Krem przeciwsłoneczny zamiast nawilżającego?

Krem przeciwsłoneczny zamiast nawilżającego?
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób wierzy, że krem przeciwsłoneczny może działać, jako krem nawilżający lub leczniczy. Musimy jednak zastosować oba, ale w określonej kolejności.

Możesz mieć wątpliwości, czy stosować krem przeciwsłoneczny, jako krem nawilżający. Zwłaszcza w lecie, gdy z powodu upału używanie zbyt wielu kremów może sprawić, że będziemy się pocić jeszcze bardziej. Jednak funkcje każdego z nich są różne.

W tym artykule podamy kilka szczegółów na temat stosowania kremu przeciwsłonecznego, jako kremu nawilżającego. Ponadto będziesz też mógł zapoznać się z funkcjami każdego z nich, jeśli nadal masz wątpliwości. Czytaj dalej!

Co musimy wiedzieć zanim zaczniemy używać kremu przeciwsłonecznego

1. Do czego służy krem przeciwsłoneczny

Zanim zdecydujemy, czy możemy używać kremu przeciwsłonecznego, jako kremu nawilżającego powinniśmy znać funkcję ochrony przeciwsłonecznej. Jej zadaniem jest ochrona naszej skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV).

W ten sposób krem zapobiega przedostawaniu się promieni do naszej skóry i pozwala uniknąć uszkodzeń skóry w przyszłości.

Musimy też pamiętać, że filtry słoneczne nie są produktami kosmetycznymi, ale służą do ochrony skóry. Możesz znaleźć krem ochronny, który również nawilża, ale musisz pamiętać, że jego główną funkcją jest ochrona naszej skóry przed słońcem.

kobieta z kremem na twarzy

2. Kremy z filtrem

Z drugiej strony, jak powiedzieliśmy wcześniej, istnieją filtry przeciwsłoneczne, które mają również funkcje nawilżające.

Możliwe jednak, że czasami, gdy zmieszasz krem przeciwsłoneczny z tego typu kremami ich skuteczność się obniży. Z tego powodu eksperci zalecają stosowanie kremów z filtrem o wysokim współczynniku ochrony (SPF).

Nie oznacza to jednak, że nie możemy zastosować kremu przeciwsłonecznego kilka godzin po nałożeniu kremu nawilżającego. Ponieważ w tym przypadku, nie stosując ich w tym samym czasie, filtr przeciwsłoneczny nie obniża swojej skuteczności. 

3. Ochrona przeciwsłoneczna – przed czy po nawilżeniu?

Mając powyższe na uwadze, możemy powiedzieć, że nie należy stosować kremów przeciwsłonecznych, jako kremów nawilżających. Jednak moglibyśmy również zastanowić się, czy krem przeciwsłoneczny powinien być stosowany przed czy po balsamie.

Według czasopisma naukowego Elsevier, odpowiedź brzmi, że balsam należy zawsze umieszczać na kilka godzin przed filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli umieścimy filtr przeciwsłoneczny zaraz po tym, jak to zrobimy, nie będzie to miało tak dużego efektu, jak mówiliśmy wcześniej.

Musimy jednak pamiętać, że w żadnym przypadku produkt nie powinien być używany do innych celów niż twój. Oznacza to, że jeśli mamy suchą skórę, wskazane jest stosowanie balsamu. Jeśli jednak mamy wystawić się na słońce, lepiej jest wybrać krem przeciwsłoneczny.

kobieta przed lustrem
W każdym razie nie powinniśmy zapominać o tym, jak ważne jest używanie ochrony przeciwsłonecznej, gdy tylko jest to możliwe.

Dlatego możliwe jest, że pytanie na początku było teraz nieco jaśniejsze. Każdy produkt ma swoją funkcję i dlatego nie jest wskazane, aby go zmienić na inny, który nie ma tej samej głównej funkcji. Spróbuj nadać swojej skórze rezultaty, na jakie zasługuje!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.