Wartość człowieka tkwi w szczegółach

20 stycznia, 2017
Czasem drobiazgi mogą znaczyć więcej, niż ogromny gest, który nie płynie tan naprawdę z serca. Nasze szczęście składa się w rzeczywistości z tysięcy drobnostek.

Małe, codzienne gesty tworzą silną więź emocjonalną. To właśnie te drobiazgi pozwalają rosnąc przyjaźni lub miłości. Aby poznać prawdziwą wartość człowieka, nie wystarczy patrzeć na jego wygląd zewnętrzny.

Czasem nawet to, co dana osoba mówi, nie odzwierciedla w pełni jego charakteru i nastawienia.

Prawdziwa wartość człowieka leży w rzeczach niemal niezauważalnych, które pojawiają się w codziennym życiu. Bez wątpienia umiesz z łatwością dostrzec te właśnie cechy.

Można powiedzieć, że aby móc zbudować trwałą i zdrową więź, ważne jest umieć zauważyć te właśnie drobiazgi. To wtedy zaczynają kiełkować najtrwalsze relacje. Chcemy wspólnie z tobą przyjrzeć się tej kwestii, która przewija się przez tak liczne aspekty relacji interpersonalnych w naszym życiu.

Jesteśmy pewni, że ta wiedza ci się przyda!

Drobiazgi to język serca

Od dzieciństwa uczymy się norm społecznych. Są one oparte na szacunku, uprzejmości i zachowaniach, na których bazujemy (lub przynajmniej staramy się bazować) w naszych relacjach z innymi ludźmi.

Oprócz zasad uprzejmości i oprócz mówienia ‚proszę’, ‚dziękuję’ czy ‚dzień dobry’ ważna jest też jednak osobista świadomość. To właśnie dzięki niej tworzy się prawdziwa osobowość.

Ktoś może być pomocny i uprzejmy, ale ich postępowanie może tak naprawdę wynikać z interesowności.

Niektórzy jednak wykonują te drobne gesty bez zastanowienia. Jeśli nie przyjrzymy się temu bliżej, nie dowiemy się czy ktoś jest dobrym czy złym człowiekiem.

Wielkie gesty kontra drobiazgi

kobieta i serce

Niektórzy są przekonani, że wielkie gesty są dowodem miłości. Myślą, że w miłości panuje zasada „wszystko albo nic”.

  • Relacje międzyludzkie, w których więzy są wzmacniane każdego dnia to te relacje, które dają nam najwięcej szczęścia.
  • W takich relacjach żadna z osób nie obawia się heroicznych czynów i nie unika obdarowywania drugiej osoby prezentami. Jednak to, co dla obojga jest najważniejsze, to szczera wzajemność, w której zarówno okazują, jak i dostrzegają miłość.

Zapytaj partnera jak mu minął dzień albo powiedz mu, że jesteś przy nim szczęśliwa. Ludzie bardzo doceniają takie drobiazgi w relacjach bo są one cenniejsze, niż najdroższy prezent.

Wartość człowieka widać w drobiazgach

kobieta i róża

Czasem dochodzimy do wniosku, że otaczają nas ludzie, którzy na nas patrzą, ale tak naprawdę nas nie widzą. Może nam się wydawać, że nasi krewni czy przyjaciele nas słuchają, ale nie słyszą tego, co tak naprawdę chcemy powiedzieć.

  • W pewnym momencie życia trafiamy na kogoś, kto czyta nas jakbyśmy byli otwartą książką i kto poprzez drobiazgi pokazuje, że jest nami szczerze zainteresowany.
  • Te codzienne gesty są najlepszym odzwierciedleniem dobrej natury człowieka. Mamy w sobie kompas, który podpowiada nam kto jest w stosunku do nasz szczery a kto nie.
  • Osoba, która docenia te drobiazgi, potrafi docenić wysiłek, intencje i emocje, jakie za tym stoją.

“Jeśli pytam jak się masz, naprawdę chcę poznać odpowiedź. Chcę być u twojego boku ponieważ czuję taką potrzebę i chcę wiedzieć, że jesteś bezpieczna.”

Drobne gesty naszych bliskich sprawiają, że jesteśmy każdego dnia wdzięczni za ich obecność w naszym życiu.

Szczęście składa się z drobiazgów

dziewczynka wiesza serduszka

Szczęście to przede wszystkim brak strachu. To stan równowagi i spokoju, zarówno emocjonalnego, jak i umysłowego. Wtedy właśnie jesteśmy w stanie lepiej dostrzegać wszystko, co nas otacza.

  • Uśmiech, ciepłe spojrzenie, dotyk, niespodzianka…

Te drobiazgi pozwalają nam cieszyć się szczęściem, które potrafi leczyć i pomaga zapomnieć wszelki żal i smutek.

  • Jeśli wyznaczasz sobie niemożliwe do osiągnięcia cele i nadmiernie się na nich skupiasz, bardzo prawdopodobne, że ogarnie cię frustracja i poniesiesz porażkę.
  • Żeby osiągnąć szczęście, nie musisz się wspinać na najwyższy szczyt. Czasem wystarczy zatrzymać się w spokojnej dolinie i podziwiać niebo.
  • To w tym punkcie odkryjesz prawdziwą drogę do szczęścia. Prowadzi ona przez wąskie ścieżki, które pomogą ci osiągnąć sukces.
  • Bądźmy architektami wspólnego życia pełnego wzajemnego poszanowania. Nauczmy się obdarzać innych drobnymi gestami. Zachowujmy się z pokorą i szacunkiem i doceniajmy wszystkie osoby, które nas otaczają.

Zapamiętaj, że powtarzanie w kółko słów „kocham cię” nie sprawia, że twoja miłość jest mocniejsza. Czasem dużo lepiej jest pokazać to co czujemy poprzez nasze zachowanie, a nie przez puste słowa.