Miłość do siebie a umiejętność odchodzenia

Żeby móc pokochać drugą osobę, musisz najpierw pokochać samą siebie. Ten rodzaj miłości wymaga zdolności do zdystansowania się od innych ludzi i innych spraw.
Miłość do siebie a umiejętność odchodzenia

Ostatnia aktualizacja: 21 czerwca, 2019

Miłość do siebie jest warunkiem poukładania swoich relacji z innymi ludźmi. Wymaga ona dużej samoświadomości oraz zdolności zdystansowania się od innych spraw, tak abyś to Ty była dla siebie priorytetem. Zanim powiesz komuś ,,kocham Cię”, naucz się zaczynać każdy dzień od mówienia ,,kocham siebie, zasługuję na szczęście”.

Nie zawsze jest łatwo oddzielić miłość do siebie od uczucia, jakim darzymy swojego partnera. Warto jednak dbać o swoje poczucie własnej wartości o swoją tożsamość, a kluczem do sukcesu jest umiejętność powiedzenia ,,dość” i pójścia swoją własną drogą.

Jeśli kiedykolwiek w życiu byłaś zmuszona do zakończenia związku, który okazał się toksyczny i destrukcyjny, z pewnością wiesz, jak trudne jest podjęcie takiej decyzji.

O wiele łatwiej jest zdobyć się na odwagę, jeśli jesteśmy dorosłymi i dojrzałymi osobami. Najgorzej radzą sobie z tym nastolatki, które nie rozumieją, że ich pierwsza miłość nie musi być od razu także ostatnią.

Pamiętaj, że miłość nie musi boleć i nie może być trudna. Każdy ma swoje lepsze i gorsze momenty. Jednak równowaga pomiędzy szczęściem każdego z partnerów a szczęściem we dwoje, powinna zawsze być zachowana. Dzisiaj właśnie poświęcimy chwilę na refleksję nad tym zagadnieniu.

Miłość do siebie, a miłość do innych

Ludzie, którzy nie potrafią pokochać samego siebie, mają ogromne trudności ze stworzeniem zdrowej i dojrzałej relacji z innymi ludźmi.

Ręka na rozgrzanym sercu - miłość do siebie

Oczywiście nikt z nas nie rodzi się z całym bagażem doświadczeń i wiedzy dotyczącej związków i miłości, jednak wzajemny szacunek to uniwersalny klucz do prawdziwego szczęścia.

Miłość budujemy każdego dnia, małymi gestami i prostymi słowami, dbając nie tylko o siebie, ale i dobro wspólne.

Ludzie, którzy nie kochają samych siebie

Osoba, która nie potrafi pokochać samego siebie, rozpaczliwie poszukuje kogoś, kto wypełni ich emocjonalną pustkę i zaspokoi potrzebę miłości.

Niestety stworzenie udanego i dojrzałego związku z osobą, która nie jest w stanie zaakceptować samej siebie, jest niemalże nieosiągalne. Druga połówka stara się za wszelką cenę uszczęśliwić swojego partnera, niestety przez większość czasu – bezskutecznie.

Niektórzy z nas wchodząc w związek z taką osobą, stawiają sobie za punkt honoru ,,ocalenie” jej i rozświetlenie swoją miłością otaczającej ją ciemności. Niestety bardzo często sytuacja się odwraca i musimy zrezygnować z tej relacji, zaniedbując własne potrzeby i wykończeni emocjonalnie.

Miłość do mnie pozwala mi pokochać Ciebie

Dojrzała relacja to relacja świadoma i szczera. W takim związku niedopuszczalne są szantaże emocjonalne, kłamstwa, oszustwa czy manipulacje. Miłość do samego siebie nie jest wtedy objawem egoizmu, ale raczej gwarancją stabilności takiego związku.

Kobieta trzyma balon w kształcie serca - miłośc do siebie

Kiedy czujesz się kompletna i nie obezwładnia Cię strach przed samotnością, sama dla siebie jesteś wtedy źródłem szczęścia i radości. Wówczas możesz się tym szczęściem dzielić i okazywać swojemu partnerowi miłość, na jaką zasługuje.

Gdy kochasz siebie, nie szukasz kogoś, kto Cię ocali, uspokoi i uciszy Twoje lęki. Sama dla siebie jesteś gwarancją spokoju i bezpieczeństwa, a Twój partner jest tylko ostatnim brakującym elementem takiej układanki.

Wybaczam Ci, ale odchodzę

Tak jak wspominaliśmy na początku naszego dzisiejszego artykułu – zdarza się, że musimy odejść od kogoś, kogo kiedyś kochaliśmy, ponieważ tak jest dla nas lepiej. Dystans i umiejętność odchodzenia są niezwykle ważne, jeśli nie chcemy wpaść w toksyczną relację i emocjonalną pułapkę.

Niezależnie od tego, co sprawia, że rozstanie staje się nieuniknione, bardzo ważna jest umiejętność wybaczania i zapominania. To może boleć i nie będzie łatwe, ale warto się na to zdobyć. W ten sposób będziemy mogli zamknąć pewien etap swojego życia i ruszyć do przodu nową ścieżką.

Twoja miłość do siebie i Twoja godność są pokarmem dla Twojego serca. Świadoma dbałość o te dwie cechy sprawiają, że zachowujesz się dojrzale i rozsądnie nawet w najtrudniejszych momentach życia.

Bez poczucia własnej wartości łatwo jest zaplątać się w toksyczną relację, która pozbawi Cię szansy na szczęście i zmarnuje Twój cenny czas. Twoje szczęście nie zależy od innych, ale od Ciebie samej – pamiętaj o tym koniecznie.

Miłość do samej siebie daje Ci siłę, która sprawi, że rozstania i pożegnania nie będą aż tak trudne. To nie egoizm – to walka o swoje szczęście. Spójrz więc w swoje odbicie w lustrze i powtarzaj: ,,kocham siebie, zasługuję na bycie szczęśliwą”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Armogathe, Jean-Robert. (2006). Pascal e o amor-próprio. Kriterion: Revista de Filosofia47(114), 223-236. https://dx.doi.org/10.1590/S0100-512X2006000200003
  • Martín López-Andrade, Laura. (2009). Erotomanía, amor y enamoramiento: Contradicciones. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría29(1), 157-169. Recuperado en 19 de febrero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0211-57352009000100012&lng=es&tlng=es.
  • Sellés, Juan Fernando. (2013). Del amor personal humano al divino: Un estudio desde la antropología trascendental de L. Polo. Veritas, (28), 85-111. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-92732013000100004
  • Castro, K., Planellas, I., & Kirchner, T. (2014). Predicción de conducta autodestructiva en adolescentes mediante tipologías de afrontamiento. Universitas Psychologica, 13(1).
  • Buganza, J. (2009). Reflexiones en torno al concepto de felicidad a partir de Francesco María Zanotti. En-claves del pensamiento, 3(5), 83-1000.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.