Łupież – 7 domowych sposobów jego leczenia

· Czerwiec 20, 2018
Chociaż na rynku dostępnych jest naprawdę wiele komercyjnych produktów leczących łupież, możemy także skorzystać z cennych właściwości niektórych naturalnych składników, które oprócz tego, że są bardzo skuteczne, nie niosą ze sobą skutków ubocznych

Łupież może być niewygodną podczas dnia codziennego i do tego niezwykle krępującą niekiedy dolegliwością, głównie natury estetycznej. Jest to niestety bardzo powszechnie występujący problem.

Jednak wiele osób nie lubi włosów z charakterystycznymi białawymi płatkami i kojarzy je natychmiastowo z brudem, brakiem higieny i zaniedbanym wyglądem. Dobrą wiadomością natomiast jest to, że łupież można z łatwością wyleczyć.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci siedem środków pozwalających zlikwidować nękający Cię łupież, które można z łatwością sporządzić w zaciszu własnego domu ze składników, które prawie na pewno od dawna masz w swojej kuchni. Zapraszamy zatem do lektury!

Czym tak naprawdę jest łupież?

Łupież jest problemem natury dermatologicznej, który występuje na skórze Twojej głowy. Jest on odpowiedzialny za wysuszenie powierzchni skóry, co z kolei sprawia, że naskórek oddziela się od skóry właściwej i ma tendencję do odpadania od jej powierzchni w postaci małych, białych łusek.

A ponieważ Twoja głowa jest gęsto porośnięta włosami, łuski te zazwyczaj zaplątują się we włosy. W wyniku tego zjawiska wygląd naszych włosów daleki jest od pożądanego, a dodatkowo zdarza się także, że bardziej nasilona postać łupieżu powoduje także osypywanie się tychże łusek na nasze ramiona.

Płatki łupież

Szacuje się, że ponad połowa światowej populacji cierpiała lub cierpi na łupież na różne sposoby i w różnych momentach swojego życia. Ten problem nigdy nie przedstawia sobą niczego szkodliwego dla naszego organizmu, ani nie można go zaklasyfikować jako choroby. Jest to na całe szczęście przede wszystkim dolegliwość natury estetycznej, nie zdrowotnej.

Kiedy martwe komórki skóry, które odpadną od jej powierzchni, stają się na tyle liczne, że zaczynamy je z niechęcią zauważać gołym okiem na skórze głowy może w takich przypadkach pojawić się stan podrażnienia i wyraźnie odczuwalny dyskomfort.

W bardziej poważnych przypadkach taki stan będzie wymagał konsultacji z dermatologiem. Jednak większość przypadków łupieżu można bez problemu wyleczyć za pomocą domowych środków zaradczych.

Jakie przyczyny wywołują łupież?

Skóra na naszej głowie nieustannie rośnie, a komórki naskórka obumierają, kiedy już spełnią swoją rolę. Nadmierna intensywność tego procesu objawia się pojawieniem się charakterystycznych płatków na skórze głowy.

Są one to zwykle mikroskopijne lub niewidoczne. Kiedy jednak mówimy, że ktoś ma łupież, oznacza to, że jego skóra zaczyna tworzyć nowe i “uśmiercać” stare komórki w znacznie szybszym tempie, niż zazwyczaj ma to miejsce.

Przyczyną łupieżu jest z reguły grzyb występujący praktycznie u każdej osoby w skórze głowy. Nosi on łacińską nazwę Malassezia furfur (w literaturze medycznej oznacza się go skrótem MF). To właśnie on odpowiada za zakłócenie procesów komórkowych skóry głowy powodując, że rosną one zbyt szybko, co powoduje łupież i swędzenie.

Jak leczyć łupież? 7 prostych, domowych sposobów

W rzeczywistości łupież można skutecznie leczyć za pomocą różnych naturalnych środków. Z tego też powodu wymienimy poniżej 7 prostych domowych środków zaradczych, które pomogą Ci zredukować, kontrolować, a nawet całkowicie wyeliminować łupież z Twoich włosów.

1. Smoothie z czerwonej cebuli

Cebula czerwona jest powszechnie uznawana za środek, który pomaga zwalczać suchość naczyń włosowatych i sprzyja eliminacji łupieżu. Ze względu na to, jak silne właściwości pod tym względem prezentuje cebula czerwona, musisz zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu, aby móc ją odpowiednio przygotować i zastosować.

Cebula czerwona na łupież

Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:

 • 2 cebule czerwone
 • Woda lub olej (w odpowiedniej, wymaganej ilości)

Jak należy zastosować gotowy produkt?

 • Najpierw dokładnie zmiksuj blenderem co najmniej dwie czerwone cebule z odrobiną wody lub oleju do uzyskania jednorodnej konsystencji.
 • Następnie nałóż tak uzyskaną mieszaninę bezpośrednio na skórę swojej głowy i pozostaw ją tak na kilka godzin.
 • Po upływie wskazanego czasu spłucz głowę dużą ilością wody i umyj szamponem tak jak to zwykle robisz.

2. Środek oparty o ocet jabłkowy i aspirynę

Aspiryna nie jest zbyt dobrze znanym i popularnym sposobem pozwalającym wyleczyć łupieżu, ale ze względu na zawarte w niej składniki chemiczne okazuje się być jednym z najbardziej skutecznych środków do tego celu.

Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:

 • 2 tabletki aspiryny
 • Ocet jabłkowy (według uznania)

Jak należy zastosować gotowy produkt?

 • Na początek dokładnie rozgnieć aspirynę w moździerzu. Po uzyskaniu całkowicie sproszkowanej postaci wymieszaj ją z octem.
 • Tak uzyskana mieszanina powinna zostać nałożona na skórę głowy i pozostawiona tak długo, jak uznasz to za właściwe. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, zaleca się pozostawienie jej na głowie przez całą noc.
 • Jeśli nie masz octu jabłkowego, możesz równie dobrze zmieszać aspirynę ze swoim szamponem, odżywką lub balsamem do włosów.

3. Sok z cytryny i soda oczyszczona

Będąc tradycyjnym sprzymierzeńcem wszelkich zadań związanych z czyszczeniem i odkażaniem, soda oczyszczona może być również z powodzeniem stosowana w walce z łupieżem. Wiele osób ma ją w domu, ponieważ jest to znakomity środek do czyszczenia kuchni i zapewnienia pełnej higieny osobistej.

Soda oczyszczona i cytryna

Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:

 • 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej (9 g)
 • Sok z 1 limonki

Jak należy zastosować gotowy produkt?

 • Najpierw wymieszaj oba składniki i dokładnie wetrzyj tak uzyskaną mieszaninę w skórę swojej głowy. Pozwól jej popracować przez kilka minut (ale nie dłużej), a następnie spłucz włosy dużą ilością letniej wody.
 • Soda oczyszczona reguluje poziom pH skóry głowy i pomaga wyeliminować z niej grzyb powodując łupież. Ze względu na silny efekt działania stosowana jest na przykład w leczeniu zaawansowanej postaci łupieżu łojotokowego.

4. Buraki i mięta w przegotowanej wodzie

Nie wszystkie środki leczące łupież muszą być produktami przemysłu chemicznego, żrące lub silne w działaniu. Osoby preferujące bardziej łagodne opcje mogą rozważyć użycia soku z buraków lub wręcz gotowanych buraków.

Środek ten nie cechuje się imponującą szybkością działania, niemniej jest na tyle skuteczny, że można go z powodzeniem używać w przypadkach lekkiego lub średnio zaawansowanego łupieżu.

Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:

 • Kilka buraków czerwonych
 • 2 szklanki wody (500 ml)
 • 1 łyżka stołowa liści mięty (15 g)

Jak należy zastosować gotowy produkt?

 • Cała procedura jest bardzo prosta: zagotuj buraki i odsącz z nich wodę. Jeśli chcesz, możesz dodać do niej liście mięty.
 • Następnie dokładnie zmocz tą wodą po gotowaniu buraków skórę swojej głowy, delikatnie ją przy okazji masując.

5. Piwo

Choć może się to wydawać zupełnie niewiarygodne, zwykłe piwo jest w stanie szybko i sprawnie wyeliminować łupież z głowy. Przed okresem rozwoju współczesnych technik fryzjerskich i nowoczesnych metod pielęgnacji włosów piwo było szeroko stosowane w salonach kosmetycznych przez profesjonalnych fryzjerów jako znakomity środek do poprawy kondycji włosów.

Drożdże zawarte w piwie mogą zlikwidować grzyb powodujący łupież, a także nadać włosom tak pożądany połysk i miękkość.

Piwo na włosy

Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka i sposób postępowania:

 • Zastosowanie piwa jest naprawdę bardzo proste: należy po prostu zamoczyć skórę głowy i włosy w piwie, a następnie pozostawić na jak najdłuższy czas, najlepiej na całą noc.
 • Następnego dnia rano po prostu umyj włosy stosując dużą ilość ciepłej wody i standardowy szampon.

6. Przejrzałe awokado zmiksowane z olejem

Jest to tradycyjny środek na łupież, który jest często stosowany w rejonach tropikalnych, szczególnie w trakcie sezonu na awokado.

Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:

 • 1 dojrzałe awokado (już nienadające się do jedzenia lub nadmiernie poczerniałe)
 • Olej (tyle, ile potrzebujesz)

Jak należy zastosować gotowy produkt?

 • Rozgnieć awokado, wymieszaj jego miąższ z olejem i tak uzyskaną mieszaninę nałóż na skórę głowy.
 • Oprócz tego, że owoc ten jest doskonałym antidotum na łupież, nadaje także Twoim włosom sporo połysku i ogólnie wrażenia świetlistości, poprawiając ich ogólny wygląd. To rozwiązanie jest bardziej skuteczne, jeśli pozostawisz awokado na swoich włosach przez co najmniej kilka godzin.

7. Mieszanina miodu i jajka kurzego

Ten przepis na łupież jest bardzo prosty i skuteczny, a Ty z pewnością już masz oba wymagane składniki w swojej kuchni.

Miód na łupieź

Składniki niezbędne do przygotowania opisywanego środka:

Jak należy zastosować gotowy produkt?

 • W małym szklanym słoiku umieść miód z jajami i następnie mieszaj całość , aż wszystko będzie miało jednorodną konsystencję.
 • Za pomocą pędzelka kosmetycznego nanieś tak uzyskaną miksturę na różne części skóry głowy i pozostaw ją tak długo, jak tylko potrzebujesz.
 • Na koniec spłucz włosy dużą ilością ciepłej wody, aby usunąć wszelkie pozostałości tego produktu.