Aby dać światu dzieci pełne szacunku, wychowuj je z szacunkiem

Dzieci wciąż naśladują to, co widzą. Dlatego, aby wychować dzieci pełne szacunku, musisz być konsekwentny w swoich własnych działaniach i uczyć je doceniania wartości szacunku

Jeśli mówimy o różnych stylach kształcenia i wychowania dzieci, rodzice mogą zastosować te metody, które ich zdaniem są najbardziej odpowiednie, które odpowiadając ich wartościom.

Jednak aspektem, którego nigdy nie wolno zaniedbywać ani odsuwać na bok, jest szczęście Twoich dzieci.

Musisz też pamiętać, że dorośli są odpowiedzialni za uczenie swoich pociech. Dzięki temu będą one mogły budować lepszy, bardziej szlachetny świat.

Wychowanie dzieci jest aktem odpowiedzialności i najważniejszym zadaniem, jakie możesz podjąć. Nie może się ono stać Twoją obsesją ani ciągle starać się być najbardziej idealnym rodzicem. Czasami po prostu trzeba słuchać własnego serca.

W dzisiejszym artykule chcemy napisać o tym, jak wychować świadome i pełne szacunku dzieci.

Kochające, pełne szacunku pociechy

Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie wiesz jeszcze o nim zbyt wiele. I nie nauczysz się wszystkiego w ciągu zaledwie kilku miesięcy lub lat, kiedy zaczynają nabierać własnego charakteru. W tym okresie  być może nie reagując na to, co próbujesz w nich zaszczepić.

Zobacz też Prostota jest kluczem do wychowania dzieci

Każde dziecko będzie rozwijać swoje własne upodobania, swoją tożsamość oraz swoje pasje i obawy. Dzieci nie są kopiami swoich rodziców, ani nie jest Twoim obowiązkiem ustalenie wszystkiego, co powinny myśleć i czuć.

Twoim zadaniem jest towarzyszenie im w tym procesie wzrostu z miłością i szacunkiem. Jeśli chcesz mieć pełne szacunku dzieci, nie można zrobić nic lepszego niż wychowywać je w szacunku.

Rodzice z dzieckiem

Szanuj naturalny rozwój Twoich dzieci

W latach 90’ temat wczesnej stymulacji stał się bardzo ważny. To coś bez wątpienia wspaniałego i kluczowa strategia aby pozwolić dzieciom, które mają problemy rozwojowe, poprawić się w kwestii kilku podstawowych procesów.

  • Ale nie mylmy terminu wczesna stymulacja z „przyspieszeniem”. Istnieją matki, które mają obsesję na punkcie tego, aby ich pociechy świetnie czytały w wieku czterech lat.
  • Są rodziny, które uczą swoje dzieci rozwiązywania problemów matematycznych w wieku pięć lat, kiedy już rozpoczęły naukę dwóch języków obcych, a także wysyłają je na zajęcie baletowe, muzyczne, treningi piłki nożnej …
  • Czasami przyspieszanie może trwale je zestresować. Stres, lęk, presja na spełnianie pewnych oczekiwań, nigdy nie zaowocuje wychowaniem pełnych szacunku dzieci.
  • Pozwól im rozwijać się na „wolnym ogniu miłości.” Niech się bawią, niech odkrywają świat, niech stawiają pierwsze kroki, upadają w parku, biegają, upadają, i znów wstają…

Zobacz też: Hiper-rodzicielstwo odbiera dzieciom radość

Wszystkie te ćwiczenia szanują wzrost Twoich dzieci. Kiedy czują się kochane i szanowane, będą również pełne szacunku.

Dwoje dzieci

Spróbuj zrozumieć ich uczucia i pomóc im ukierunkować swoje emocje

Kiedy podnosisz głos na swoje dzieci, mówiąc im: „Jesteś zbyt duży, żeby płakać,” albo „nie mam czasu na Twoje bzdury, jestem zmęczona,” na zawsze zmieniasz ich emocjonalny świat.

  • Wychowanie pełne szacunku prowadzi się w sposób, który pozwala im ukierunkować ich emocjonalny świat, zrozumieć ich gniew, strach i lęk …
  • Szacunek dla czyichś emocji jest ćwiczeniem dla zdrowia i rozwoju najmłodszych, za które zawsze będą wdzięczne.
  • Jeśli czują, że ich słuchasz, jeśli widzą, że każde ich słowo jest brane pod uwagę, będą wzrastać w poczuciu bezpieczeństwa i dojrzałości.

Wychowanie pełne szacunku  nie oznacza, że nie należy ustalać żadnych granic dla dzieci. Jest to konieczne. Podobnie jak reszta społeczeństwa określa Twoje ograniczenia, Twoje pociechy muszą umieć przyjmować pewne zasady i obowiązki.

Uczenie ich praw i obowiązków jest również formą szacunku w wychowaniu dziecka. To pozwala im na radzenie sobie ze swoimi frustracjami i zrozumienie, czego oczekuje się od nich w danej chwili.

Dziecko, które nie wie, gdzie są granice, będzie próbować je przekroczyć codziennie, co doprowadzi do negatywnych skutków a Tobie pozostawi poczucie frustracji i przegranej.

Z drugiej strony, pełne szacunku dzieci, będą wiedziały, jak szanować same siebie.

Dziewczynka kot

Jak widać, ten rodzaj szacunku ze strony rodziców jest czymś, co wiele rodzin ćwiczy na codzień, a to dlatego, że rozumieją one, że miłość i szacunek to niewidoczne więzi, które prowadzą rozwój ich dzieci.

Zobacz też: Dzieci niepotrzebują telefonu podaruj im czas

Dzieci muszą być w stanie chodzić bezpiecznie, ale być też w stanie swobodnie iść swoim własnym tempem, wiedząc, co mogą, a czego nie mogą robić.

Bądź najlepszym wzorem do naśladowania. Pamiętaj, że teraz są one „młodymi uczniami” życia i uczą się więcej z przykładów niż słów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE