Przyjaciele dają nam szczęście!

Styczeń 16, 2017
Przyjaciele są jak rodzina, którą wybieramy. Ich obecność minimalizuje nasze problemy, zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne.

Przyjaciele posiadają tę zdolność łagodzenia nawet najgorszego bólu. Bez wątpienia stają się oni naszymi aniołami stróżami. Nie tylko fizycznie, ale i psychologicznie. Z tego powodu mówi się, że przyjaciele są naturalnym środkiem przeciwbólowym na nasze cierpienie.

Istnieją naukowe dowody na negatywny wpływ samotności i braku wsparcia moralnego. Te czynniki mogą być równie szkodliwe jak tytoń, wysoki cholesterol, nadwaga oraz brak aktywności fizycznej.

Z tego powodu warto mieć przyjaciół. Zachęcamy do budowania emocjonalnych więzi, zaangażowania oraz innych rzeczy, które mogą pożywić nasze relacje z innymi.

Te więzi dają nam podstawę do budowania oraz zwiększania naszego szczęścia. Równocześnie może nam pomóc w ukojeniu bólu.

Trwałe emocjonalne więzi to solidna podstawa

Wiele razy zwodzimy samych siebie pogrążając się w samotności. Myślimy, że wolimy zdystansować się od innych. Inne powody, które podajemy to strach przed bólem, porażką oraz kłamstwami, do których uciekają się inni. Bez wątpienia to nas niszczy.

Jednakże szczęście, które poprawia nasze samopoczucie może nadejść z różnych źródeł. Jedno to na przykład ludzie, którym możemy zaufać. Mając obok siebie naszych bliskich, jesteśmy silniejsi psychicznie.

przyjaźń

Również obecność ramienia, na którym możemy się wypłakać ułatwia stanąć nam na nogi, kiedy sprawy nie idą po naszej myśli. Stres może nas dopaść z każdej strony. Ten największy płynie ze straty ukochanej osoby lub rozwodu.

Nawet zwyczajna obecność tych ludzi w naszym życiu znacznie ułatwia nam walkę. Ich osoba łagodzi druzgocący wpływ porażek i trudnych okresów w naszym życiu.

A więc jakość oraz ilość czasu, jaką spędzamy z naszymi przyjaciółmi jest tutaj kluczowa. Ich słowa mogą uspokoić nasze serca. Jest to szczególnie ważne kiedy cierpienie zaczyna nas przerastać.

Psycholog i naukowiec James Pennebaker figuruje jako specjalista w tej dziedzinie. A to dzięki jego badaniom nad czymś bardzo istotnym: twierdzi, że przyjaciele wzmacniają nasze serca.

Dwie dziewczynki

Przyjaciele są naturalną morfiną

Nasz zachęcanie do przyjaźni nie jest przypadkowe. Uniwersytet Oksfordzki ostatnio opublikował pełne oraz bardzo interesujące studium tego tematu. Korzystając z ankiety, zapytano 101 młodych ludzi o liczbę oraz jakość ich relacji z innymi. Dociekano również związanych z tym cech charakteru.

Następnie każda osoba przechodziła test. Kazano siedzieć w niewygodnej pozycji przez długi czas. Celem było wywołanie skurczów, bólu oraz generalnego dyskomfortu.

przyjaciółki

Naukowcy odkryli coś bardzo interesującego. Ci, którzy mają więcej przyjaciół lepiej znosili ból, niż pozostali.

Więc jeśli spojrzymy na dane, istnieje wiele badań neurologicznych, a wszystkie mówią to samo. Ludzie są zwierzętami społecznymi.

Na wiele różnych sposobów odkrywamy, że nasz mózg jest zaprogramowany społecznie. Posiadamy kompletny neuro-chemiczny układ, który odpowiada za relacje interpersonalne: system opioidów endogennych korzystających z beta-endorfin.

Świadomość bycia kochanym to cudowne uczucie

W książce Paula Austera pt. „Księżycowy pałac” możemy znaleźć ciekawy fragment. Jest wspaniałym przykładem na to jak ważne jest, abyśmy wiedzieli, że jesteśmy kochani.

„Nie byłem tego świadom tamtego czasu, lecz oczywiście wiedząc to, co wiem teraz, jest dla mnie niemożliwe spojrzeć wstecz na tamte dni, bez przypływu fali nostalgii za moimi przyjaciółmi.

Skoczyłem z krawędzi klifu i wtedy, kiedy już miałem uderzyć o wodę, wydarzyło się coś nadzwyczajnego: dowiedziałem się, że są ludzie, którzy mnie kochają. Być kochanym w ten sposób robi olbrzymią różnicę.

kawa z przyjaciółkami

Nie pomniejsza to strachu przed upadkiem, jednak nakreśla to nową perspektywę tego, co oznacza strach. Skoczyłem z krawędzi i wtedy, w ostatnim momencie coś uchwyciło mnie w powietrzu. To coś nazywam miłością.

To jedyna rzecz, która może powstrzymać człowieka przed upadkiem, jedyna rzecz, która jest wystarczająco silna, by zanegować prawo grawitacji.”

To wspaniałe uczucie posiadania emocjonalnej liny, która nas chroni nie może być porównywalne z niczym innym. Świadomość bycia kochanym daje nam siłę. Wzmacnia nas oraz rewitalizuje.

Zatem zachęcamy do posiadania przyjaciół. To wypełnia świat magią oraz czyni go lepszym miejscem do życia.

Źródła:

Auster, P. (1989), Księżycowy Pałac, s.50.

WIĘCEJ DLA CIEBIE