Miłość do samej siebie – Umiejętność odchodzenia

· Październik 13, 2016
Żeby móc pokochać drugą osobę, musisz najpierw pokochać samą siebie. Ten rodzaj miłości wymaga zdolności do zdystansowania się od innych ludzi i innych spraw.

Miłość do samej siebie jest warunkiem poukładania swoich relacji z innymi ludźmi. Wymaga ona dużej samoświadomości oraz zdolności zdystansowania się od innych spraw, tak abyś to Ty była dla siebie priorytetem. Zanim powiesz komuś ,,kocham Cię”, naucz się zaczynać każdy dzień od mówienia ,,kocham siebie, zasługuję na szczęście”.

Nie zawsze jest łatwo oddzielić miłość do swojego partnera, od miłości, którą powinniśmy darzyć samą siebie. Warto jednak dbać o swoje poczucie własnej wartości o swoją tożsamość, a kluczem do sukcesu jest umiejętność powiedzenia ,,dość” i pójścia swoją drogą.

Jeśli kiedykolwiek w życiu byłaś zmuszona do zakończenia związku, który okazał się toksyczny i destrukcyjny, z pewnością wiesz, jak trudne jest podjęcie takiej decyzji.

O wiele łatwiej jest zdobyć się na odwagę, jeśli jesteśmy dorosłymi i dojrzałymi osobami; najgorzej radzą sobie z tym nastolatki, które nie rozumieją, że ich pierwsza miłość nie musi być od razu także ostatnią.

Pamiętaj, że miłość nie musi boleć i nie może być trudna. Każdy ma swoje lepsze i gorsze momenty, jednak równowaga pomiędzy szczęściem każdego z partnerów, a szczęściem we dwoje, powinna zawsze być zachowana. Dzisiaj właśnie poświęcimy chwilę na refleksję o tym zagadnieniu.

Miłość do siebie, a miłość do innych

Rozgrzane serce

Ludzie, którzy nie potrafią pokochać samego siebie mają ogromne trudności ze stworzeniem zdrowej i dojrzałej relacji z innymi ludźmi.

Oczywiście nikt z nas nie rodzi się z całym bagażem doświadczeń i wiedzy dotyczącej związków i miłości, jednak wzajemny szacunek to uniwersalny klucz do prawdziwego szczęścia.

Miłość budujemy każdego dnia, małymi gestami i prostymi słowami, dbając nie tylko o siebie, ale i dobro wspólne.

Ludzie, którzy nie kochają samych siebie

Osoba, która nie potrafi pokochać samego siebie, rozpaczliwie poszukuje kogoś, kto wypełni ich emocjonalną pustkę i zaspokoi potrzebę miłości.

Niestety stworzenie udanego i dojrzałego związku z osobą, która nie jest w stanie zaakceptować samej siebie, jest niemalże nieosiągalne. Druga połówka stara się za wszelką cenę uszczęśliwić swojego partnera, niestety przez większość czasu – bezskutecznie.

Niektórzy z nas wchodząc w związek z taką osobą, stawiają sobie za punkt honoru ,,ocalenie” jej i rozświetlenie swoją miłością otaczającej ją ciemności. Niestety bardzo często sytuacja się odwraca i musimy zrezygnować z tej relacji, zaniedbując własne potrzeby i wykończeni emocjonalnie.

Miłość do mnie, pozwala mi pokochać Ciebie

Dojrzała relacja to relacja świadoma i szczera. W takiej relacji niedopuszczalne są szantaże emocjonalne, kłamstwa, oszustwa czy manipulacje. Miłość do samego siebie nie jest wtedy objawem egoizmu, ale raczej gwarancją stabilności takiego związku.

Kiedy czujesz się kompletna, sama ze sobą, i nie obezwładnia Cię strach przed samotnością, sama dla siebie jesteś wtedy źródłem szczęścia i radości. Wówczas możesz się tym szczęściem dzielić i okazywać swojemu partnerowi miłość, na jaką zasługuje.

Gdy kochasz siebie, nie szukasz kogoś, kto Cię ocali, uspokoi i uciszy Twoje lęki. Sama dla siebie jesteś gwarancją spokoju i bezpieczeństwa, a Twój partner jest tylko ostatnim brakującym elementem takiej układanki.

Balon miłość

Wybaczam Ci, ale odchodzę

Tak jak wspominaliśmy na początku naszego dzisiejszego artykułu – zdarza się, że musimy odejść od kogoś, kogo kiedyś kochaliśmy, ponieważ tak jest dla nas lepiej. Dystans i umiejętność odchodzenia są niezwykle ważne, jeśli nie chcemy wpaść w toksyczną relację i emocjonalną pułapkę.

Niezależnie od tego, co sprawia, że rozstanie staje się nieuniknione, bardzo ważna jest umiejętność wybaczania i zapominania. To może boleć i nie będzie łatwe, ale warto się na to zdobyć, by móc zamknąć pewien etap swojego życia i ruszyć do przodu, nową ścieżką.

Twoja miłość do siebie i Twoja godność są pokarmem dla Twojego serca. Świadoma dbałość o te dwie cechy sprawiają, że zachowujesz się dojrzale i rozsądnie nawet w najtrudniejszych momentach życia.

Przeczytaj także: Szczęście nie zależy od tego, czy jesteś w związku

Bez poczucia własnej wartości, łatwo jest zaplątać się w toksyczną relację, która pozbawi Cię szansy na szczęście i zmarnuje Twój cenny czas. Twoje szczęście nie zależy od innych, ale od Ciebie samej – pamiętaj o tym koniecznie.

Miłość do samej siebie daje Ci siłę, która sprawi, że rozstania i pożegnania nie będą aż tak trudne. To nie egoizm – to walka o swoje szczęście. Spójrz więc w swoje odbicie w lustrze i powtarzaj: ,,kocham siebie, zasługuję na bycie szczęśliwą”.