Szczęście: znajdź je na swój sposób, nie słuchaj innych

· Grudzień 26, 2016

Jeśli chodzi o szczęście w życiu, nie trzeba dostosować się do wymagań stawianych Ci przez inne osoby lub ogólne wytyczne społeczeństwa. Każdy ma swój własny wzór i sposób na bycie szczęśliwym.

Jest niewiele rzeczy, których ludzie obecnie bardziej pożądają od po prostu bycia szczęśliwym. Dla wielu osób szczęście i dobre samopoczucie są stale obecne w ich życiu. Ale jak oni to robią?


Większość ludzi szuka odpowiedzi na to pytanie w książkach. Próbują także stworzyć na własną rękę wyjaśnienie tego, co dokładnie dzieje się wokół nich oraz w ich własnych umysłach.

Takie nastawienie w wielu przypadkach powoduje, że każdy kolejny dzień przybiera taką samą szarą i nijaką barwę. Do tego dochodzi jeszcze stres i zmartwienia, które stają się od tej pory Twoimi nieodłącznymi towarzyszami.

Wyrwanie się z tego zamkniętego kręgu nie jest łatwe. Możesz w to wierzyć lub nie. Fakty jednak są takie, że ciężko jest osiągnąć ten wewnętrzny spokój, który podsuwa Ci na myśl słowa takie jak: „jestem dobry, nie chcę lub nie potrzebuję już niczego więcej„.

Jeśli marzy Ci się szczęście w życiu i taki spokój wewnętrzny, musisz zawsze mieć na uwadze dwie istotne kwestie:

  • Nie ma magicznej formuły na to, aby znaleźć w życiu szczęście. Wymaga to pracy, pracy i jeszcze raz pracy.
  • Druga sprawa jest tak samo podstawowa: aby być szczęśliwym, musisz zrobić to na swój własny sposób. Nie wszystko zadziała w ten sam sposób u wszystkich i nikt nie ma prawa mówić Ci, jak powinieneś kierować swoim życiem.

Twoje własne szczęście w życiu i dobre samopoczucie to dwa bardzo intymne i osobiste elementy drogi przez życie, które będziesz musiał samemu znaleźć, wybrać i wykorzystać. Oto kilka rzeczy, o których zawsze będzie warto pamiętać.

Szczęście: o czym musisz pamiętać dzisiaj, aby jutro je znaleźć

Dziedzina zwana „pozytywną psychologią” przypomina nam o tych wszystkich „złych” nawykach, jakie można znaleźć u wielu osób. Również u Ciebie.

Mogą to być na przykład oczekiwanie przez cały tydzień na nadejście wymarzonego piątku, dzięki czemu można się wreszcie zabawić, czekanie na wakacje jako idealny czas na relaks i marzenia o spotkaniu tej jednej, wymarzonej i idealnej osoby w Twoim życiu, która będzie w stanie Cię nauczyć czym jest prawdziwa miłość.

Ale jeśli ograniczysz się do czekania, odkładania wszystkiego na później oraz marzeniu o szczęściu, zamiast planowania jego osiągnięcia… co pozostaje Ci na chwilę obecną? Jest to jeden z najczęstszych problemów, z którym ludzie się codziennie borykają.

Żyj na swój sposób

Ale inną typowym problemem jest to, że w wielu przypadkach ludzie rozumieją szczęście z punktu widzenia „konstrukcji” zewnętrznych, idei utworzonych przez osoby trzecie, a nawet ogół społeczeństwa, które narzuca niektóre zachowania lub wzorce odgórnie.

Albo być może nawet sam utworzyłeś sobie w swojej głowie wzorzec zbliżony do jednego z poniższych przykładów…

  • Pod postacią szczęścia być może rozumiesz konieczność posiadania wielu dóbr typowo materialnych: domu, najnowszego telefonu komórkowego, wielu par butów, nowoczesnych mebli, komputera, luksusowego samochodu, dobrze płatnej pracy…
  • Szczęście może być także koncepcją opartą na tym, że aby być szczęśliwym należy mieć partnera, dzieci, mnóstwo przyjaciół i znajomych, wielką rodzinę…

Takie fałszywe z gruntu rzeczy wzorce niechybnie skończą się upadkiem tej złudnej fasady. Taki rodzaj psychologicznego materializmu najczęściej w krótkim czasie przekształca się w źródło niepokoju typowo „konsumenckiego”.

Efektem jest konieczność regularnego nabywania nowych rzeczy mając złudzenie ciągłego dążenia do szczęścia – ale rzecz jasna nigdy nie zdołasz go osiągnąć.

Takie podejście zdecydowanie nie jest właściwe. Spójrzmy zatem na kilka różnych koncepcji, nad którymi warto się chwilę zastanowić.

A co z Tobą? Co zrobisz, aby mieć szczęśliwe życie?

Podejmowanie właściwych decyzji jest jedną z najbardziej skutecznych tajemnic postępowania, które może zapewnić Ci szczęście na co dzień.

Aby być szczęśliwym, musisz podejmować decyzje, które będą dobre dla Ciebie. Powinieneś zupełnie omijać wszystkie te niezwykle „cenne” rady, które dają Ci inni ludzie twierdzący, że wiedzą lepiej, co będzie dla Ciebie dobre, a co nie.

Relaks

  • Jeśli szczęście dla ciebie oznacza pobyt w domu i spędzenie całego weekendu na relaksującym czytaniu ulubionej książki, po prostu tak zaplanuj sobie sobotę z niedzielą. Oczywiście ludzie uznają Cię automatycznie za nudziarza. I co z tego?
  • Jeśli szczęście dla Ciebie znaczy kochanie siebie samego, bez konkretnej potrzeby szukania kogoś drugiego, to po prostu przestań słuchać ludzi powtarzających Ci w kółko, że nadszedł najwyższy czas, aby znaleźć sobie idealnego partnera lub partnerkę.
  • Jeśli szczęście dla ciebie oznacza pracę nad czymś, co Cię pasjonuje, nie słuchaj ludzi wmawiających Ci, że powinieneś zmienić posadę na taką, która wiąże się z dużo wyższą pensją.

Mam zamiar być szczęśliwy i nie wiem, kiedy wrócę!

Idź przez życie i znajdź szczęście dla siebie.” To takie proste, że aż wręcz oczywiste. Czasami mamy jednak skłonność do trzymania się pewnych miejsc, przestrzegania pewnych zwyczajów, przejmowania się rzeczami i innymi ludźmi.

W ten sposób możemy utknąć w martwym punkcie blokując sobie nasze własne priorytety.

Nieustannie wpadamy w te maleńkie, ale bardzo lepkie kręgi, w których nieustannie powtarzamy sobie, że codzienna rutyna jest lepsza od spontaniczności, że lepiej trzymać się tego, co inni ludzie oczekują od Ciebie i nie zawieść ich.

A także dochodzi do tego zmora każdego, komu marzy się szczęście, czyli wszechobecne „co ludzie powiedzą”…

Szczęśliwa kobieta

Wszystko to, choć nie być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, tworzy nieskończoną listę mechanizmów obronnych, które można potraktować nawet jako więzienie postawione wokół Ciebie przez Twoją własną psychikę.

Sam nie pozwalasz sobie być szczęśliwym i wydaje Ci się, że wystarczy samo tylko zadowolenie. Wciąż wierzysz w to, że lepiej wyjdziesz na trzymaniu się drogi, którą inni wybrali za Ciebie.

Ale jak mogę zrobić coś, czego moja rodzina nie akceptuje? Jak mam zareagować, jeśli moi znajomi tego czegoś nie zrozumieją? Jak mogę powiedzieć mojej partnerce, że nie chcę już z nią być, bo po prostu nie czuję się z nią szczęśliwy?

Zdecyduj się być wiernym samemu sobie. Idź przez życie i znajdź szczęście dla siebie.

Mój plan na dzisiaj: chcę być szczęśliwym

Wspomnieliśmy już o tym na samym początku: szczęście nie polega na tym, aby zaczekać na nie do piątku lub do wakacji, do momentu kupna większego domu, czy też znalezienia idealnego partnera.

Życie biegnie teraz, właśnie w tej chwili. Oczywiście wszyscy mamy swoje obowiązki i zawsze będzie koło Ciebie ktoś, kto Ci powie, że „nie możesz być szczęśliwy, jeśli musisz trzymać się rozkładu dnia lub codziennie udać się do tej samej pracy.”

Co ciekawe, w niektórych przypadkach może być w tym trochę racji. Musisz zatem odpowiednio przeanalizować sytuację, w której się obecnie znajdujesz. Znajdź pracę, która sprawi, że poczujesz się dobrze i która zapewni Ci szczęście.

Przeczytaj także: Nieszczęśliwy związek – 7 oznak

Pozbądź się nadmiaru obowiązków, które w żaden sposób nie mogą wzbogacić Cię osobiście. Dokonaj podziału na rzeczy ważne i przydatne dla Ciebie oraz te zupełnie zbędne.

Bez względu na to, co robisz, znajdź swoje własne zainteresowania. Nie pozwól, aby ktokolwiek lub cokolwiek sprawiało, że poczujesz się wykorzystywany, manipulowany lub nieszczęśliwy. Ostatecznie przecież mamy tylko jedno życie do dyspozycji. Dlaczego więc nie wykorzystać tak bardzo, jak tylko jesteś w stanie?