Trudny moment w życiu - 4 klucze, żeby go pokonać

Wszyscy przechodzimy trudne chwile, których naszym zdaniem nie będziemy w stanie pokonać. Jednak pewne jasne zasady dostarczą nam niezbędnych narzędzi, aby się nie pogrążyć, nawet gdy wszystko widzimy wszystko w ciemnych kolorach.
Trudny moment w życiu - 4 klucze, żeby go pokonać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rozstanie z ukochanym, śmierć członka rodziny, zwolnienie z pracy… Wszystko to są skomplikowane okoliczności, które przychodzą do nas w zaskakujący i nieoczekiwany sposób. Dlatego właśnie, jeśli coś takiego się nam przydarza, jasne ustalenie pewnych zasad może pomóc, aby przezwyciężyć trudny moment.

Najtrudniej poradzić sobie z emocjami, gdyż są najbardziej skomplikowaną sferą życia, a komplikują się jeszcze bardziej gdy przechodzimy trudny moment. Czujemy się tak źle, tak smutno i tak beznadziejnie, że wierzymy, że cały świat jest przeciwko nam. Możemy jednak spróbować zobaczyć światło, nawet gdy wszystko się wali.

1. Zaakceptuj to, co się stało

To bardzo ważny pierwszy krok, ale niezbędny, aby pokonać każdy trudny moment w życiu. Oczywiste jest, że jesteś smutna, że czujesz się źle. Uważasz, że nie zasłużyłaś na to, co Ci się przydarzyło i prawdopodobnie tak jest. Jednak zaakceptuj to, co się stało.

Zaprzeczanie, złość i sprzeciw wobec tego, co już się wydarzyło, nie pomogą. Tylko wtedy, gdy zaakceptujesz to, co się stało, możesz zacząć podejmować kroki, aby kontynuować swoje życie. Rozważmy prosty przykład.

Rozstanie.

Twój partner Cię opuszcza, ale Ty zaprzeczasz tej rzeczywistości. Bardzo możliwe, że jesteś smutna, że próbujesz odzyskać związek, ale tak się nie dzieje. Więc spędzasz czas próbując znaleźć wyjaśnienie, dlaczego doszło do tego rozstania. Potem użalasz się nad sobą, mówiąc sobie, że nie byłaś wystarczająco dobra dla tej osoby.

W konsekwencji, taka postawa prowadzi Cię do stagnacji. To normalne, że spędzisz dzień lub dwa próbując zrozumieć, co się stało i takie myśli będą Cię nachodzić. Ale poświęcanie dłuższego czasu niż to niezbędne, może przeszkodzić Ci w kontynuowaniu życia i przezwyciężeniu tego ciężkiego ciosu.

2. Kontynuuj swoje zwykłe zajęcia, nawet gdy przechodzisz trudny moment

Wielu ludzi, gdy muszą pokonać trudny moment, zamyka się i przestaje robić wszystko, co ich ekscytuje i daje poczucie spełnienia. To tak, jakby część nich pozostawała w zawieszeniu.

Jak powiedzieliśmy, to naturalne i normalne, że kilka dni spędzamy w dołku i że szukamy schronienia w naszym smutku. Jeśli jednak trwa to tygodnie, miesiące, a nawet lata, musimy pilnie szukać pomocy.

Nie zamykaj się w domu, nie przestawaj wychodzić, nie przestawaj chodzić na siłownię. Jeśli wszystkie te zajęcia aż dotąd Cię uszczęśliwiały, nie ma powodu, aby ich zaniechać. Nie przestawaj dbać o siebie.

Czujesz się źle, to prawda, ale życie toczy się dalej. Gdy tylko zaczniesz z powrotem robić to, co wcześniej zawsze lubiłaś, zdasz sobie sprawę z czegoś, czego do tej pory nie widziałaś: jest nadzieja.

3. Nie uciekaj od innych

Jest to bardzo ważne i musisz zrozumieć, dlaczego. Uciekanie od ludzi, unikanie kontaktów z przyjaciółmi, odsuwanie się od rodziny nie jest korzystne. Nie pomoże Ci, jeśli będziesz się starać jak najmniej opuszczać dom, aby nie wchodzić w interakcje z ludźmi. Wręcz przeciwnie. To Cię skrzywdzi. Izolacja nie jest dobrą metodą na trudny moment.

Kontakt z innymi sprawi, że poczujesz, że nie jesteś sama na świecie. Również rozmowa z przyjacielem lub kimś, komu ufasz, pomoże Ci wyrazić swoje emocje, powiedzieć, co myślisz i wyrzucić z siebie wszystko.

Rozmowa z przyjacielem.

To także da innym możliwość, aby wyrazić Ci słowa zachęty i otuchy. Otrzymasz pełne wsparcie i pozwoli Ci to spojrzeć na sprawy z szerszej perspektywy. Uzyskanie takiej pomocy doda Ci sił, aby przejść do kolejnego etapu życia.

4. Każdy trudny moment kiedyś się kończy

Chociaż teraz widzisz wszystko w czarnych barwach, przypomnij sobie jakieś problemy z przeszłości. Poprzednie doświadczenia mogą Ci pomóc przezwyciężyć trudny moment, bo dzięki temu nabierzesz dystansu do rzeczywistości. Na przykład pomyśl o poprzednim rozstaniu, o tym jak już wcześniej zwolniono Cię z pracy lub przypomnij sobie śmierć krewnego.

To prawda, że gdy przyszedł ten trudny moment, nie było Ci dobrze. ​​Ale potem udało Ci się otrząsnąć i znowu życie ruszyło do przodu? Czy to nie czas pomógł Ci wyleczyć rany? W momencie, gdy świat wali Ci się na głowę, wydaje się, że nie ma wyjścia. Ale później odkrywasz, że jednak jest.

Z tego powodu nie izoluj się, nie przywiązuj się do bólu, który teraz trzyma Cię w pułapce. Aby przezwyciężyć trudny moment, pamiętaj o wymienionych zasadach, a odkryjesz, że jesteś w stanie iść naprzód. Nawet jeśli teraz nic nie wskazuje, że jest dla Ciebie nadzieja.

Chwila refleksji

Trudny moment może być też okazją, żeby zrobić małą przerwę w życiu. Wykorzystaj ją, aby sprawdzić, czy podróżujesz właściwą ścieżką w Twoim życiu. Krytyczne chwile mogą także pomóc nam wyrobić w sobie siłę, dokonać przeglądu naszych niedociągnięć, zwiększyć naszą asertywność lub poczucie własnej wartości.

  • Są okazją do lepszego poznania samej siebie. Uświadamiają nam, że cokolwiek się dzieje, życie toczy się dalej. Jak przezwyciężyć trudny moment? Czy kiedykolwiek tak bardzo się pogrążyłaś, że myślałaś, że już nigdy nie wstaniesz? Co wtedy Ci pomogło, a co nie pomogło?

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Book, A. S., Quinsey, V. L., & Langford, D. (2007). Psychopathy and the perception of affect and vulnerability. Criminal Justice and Behavior. http://doi.org/10.1177/0093854806293554
  • Numerof, R. E. (2006). Assertiveness Training. The American Journal of Nursing. http://doi.org/10.2307/3462457
  • Castelló, J. (2012). La Superación de la Dependencia Emocional. In La superación de la Dependencia Emocional.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.