Stopy w górę! – 20 minut dziennie dla zdrowia

Unosząc wysoko stopy usprawniamy przepływ płynów w organizmie. Taka codzienne praktyka pomaga zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się wody w tkankach naszego ciała.
Stopy w górę! – 20 minut dziennie dla zdrowia
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Pewnie wiele z was zareaguje na nasze zalecenie zdziwieniem. Jak to, mam się kłaść codziennie przez 20 minut na podłodze i unosić stopy w górę? W jakim celu? Otóż to, co w wielu przypadkach może wydawać się nam głupotą, nieoczekiwanie przynosi nam bardzo dużo korzyści.

Niestety wiele z nas nie zna swego własnego ciała oraz nie ma pojęcia, jak złożoną maszynerią jest nasz organizm. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, jak wielki wysiłek w każdej sekundzie wykonuje nasze serce w celu doprowadzenia świeżej krwi do każdej, nawet najbardziej odległej komórki ciała?

Albo czy kiedykolwiek starałaś się dowiedzieć, w jaki sposób odbywa się odpływ krwi i limfy z nóg – przecież istnieje coś takiego jak grawitacja, która teoretycznie uniemożliwia cały proces. Stąd też u wielu kobiet pojawiają się żylaki lub opuchlizna kostek, zwłaszcza latem lub w okresie ciąży.

Unieś więc stopy w górę! Nigdy nie zaszkodzi bowiem wypróbować prostych ćwiczeń, dzięki którym nasze stopy odpoczną i zrelaksują się po całym długim dniu. Chociaż w wyniku tych ćwiczeń nie spalisz żadnej kalorii ani nie wzmocnisz mięśni nóg, przynajmniej będziesz miała okazję do swej codziennej chwili relaksu.

Stopy w górę! – Na czym polega ćwiczenie?

Poznaj dziś z nami relaksujące działanie tego prostego ćwiczenia, jakim jest unoszenie stóp wysoko w górę. Przekonaj się sama, że dzięki niemu znacząco podniesiesz jakość swojego życia oraz zapobiegniesz wielu przykrym dolegliwościom, zwłaszcza nadmiernemu gromadzeniu się wody w tkankach organizmu.

Wystarczy 20 minut dziennie, abyś poczuła się odprężona i zrelaksowana. Pamiętaj, że nie musisz w ćwiczenie wkładać absolutnie żadnego wysiłku. Możesz nawet wykorzystać moment, gdy oglądać wiadomości lub ulubiony serial. Po prostu połóż się na podłodze i wysoko oprzyj stopy o drzwi lub ścianę.

Unoszenie nóg, stopy w górę, kobieta ćwiczy świecę

Warto uświadomić sobie, że proponowane przez nas ćwiczenie to bardziej technika terapeutyczna niż ćwiczenie fizyczne samo w sobie. Możemy je porównać do którejś z pozycji jogi, której głównym celem jest nawiązanie harmonijnego kontaktu na linii ciało-umysł.

Dodatkową zaletą tego ćwiczenia jest to, że fantastycznie wspiera ono pracę układu krążenia.

  • Należy jednak podkreślić, że jeśli zmagasz się z jakimkolwiek urazem pleców, ćwiczenie to nie jest dla Ciebie wskazane.
  • Postaraj się podłożyć niewielkiego jaśka pod dolną część pleców – w ten sposób ułożysz się wygodniej i łatwiej będzie Ci się zrelaksować. Nogi będziesz mogła przyłożyć równolegle do ściany lub drzwi, a wyprostowane ramiona swobodnie będą spoczywały na podłodze. Unieś stopy w górę.
  • Wystarczy utrzymać wskazaną pozycję przez 15-20 minut dziennie, nic więcej nie musisz w tym czasie robić. Staraj się poczuć harmonię tej pozycji, która pomoże Ci osiągnąć spokój i całkowity relaks. Już po krótkim czasie odczujesz ulgę oraz widoczną poprawę krążenia krwi w nogach.
  • Jeśli zdecydujesz się wypróbować tę cudowną technikę relaksacyjną, koniecznie załóż wygodne ubranie, takie które nie będzie krępowało Twoich ruchów ani uciskało ciała (zwłaszcza talii i kostek u nóg). Tylko wtedy będziesz w stanie w pełni się zrelaksować. W przeciwnym wypadku efekt ćwiczenia będzie niezadowalający.

Stopy w górę – 5 korzyści

1. Redukujemy opuchliznę nóg i stóp

Obrzęk nóg i opuchnięte kostki to jasne sygnały zaburzeń pracy układu krążenia. Wczesna reakcja na ten problem jest niezwykle istotna. Od niej bowiem zależy, czy dolegliwość będzie się pogłębiać, czy szybko i skutecznie zdołamy ją zażegnać.

W niektórych przypadkach obrzęk nóg i stóp może również wskazywać na zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, choroby serca, wyniszczającą organizm nadwagę, niepożądane efekty przyjmowanych leków lub stosowanie niezdrowej, ubogiej w składniki odżywcze diety.

Koniecznie należy więc poznać przyczynę problemu i jak najszybciej podjąć leczenie. Proponowane przez nas ćwiczenia stanowią w tym przypadku jedynie uzupełnienie kuracji leczniczej. Przekonaj się jednak sama, że przynoszą one wyjątkową ulgę.

Pozycja stopy w górę
  • Unoszenie nóg wysoko w górę skutecznie poprawia krążenie krwi oraz ułatwia przepływ płynów, które utrudniają prawidłową cyrkulację krwi.
  • Chyba każdej z nas po długim dniu w pozycji stojącej puchną stopy. Jeśli chcesz poczuć ulgę, ściągnij buty, zrelaksuj się i unieś stopy w górę, opierając je o ścianę lub drzwi. Siła grawitacji odblokuje zatory oraz przywróci prawidłowe krążenie krwi w kończynach.

2. Ulga dla zmęczonych nóg

Unoszenie stóp wysoko w górę to najlepszy sposób na złagodzenie napięcia w nogach, stopach, a nawet w biodrach.

To właśnie te trzy obszary najdotkliwiej dają o sobie znać pod koniec całego dnia na nogach. Kiedy więc przez 20 minut zmienimy pozycję ciała na do góry nogami, zdołamy usunąć całe skumulowane napięcie i szybko odczujemy ulgę.

3. Poprawiamy trawienie

Unoszenie nóg wysoko do góry znane jest również jako „aktywne odwrócenie”. Drastyczna zmiana ustawienia ciała w pierwszej kolejności pomaga odblokować i usprawnić krążenie płynów w naszym organizmie, a w drugiej – fantastycznie poprawia trawienie.

Pozycja niemalże do góry nogami znakomicie poprawia trawienie. Regularne unoszenie nóg wysoko do góry sprawia, że nasz organizm łatwiej przyswaja substancje odżywcze, zapobiegając tym samym występowaniu zaparć i wzdęć.

Warto zaznaczyć, że im sprawniej funkcjonuje nasz układ trawienny, tym lepszym samopoczuciem będziemy się cieszyć na co dzień.

4. Stopy w górę – odprężają układ nerwowy

Pozycja z wysoko uniesionymi nogami do góry pomaga również ustabilizować oddech. Skupiając się na wolnym, rytmicznym i głębokim oddechu, przywrócisz swojemu umysłowi harmonię oraz fantastycznie się wyciszysz.

Takie ćwiczenie ma ogromnie korzystny wpływ na układ nerwowy naszego organizmu. Łagodzi napięcie, oczyszcza umysł, oczyszcza ciało z negatywnych emocji (pozbywamy się przykrego uczucia „ściśniętego” stresem żołądka), likwiduje bolesne napięcie szyi i karku, skutecznie leczy bóle głowy i migreny.

Odprężanie ciała

5. Odprężamy i oczyszczamy umysł

Spróbuj naszego ćwiczenia ze stopami w górze, gorąco zachęcamy Cię do tego! Wystarczy 20 minut dziennie, by już po pierwszej sesji zaobserwować pozytywne skutki Twojej nowej codziennej rutyny. Odczujesz nie tylko ulgę fizyczną, ale również zdołasz się zrelaksować, odprężyć umysł i odstresować się.

„Odwrócona” pozycja sprawia, że do mózgu napływa znacznie więcej tlenu niż na stojąco. Im bardziej natleniony mózg, tym łatwiej jesteśmy się w skanie odprężyć, oczyścić umysł ze złych emocji oraz odzyskać spokój i wewnętrzną harmonię.

Koniecznie wciel w swoje codzienne życie to proste ćwiczenie. Przekonaj się sama, że w miarę upływu dni będziesz czuła się coraz lepiej, nie tylko pod względem fizycznym. To co, zaczynamy już dziś?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrade, José A. (2016). La postura humana y su reeducación. Revista Cubana de Medicina Física y Rehabilitación 2016;8(2):231-240.
  • Angulo, Dayana. (2019). DISPOSITIVO PARA CONTRARRESTAR LOS EFECTOS DE LA INSUFICIENCIA VENOSA EN MUJERES A TRAVÉS DE MASAJES TERAPÉUTICOS A BASE DE PIEDRAS DE MÁRMOL. UTadeo. Disponible en: https://expeditiorepositorio.utadeo.edu.co/bitstream/handle/20.500.12010/7556/Trabajo%20de%20grado.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • Araujo, Diego N., et al. “Physical exercise for the treatment of non‐ulcerated chronic venous insufficiency.” Cochrane Database of Systematic Reviews 12 (2016).
  • Cea Ugarte, J., González-Pinto A., Cabo González, O. (2010). Respiración controlada para reducir el estrés. Estudio preliminar de su eficacia sobre el cortisol. Rev. Rol enferm, 33(5): 368-374.
  • Eberhardt, R. T., & Raffetto, J. D. (2005). Chronic venous insufficiency. Circulation. https://doi.org/10.1161/01.CIR.0000164199.72440.08
  • Ely, John W., et al. “Approach to leg edema of unclear etiology.” The Journal of the American Board of Family Medicine 19.2 (2006): 148-160.
  • Hospital de Jerez. AGS Norte de Cádiz (2018). Manual de recomendaciones al alta en urgencias. Junta de Andalucía. Consejería de Salud.
  • Joyner, M. J., & Casey, D. P. (2015). Regulation of increased blood flow (hyperemia) to muscles during exercise: a hierarchy of competing physiological needs. Physiological reviews, 95(2), 549–601. https://doi.org/10.1152/physrev.00035.2013
  • Kelechi, Teresa J., Jan J. Johnson, and Stephanie Yates. “Chronic venous disease and venous leg ulcers: an evidence-based update.” Journal of Vascular Nursing 33.2 (2015): 36-46.
  • National Clinical Guideline Centre. (2012). Varicose veins in the legs. National Guideline. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
  • Sangita Devi, A., Kodi Aathi, M. (2014). Prevention of Varicose Veins. International Journal of Advances in Nursing Management, 2(1), 40-45.
  • Santler, Bettina, and Tobias Goerge. “Chronic venous insufficiency–a review of pathophysiology, diagnosis, and treatment.” JDDG: Journal der Deutschen Dermatologischen Gesellschaft 15.5 (2017): 538-556.
  • Shenoy, Manjunath M. “Prevention of venous leg ulcer recurrence.” Indian dermatology online journal 5.3 (2014): 386.
  • Veiras del Río, O., Villa Estébanez, R. ¿Levantar las piernas mejora la sintomatología de la insuficiencia venosa? AMF, 2013, 9(2): https://amf-semfyc.com/es/web/articulo/levantar-las-piernas-mejora-la-sintomatologia-de-la-insuficiencia-venosa

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.