Toksyczny partner - jak go rozpoznać?

Początkowo może nam się wydawać, że pewne zachowania naszego partnera wynikają z tego, że bardzo nas kocha i bezgranicznie się o nas troszczy. Należy jednak nauczyć się patrzeć na sprawy obiektywnie i sięgać wzrokiem poza to, co oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka.
Toksyczny partner - jak go rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2019

Toksyczny partner może mieć na nas większy wpływ, niż by się nam mogło wydawać. Być może całkiem niepostrzeżenie i bez większych sygnałów ostrzegawczych właśnie niszczy nam psychikę i szarpie w drobne strzępy nasze życie emocjonalne.

Mówiąc: toksyczny partner, mamy na myśli osobę, która uniemożliwia nam rozwój, wymaga od nas tłumaczenia się z najdrobniejszych szczegółów naszego życia i utrudnia nam spotykanie się z osobami, które kochamy.

Zanim jednak sprawy przybiorą tak poważny obrót, można zaobserwować szereg innych, mniej oczywistych objawów i tendencji mogących wskazywać na to, że znajdujemy się w niezdrowym związku. Poznasz je czytając ten artykuł.

Toksyczny partner przytłacza nas i wycieńcza

Jeżeli poszukamy definicji słowa: “toksyczny” w słowniku, odnajdziemy informację o substancji trującej i szkodliwej dla zdrowia. W przypadku związku, tym określeniem obejmujemy osoby, które nie pozwalają nam na to, by być szczęśliwymi bądź powodują u nas więcej smutku i cierpienia niż radości.

Gdy w naszym życiu pojawia się toksyczny partner, krok po kroku pochłania on naszą energię życiową i witalność, przez co stopniowo zmieniamy się w kogoś “matowego”, bez osobowości, bez poczucia własnej wartości, bez marzeń ani celów życiowych…

Toksyczny partner

Toksyczny parter rozładowuje na nas nasze frustracje, lęki i podejrzliwość. Nawet czasem zupełnie nieświadomie, pochłania on całą uwagę drugiej osoby w związku, zmieniając ją w człowieka uzależnionego i niezdolnego do podejmowania samodzielnych decyzji.

Bardzo często niestety wcale nie zauważamy, że pewne zachowania naszego partnera są dla nas szkodliwe.

Największy problem pojawia się wtedy, gdy toksyczny człowiek stanowi jednocześnie osobę nam najbliższą, gdyż bardzo ciężko jest nam wtedy uwierzyć, że mógłby chcieć wyrządzić nam jakąkolwiek krzywdę…

Toksyczny partner – jak go rozpoznać?

Sprawa jest trudna – objawy mogą być bowiem ledwo zauważalne lub nawet przeczące sobie nawzajem. Jeżeli jednak postarasz się patrzeć obiektywnie, zdołasz rozpoznać zagrożenie.

Oto, co robi toksyczny partner:

Uniemożliwia Ci rozwój osobisty

  • Przybiera to wiele form. Być może partner nie pozwala Ci na przykład studiować wymarzonego kierunku, pracować poza domem lub kultywować rozwoju osobistego poprzez chodzenia na koncerty bądź kurs czy szkolenie.
  • Za każdym razem, kiedy mówisz mu o jakimś swoim pomyśle lub projekcie, toksyczny partner robi wszystko, co może, żeby Ci go popsuć.
  • Poszukuje wymówek, by uniemożliwić Ci rozwijanie swoich pasji. Może odczuwa, że przez to go porzucisz, oddalisz się od niego bądź już więcej nie będzie Cię interesować jego miłość.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Japońskie słowa, które ułatwią rozwój osobisty

Toksyczny partner mówi Ci, jak masz się ubierać

To bardzo ważne, żeby nauczyć się odróżniać komentarz wypowiedziany w dobrych intencjach od tego, który wynika ze złośliwości i z toksyczności. Jeżeli na przykład założyłaś na siebie odzież, który nie jest adekwatny do sytuacji lub do miejsca, do którego się wybieracie, a partner Ci to uświadamia, nie powinnaś brać tego jako coś negatywnego.

Jeżeli jednak Twój sposób ubierania się stanowi podstawę kłótni, bądź partner towarzyszy Ci w zakupach, aby dyktować Ci, co masz wybrać i co nosić, uwaga! Jest to sygnał ostrzegawczy, którego nie powinnaś ignorować.

Sprawia, że czujesz wyrzuty sumienia za wszystko

Toksyczny partner jest czasem określany również mianem wampira. Z tą jednak różnicą, że zamiast krwi wysysa z Ciebie energię.

Jednym z jego narzędzi jest poczucie winy. Robi i mówi wszystko to, co może, żeby je w Tobie wywołać. Winę za wszystko, co się Wam przydarza lub co dzieje się dookoła zrzuca na Ciebie. Jak gdybyś to wywoływała.

Kłótnia na ulicy a Toksyczny partner

Złości się i krzyczy na Ciebie? Dzieje się tak, bo zrobiłaś coś złego. Zaczyna zachowywać się agresywnie? Stanowi to wynik Twoich błędów. A gdy się kłócicie, racja zawsze jest po jego stronie.

Brzmi znajomo? Prawdopodobnie masz zatem do czynienia z manipulantem, który próbuje Cię osłabić i ograbić Cię z sił.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Poczucie winy – nie pozwól, by ktokolwiek Ci je narzucił

Przegląda Twoje przedmioty

Może prosi Cię o hasło do skrzynki mailowej albo do Twojego konta na Facebook’u. Być może też przegląda historię Twoich połączeń na telefonie lub czyta wiadomości. Czasami kontrola ta zaczyna się również przekładać na Twoją torebkę, kieszenie bądź szafki i szuflady.

Zawsze poszukuje jakiegoś powodu (prawdziwego lub nie), żeby się z Tobą pokłócić i żeby sprawić, że poczujesz się źle.

Człowiek taki nie ufa Ci i uważa, że go oszukujesz lub zdradzasz. Sądzi, że tak naprawdę go okłamujesz i po kryjomu robisz to, czego on Ci zabrania. Wspomniany brak zaufania sprawia, że odczuwa potrzebę przeglądania Twoich przedmiotów w celu uspokojenia swojej niepewności lub zazdrości.

Takim zachowaniem okazuje niewątpliwie brak szacunku do Twojej prywatności.

Toksyczny partner jest zbyt władczy

Toksyczny partner robi wszystko, żeby móc być “samcem alfa” w Waszym związku.

Oznacza to, że nie pozwala Ci wyrażać opinii. Jeżeli mimo to usiłujesz to zrobić, stara się stłumić Twoje zdanie. Może się to dziać w różny sposób – na przykład poprzez ignorowanie Twoich słów bądź brak okazywania zainteresowania Twoim uczuciom.

Jeżeli człowiek taki jest bardzo władczy i stara się wpływać na Twoje decyzje, źle się to odbije na nim oraz na Tobie.

Pamiętaj – jesteś istotą wolną. Dysponujesz niezależnością konieczną do podjęcia decyzji, co na siebie założyć, co jeść, co mówić i z kim spędzać czas. Korzystaj z niej.

Kontroluje Twoje wydatki

  • Argumentuje, że pieniądze można wydawać jedynie w określony sposób i przeznaczać na cele, które jego zdaniem wydają się sensowne i pasują do jego preferencji.
  • Kontroluje wszystkie środki, jakimi dysponujesz – aż do ostatniego grosza, jaki masz w torebce. Chce też wiedzieć, ile kosztowało wszystko, co kupujesz i ile na co wydałaś.
  • Chciałby, żeby wypłata obojga szła na wspólne konto bankowe, żeby zyskać większą pewność. Nie pozwala Ci wydawać pieniędzy na to, na co byś chciała.
Kłótnia partnerów na temat wydatków Toksyczny partner

Uważaj na wszystkie tego typu lub podobne zachowania. Stanowią one bowiem sposoby, na jakie toksyczny partner usiłuje Cię kontrolować i ograniczyć Twoją wolność.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Kobieta sukcesu i szczęśliwe życie? Oto 6 nawyków

Nie chwali Cię za Twoje osiągnięcia

Toksyczny partner nie jest zdolny do uznania osiągnięć drugiego człowieka. Nie uważa, że jest od dobry ani że zasługuje na pochwałę. Niezależnie od tego, czy dostałaś awans, skończyłaś szkołę czy znalazłaś wymarzoną pracę, nie zostanie to zauważone.

Toksyczny partner nigdy nie będzie na Ciebie patrzeć z podziwem, nie pochwali Cię a jedyne, na czym się skupi to Twoje wady i niedociągnięcia. Nikomu z nas przecież ich nie brakuje.

Usłyszysz natomiast zdania w stylu: “Z powodu twojej nowej pracy nie będziesz już ze mną spędzać czasu” albo “Teraz – jak jesteś już profesjonalistką – poszukasz kogoś na swoim poziomie i mnie zostawisz”.

Koniecznie zobacz też artykuł: Życie to nie tylko praca – Nie marnuj go

Z czasem może to osiągnąć jeszcze większą skalę, na przykład partner zacznie naśmiewać się z Ciebie i ośmieszać Cię na spotkaniu rodzinnym. Będzie się starał odebrać Ci godność osobistą i spowodować, że stracisz szacunek u osób, które kochasz.

Może to przybrać formę żartu, który wcale nie jest śmieszny lub braku szacunku, na jaki zasługujesz. Pamiętaj – zachowanie takie nie może być akceptowane.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.