Kondycja włosów – 8 niezdrowych nawyków

Kondycja włosów – 8 niezdrowych nawyków Czy możesz podpisać się pod którymś z tych nawyków? Jeśli zauważysz u siebie jedno lub więcej poniższych zachowań, spróbuj się ich pozbyć tak szybko, jak to możliwe, aby nie ucierpiały na tym Twoje włosy.
Kondycja włosów – 8 niezdrowych nawyków
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jeśli chcesz mieć mocne i lśniące włosy, pamiętaj o kilku wskazówkach pielęgnacyjnych, które wykraczają poza używanie niektórych produktów. Chociaż zabiegi, o których będziemy mówić, mogą sprawić, że kondycja Twoich włosów poprawi się, Twój styl życia również może mieć na to wpływ.

Są pewne nawyki, które mogą spowodować pogorszenie wyglądu włosów, ponieważ prowadzą do odwodnienia, utraty składników odżywczych i pewnych problemów, które są trudne do rozwiązania.

Niestety, wiele osób nie zwraca na te zachowania uwagi i nie myśli o tym, że od nich zależy kondycja włosów i problemy z nimi związane. W dzisiejszym artykule omówimy osiem najgorszych nawyków, które wpływają na włosy i których lepiej unikać.

Dowiedz się, co to za nawyki!

Kondycja włosów – co na nią wpływa

1. Palenie papierosów

Regularne palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na stan układu oddechowego. Nawyk ten zwiększa obecność toksyn we krwi i ma tragiczny wpływ na skórę i włosy.

Toksyny z papierosów są skoncentrowane we krwi i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych.

kondycja włosów

Nadmierna utrata włosów i wolne ich rośnięcie – to tylko niektóre z konsekwencji.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: Rzucanie palenia – warto dla tych 8 powodów

2. Stres

Stres ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie emocjonalne. Może prowadzić do braku równowagi zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Jedną z konsekwencji bycia pod wpływem stresu jest słaba kondycja włosów.

kondycja włosów - stres

Zestresowane osoby mogą zmierzyć się z nadmierną utratą włosów, łupieżem lub przedwczesnym siwieniem.

3. Nadmierne naciąganie mokrych włosów

Wiele kobiet ma zwyczaj związywania włosów, gdy są one jeszcze mokre. Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieszkodliwe, może to ostatecznie doprowadzić do problemów, które trudno będzie później rozwiązać.

Mokra skóra głowy i mokre włosy są podatne na grzyby i łupież, jeśli odpowiednio ich nie wysuszysz.

kondycja włosów - naciąganie

Czasami taka sytuacja może osłabić korzenie i spowodować nadmierne wypadanie włosów.

4. Mycie włosów zbyt gorącą wodą

Czasami zimna woda jest po prostu zbyt zimna, aby ją znieść i potrzebny nam jest naprawdę gorący prysznic. Jeśli jest to u Ciebie częsty nawyk, możesz spowodować poważne uszkodzenie włosów.

Wysokie temperatury otwierają pory skóry głowy i wpływają na zdrowie Twoich włosów i mieszków włosowych.

kondycja włosów - gorąca woda

Po kilku dniach normalna produkcja olejków na skórze głowy może ulec zmianie i prowadzić do nadmiernego wysuszenia.

5. Częste wystawianie włosów na działanie słońca

Podobnie, jak Twoja skóra, włosy również powinny być chronione przed działaniem promieni słonecznych. Chociaż możesz nie zauważyć ich uszkodzeń, promienie ultrafioletowe (UV) mogą wpływać na ich wygląd i zdolność do wzrostu.

Długotrwałe wystawianie na słońce, bez stosowania ochrony, powoduje utratę siły i elastyczności włosa. To ważne, aby w słoneczne dni nosić kapelusz, aby zminimalizować skutki działania promieni słonecznych.

6. Korzystanie z suszarki do włosów i lokówki

Nie ma wątpliwości, że urządzenia te pomogą Ci uzyskać idealną fryzurę w zaledwie kilka minut. Nadmierne korzystanie z suszarki do włosów i lokówki jest jednak jedną z głównych przyczyn uszkodzenia włosów.

Uszkadzają one ochronny naskórek wokół pasm włosów i wpływają na ich wewnętrzną strukturę.

kondycja włosów - suszarka

Regularne stosowanie tych urządzeń powoduje wysuszanie włosów, rozdwajanie końcówek i inne problemy, które sprawiają, że włosy wyglądają na pozbawione blasku.

7. Zbyt częste farbowanie włosów

Farba do włosów może całkowicie odmienić Twój wygląd. Owszem, na początku możesz wyglądać wspaniale. Ale czy regularne farbowanie włosów jest zdrowe? Farba do włosów zawiera agresywne środki chemiczne, które mogą rozjaśnić Twoje włosy nawet o siedem odcieni. Z czasem, uszkodzenia płynące ze stosowania farby są coraz poważniejsze.

Nie należy rozjaśniać włosów częściej niż cztery razy do roku i zawsze należy to robić pod nadzorem specjalisty.

8. Drapanie skóry głowy

Z jakiegoś powodu niektórzy ludzie mają zwyczaj drapania się w głowę w ciągu dnia. Może to być spowodowane stresem lub brakiem równowagi w pH skóry. Nawyk ten może być problematyczny, ponieważ wpływa na żywe komórki w korzeniach włosów. Ciągłe drapanie się powoduje powstawanie obrażeń.

Jeśli przyczyną jest łupież lub choroba skóry, konieczne jest udanie się do specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sola-Ortigosa, J., Sánchez-Regaña, M., & Umbert-Millet, P. (2009). Psoriasis del cuero cabelludo. Actas Dermo-Sifiliograficas. https://doi.org/10.1016/S0001-7310(09)71901-5
  • Contet-Audonneau, N. (2005). Tiñas del cuero cabelludo. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(05)70338-X
  • Hernanz Hermosa, J. M., Minano Medrano, R., Garcia Morras, P., & Longo Imedio, I. (2000). Alopecia total del cuero cabelludo. Acta Pediatrica Espanola.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.