i rozwinięcia się dolegliwości takich jak zapalenie powięzi stopy czy ostrogi piętowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Stopy w górę! – 20 minut dziennie dla zdrowia

Najlepszy olejek eteryczny na ból pięty

 

Okazuje się, że istnieje cała gama olejków eterycznych przydatnych do leczenia dolegliwości jaką jest talalgia, problemy ze stawami lub ścięgnami.

 • Olejek z arniki jest najlepszy na ból pięty. Wykonując delikatny masaż podeszwy stopy wywołuje uczucie ciepła i poprawia krążenie w stopach. Co więcej, zmniejsza bolesność wywoływaną przez dyslokacje, skręcenia bądź zapalenie podeszwy stopy.

Prawdopodobnie zainteresuje Cię również fakt, że olejek z arniki jest ulubionym olejkiem sportowców, zwłaszcza w obliczu kontuzji.

Olejki eteryczne na ból stopy

Czy masz ochotę spróbować?

Olejek z arniki znajdziesz w sklepach zielarskich. Na rynku są również dostępne gotowe kremy i maści wykonane na bazie tego składnika. Jest to jedno z najskuteczniejszych domowych remediów, po jakie możesz sięgnąć. Dobrym pomysłem jest dwa razy dziennie wykonywanie masażu obszaru pięty, jakiego dotknęła talalgia.