Rozmaryn na włosy? – Kosmetyk, który czyni cuda

Rozmaryn na włosy? – Kosmetyk, który czyni cuda
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jeśli szukasz w pełni bezpiecznego sposobu na przywrócenie swoim kosmykom blasku i zdrowego wyglądu, sięgnij po rozmaryn. To aromatyczne zioło nie tylko wzmocni twoje włosy, ale także doda im pięknego blasku oraz sprawi, że staną się one jedwabiście gładkie w dotyku.

Rozmaryn zawiera wartościowe składniki, które znakomicie poprawiają krążenie krwi w skórze głowy oraz stymulują porost włosów. Poznaj pięć niezwykle skutecznych naturalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów, których głównym składnikiem jest aromatyczny rozmaryn. Dzięki nim twoje kosmyki szybko odzyskają zdrowie i witalność.

Rozmaryn – zioło idealne do pielęgnacji włosów

Każda kobieta – oraz wielu mężczyzn – marzy o tym, aby ich włosy zawsze były piękne i zdrowe. Stąd też zaopatrujemy się w dziesiątki rozmaitych produktów pielęgnacyjnych, co chwilę odkrywając nowe, rzekomo lepsze i skuteczniejsze.

Zdrowe i piękne włosy to nie tylko ozdoba naszego ciała, ale także czynnik wpływający na poczucie własnej wartości. Dziś, w czasach gdy osobisty wizerunek znaczy tak wiele, każdy z nas dąży do uzyskania idealnego wyglądu, a włosy odgrywają w nim jedną z kluczowych ról.

Często jednak pomimo usilnych starań i inwestowania sporych sum w produkty i zabiegi kosmetyczne nie jesteśmy w stanie utrzymać zdrowych, prawidłowo nawilżonych i odżywionych włosów. Na ich kondycję ma bowiem wpływ także codzienna dieta, ogólny stan zdrowia naszego organizmu, stres…

Co więcej, z wyglądu naszych kosmyków łatwo odczytać kondycję naszego organizmu:

  • Na przykład łupież zwykle bywa oznaką problemów skórnych oraz spadku odporności organizmu wobec ataków chorobotwórczych mikroorganizmów.
  • Osłabione cebulki i garściami wypadające włosy świadczą o niedoborach witamin i substancji odżywczych.
  • Nadmiernie wysuszone i łamliwe włosy są konsekwencją nadużywania suszarki, lokówki, prostownicy itp.

Kosmetyczne właściwości rozmarynu

Rozmaryn to roślina aromatyczna, która głównie kojarzy nam się z kuchnią. W rzeczywistości jej zastosowanie wykracza znacznie dalej poza kuchenny próg. Od wieków zioło to jest cenionym elementem medycyny naturalnej. Dzięki swym silnym właściwościom leczniczym nie tylko pomaga zwalczać choroby, ale także jest wielkim sprzymierzeńcem zdrowia skóry i włosów.

Jeśli chcesz odżywić i wzmocnić swoje kosmyki, sięgnij po preparaty na bazie rozmarynu. Roślina ta pomoże ci pozbyć się  łupieżu, doda włosom witalności i przyspieszy ich wzrost, wzmocni cebulki oraz przyciemni siwiejące kosmyki.

Gałązki rozmarynu

Rozmaryn – 5 sposobów na idealne włosy

Rozmaryn można kupić niemalże w każdym supermarkecie czy sklepie warzywnym. Jest on produktem uniwersalnym, który można wykorzystać na tysiąc różnych sposobów. Najczęściej jest jednak stosowany w postaci naparów albo oleju.

Poniżej znajdziesz pięć wspaniałych domowych sposobów na wykorzystanie rozmarynu do pielęgnacji włosów. W pierwszej kolejności ustal typ swoich włosów, a następnie wybierz najlepiej do niego pasujący zabieg. Niesamowite rezultaty gwarantowane!

1. Tonik przyspieszający porost włosów

Jeśli marzysz o mocnych, długich włosach, rozmaryn przyjdzie ci z pomocą! Przygotuj w domowym zaciszu naturalny tonik, który wzmacnia cebulki oraz stymuluje wzrost kosmyków.

Tonik do włosów rozmaryn
Składniki
  • 4 szklanki wody (1 litr)
  • 2 łyżki stołowe rozmarynu (30 g)
Sposób przygotowania i aplikacja
  • Wlej wodę do garnka, dorzuć dwie łyżki rozmarynu i gotuj przez około 10 minut.
  • Po upływie tego czasu przecedź napar przez sitko i odstaw do ostudzenia.
  • Kiedy napar z rozmarynu osiągnie temperaturę pokojową, nanieś go bezpośrednio na skórę głowy. Możesz w tym celu użyć naczynia ze spryskiwaczem i zrosić naparem skórę głowy.

2. Olejek rozmarynowy na osłabione i wypadające włosy

Jeśli twoje włosy są matowe, osłabione i wypadają garściami, koniecznie zastosuj olejek rozmarynowy. Znakomicie niweluje on działanie codziennego stresu, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się kosmyków oraz wzmacnia ich ogólny stan zdrowia.

Olejek rozmarynowy można kupić w drogeriach, supermarketach, sklepach zielarskich albo możesz samodzielnie przygotować go w domu. Jego stosowanie na włosy jest łatwe i przyjemne.

Składniki
  • 2 szklanki liści rozmarynu (200 g)
  • 1 szklanka oliwy z oliwek (250 ml)
Sposób przygotowania i stosowanie
  • Umieść liście rozmarynu w naczyniu z przykrywką (na przykład w butelce). Następnie zalej je oliwą z oliwek.
  • Odstaw butelkę w ciemne i suche miejsce na okres jednego miesiąca.
  • Po upływie 30 dni przelej miksturę przez sitko i odrzuć liście rozmarynu. Twój olejek jest już gotowy!
  • Wcieraj olejek rozmarynowy w skórę głowy dwa lub trzy razy w ciągu tygodnia. Wykonuj przy tym delikatny masaż kolistymi ruchami opuszków palców.

3. Rozmaryn, mięta i ocet na przetłuszczające się włosy

Kiedy mieszki włosowe produkują więcej sebum niż zwykle, nasze kosmyki szybko się przetłuszczają. Osoby obdarzone tym typem włosów powinny szczególnie zadbać o codzienną higienę, gdyż zaniedbanie może prowadzić do poważniejszych konsekwencji i to nie tylko estetycznych.

Wykorzystaj cudowne właściwości rozmarynu oraz innych roślin leczniczych i pozbądź się problemu raz na zawsze!

Tłuste włosy
Składniki
  • 1 łyżka stołowa liści mięty (15 g)
  • 1 łyżka stołowa rozmarynu (15 g)
  • ½ szklanki wody (125 ml)
  • ½ szklanki octu jabłkowego (100 ml)
Sposób przygotowania i stosowanie
  • Zalej liście rozmarynu i mięty wrzącą wodą, przykryj i odstaw do zaparzenia na około 15 minut.
  • Po upływie tego czasu przecedź napar przez sitko i dodaj do niego pół szklanki octu jabłkowego.
  • Nakładaj miksturę bezpośrednio na skórę głowy kilka razy w tygodniu.

4. Ekstrakt z rozmarynu przyciemnia siwe włosy

Jeśli twoje włosy zaczynają siwieć, a ty chciałabyś nieco je przyciemnić bez stosowania komercyjnych farb, polecamy ekstrakt z rozmarynu. Roślina ta nie tylko fantastycznie kamufluje srebrne nitki pośród kosmyków, ale także wzmacnia strukturę włosów oraz je regeneruje.

Skoncentrowany wyciąg z liści rozmarynu charakteryzuje się wysoką zawartością ciemnego pigmentu, który w całkowicie naturalny i bezpieczny sposób przywiera do włosów, sprawiając że przybierają one ciemniejszy kolor.

Składniki
  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • 1 szklanka rozmarynu (100 g)
Sposób przygotowania i aplikacja
  • Zagrzej wodę. Kiedy dojdzie do wrzenia, zalej nią liście rozmarynu. Zdejmij z ognia i zaparzaj pod przykryciem aż do ostudzenia. W ten sposób otrzymasz silny koncentrat, który skutecznie zafarbuje twoje włosy.
  • Nakładaj wyciąg z rozmarynu bezpośrednio na włosy i skórę głowy.

5. Rozmaryn i kora chinowca na łupież

Poprzez połączenie rozmarynu i korychinowca lekarskiego (cinchona) otrzymamy silne naturalne remedium, które w krótkim czasie skutecznie usuwa łupież oraz znacząco poprawia stan zdrowia skóry głowy.

Zawarte w rozmarynie substancje odżywcze pomagają złagodzić przykre objawy łupieżu: doskonale nawilżają skórę głowy oraz zapobiegają jej łuszczeniu się.

Łupież na włosach
Składniki
  • 8 szklanek wody (2 litry)
  • 2 szklanki rozmarynu (200 g)
  • 3 szklanki kory chinowca (300 g)
Sposób przygotowania i stosowanie
  • Zagrzej wodę. Kiedy dojdzie do wrzenia, dodaj do niej korę chinowca lekarskiego i zmniejsz ogień. Gotuj jeszcze przez około 15 minut.
  • Po upływie tego czasu dodaj rozmaryn i zdejmij wywar z ognia. Odstaw do ostudzenia.
  • Kiedy wywar się ostudzi, przecedź go przez sitko i przelej do szklanek butelki.
  • Aplikuj go bezpośrednio na skórę głowy kilka razy w tygodniu.

Jak możemy zauważyć, rozmaryn to uniwersalna roślina lecznicza, którą można stosować w wielu różnych przypadkach. Jeśli chodzi o włosy, ustal ich typ i wybierz odpowiednią dla siebie kurację.

Pamiętaj, że rozmaryn nie tylko pomaga pozbyć się problemów związanych ze złym zdrowiem skóry głowy i mieszków włosowych, ale także jest nieocenionym kosmetykiem, który wzmacnia i wygadza kosmyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Avila-sosa, R., Navarro-cruz, A. R., Vera-lópez, O., Dávila-márquez, R. M., Melgoza-palma, N., & Meza-pluma, R. (n.d.). Romero ( Rosmarinus officinalis L .): una revisión de sus usos no culinarios, 52(222), 23–36. Disponible en: http://www.umar.mx/revistas/43/0430103.pdf
  • Dentone Sandra, Morales Cauti Siever. Determinación in vitro de la actividad antimicótica del aceite de romero (Rosmarinus officinalis) sobre Microsporum canis. Rev. investig. vet. Perú  [Internet]. 2017  Ene [citado  2018  Nov  03] ;  28( 1 ): 56-61. Disponible en: http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1609-91172017000100005&lng=es.  http://dx.doi.org/10.15381/rivep.v28i1.12932.
  • Montenegro L, Pasquinucci L, Zappalà A, Chiechio S, Turnaturi R, Parenti C. Rosemary Essential Oil-Loaded Lipid Nanoparticles: In Vivo Topical Activity from Gel Vehicles. Pharmaceutics [Internet] 2017;9(4):48. Available from: http://dx.doi.org/10.3390/pharmaceutics9040048

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.