Życie bez strachu? – Tak, to możliwe

Jeśli chcemy żyć szczęśliwie i bez strachu, powinniśmy zaakceptować wszystkie koleje losu oraz to, co dopiero przed nami. Z każdej sytuacji powinniśmy umieć wyciągać wnioski, zarówno z rzeczy dobrych, jak i z poważnych problemów.
Życie bez strachu? – Tak, to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Życie bez strachu i z dala od tego, co jest dla ciebie źródłem bólu i dyskomfortu? Zacznij wszystko od nowa i rozpocznij życie, o jakim zawsze marzyłaś. Zaryzykuj i postaw wszystko na jedną kartę.

Wyciągnij pozytywne wnioski ze swoich wcześniejszych doświadczeń i ucz się na własnych błędach. Pamiętaj, że życie bez strachu jest możliwe – wszystko zależy tylko i wyłącznie od ciebie i twojej motywacji.

Wielu z nas spędza całe życie na robieniu rzeczy, na które w rzeczywistości nie mamy ochoty. Dlaczego tak trudno jest nam się przełamać i zacząć robić to, co kochamy lub to, o czym zawsze marzyliśmy? Kiedy nie potrafimy zapanować nad swoim życiem, zaczynamy pogrążać się w goryczy i smutku.

Pamiętaj, że nie jesteś martwa za życia, świat nie jest przed tobą zamknięty. Wystarczy jeden krok z twojej strony, by wyzbyć się lęku i zacząć żyć po swojemu, z wielką radością i odrobiną szaleństwa. Chcielibyśmy ci pomóc zrobić ten pierwszy krok. W tym celu przedstawiamy kilka porad i wskazówek.

Negatywne doświadczenia z przeszłości

Każdy z nas doświadczył w przeszłości niejednego zawodu czy rozczarowania. Nie możemy jednak dopuścić do tego, by przykre doświadczenia wyznaczały cezurę w naszym życiu.

Kobieta biegnąca przez las

Ludzka egzystencja składa się z kilku różniących się od siebie rozdziałów i powinniśmy nauczyć się zamykać za sobą poszczególne etapy, nawet jeśli były one przyczyną bólu i wielu wylanych łez. Nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, by zamieniły się one w ciężki bagaż, który sprawia, że żyjemy w ciągłym strachu.

Często jednak nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z przeszłością. Nie potrafimy zaakceptować faktów i postanowić sobie, że w przyszłości postąpimy tak a nie inaczej. Wielu z nas zarzuca kotwicę, która blokuje przed pozytywnymi zmianami i dalszym biegiem życia.

Nie jesteśmy więc w stanie żyć szczęśliwie i zgodnie z własnymi oczekiwaniami. A przecież wcale tak nie musi być. Każdy z nas ma prawo do szczęścia i życia wedle własnych upodobań.

Jak możemy uporać się z przeszłością?

Jaki powinien być pierwszy krok w celu zerwania z negatywnymi doświadczeniami z przeszłości? W jaki sposób możemy zacząć nowe życie bez strachu i cienia rzucanego przez przeszłość?

  • Zaakceptuj to, co wydarzyło się w twoim życiu. Pamiętaj, że nie ty jedna borykasz się z upiorami z przeszłości. Wielu ludzi na całym świecie doświadczyło podobnych sytuacji co ty i jakoś udało im się znów dostrzec pozytywną stronę życia i rozpocząć wszystko od nowa.
Wiszący most we mgle - życie bez strachu

Jesteśmy w stanie wyleczyć nawet najboleśniejsze i najtrudniejsze rany z przeszłości, wystarczy, że zaakceptujemy fakt, iż nam się one przydarzyły i postanowimy na nowo poszukać szczęścia.

  • Naucz się wyciągać wnioski z przykrych sytuacji. Wszystkie negatywne doświadczenia zawsze przynoszą ze sobą również coś dobrego. Pamiętaj, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Takie podejście do życia pomoże ci szybciej uporać się z bólem i wyzbyć się strachu przed rozpoczęciem wszystkiego od nowa.
  • Zaakceptuj fakt, że w życiu nie wszystko dzieje się wedle tego samego scenariusza. Wyobraź sobie, że twój partner oszukał cię i nie dochował ci wierności, a ty teraz żyjesz w ciągłym strachu przed wejściem w nowy związek, ponieważ obawiasz, że sytuacja się powtórzy.

Pamiętaj, że nie wszyscy ludzie są tacy sami, a życiowe sytuacje mogą rozwijać się w bardzo różny sposób.

  • Spójrz z optymizmem w przyszłość. Pozostaw przeszłość za sobą. Za każdym razem, gdy dawne upory powrócą, zignoruje je i pożegnaj się z nimi raz na zawsze.
  • Wyciągnęłaś już wnioski, nauczyłaś się czegoś nowego, zaakceptowałaś to, co się wydarzyło i jesteś gotowa na odrzucenie strachu i rozpoczęcie nowego, szczęśliwego życia.

Pamiętaj, że przed tobą wiele nowych – zarówno pozytywnych, jak i bolesnych – przeżyć. Naucz się na nie patrzeć z dystansem i życiową mądrością. W ten sposób każdy przeżyty moment, bez względu na to, jaki on będzie, pozytywnie wpłynie na twoją osobę i umocni twoją samoocenę.

Życie bez strachu a niepewna przyszłość

Często zdarza się również, że nasze największe lęki i obawy nie są wynikiem silnych przeżyć w przeszłości, lecz sytuacji, które dopiero mogą się wydarzyć w przyszłości.

Wielu z nas nie jest w stanie skoncentrować się na teraźniejszości, ponieważ obsesyjnie boimy się przyszłości, analizujemy nasze przyszłe zachowania, decyzje itp. Wszystkie te założenia blokują nasz rozwój i stają się barierą dla podjęcia ryzyka.

Wyobraź sobie, że zawsze marzyłaś o założeniu swojej własnej firmy. Wszystko układa się pomyślnie, nadchodzi idealny moment. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok i rozpoczniesz pracę nad spełnieniem swojego marzenia. Nie ma na co czekać! Zaryzykuj i bądź szczęśliwa!

Skulona kobieta siedzi na podłodze

Zamiast jednak wziąć się do roboty, zaczynasz zastanawiać się, co będzie, jeśli coś pójdzie źle i nie ułoży ci się tak, jak sobie to zaplanowałaś.

Być może nawet wątpisz w siebie i nie potrafisz się przekonać, czy rzeczywiście jesteś w stanie prowadzić firmę. To jednak tylko wymówki przed podjęciem ryzyka i wyzbyciem się strachu. Jeśli nie spróbujesz, nigdy się nie dowiesz, czy możesz odnieść sukces.

Zaufaj sobie

Większość naszych lęków rodzi się z nadwątlonej samooceny. In niżej cenimy samych siebie, tym więcej strachu w naszym codziennym życiu. Stąd też tak ważna jest ciągła praca nad umacnianiem poczucia własnej wartości. Ale jak to robić?

Doskonałym ćwiczeniem jest wyzbycie się strachu przed popełnianiem błędów. Pamiętaj, że błądzenie jest rzeczą ludzką i nie zawsze życie układa się tak, jak sobie wymarzyliśmy. Ważne jednak, abyśmy potrafili stawić czoła negatywnym sytuacjom.

Kobieta skacząca ze skały - życie bez strachu

Ryzyko jest wpisane w nasze życie i bez niego nie ma prawdziwego szczęścia.

Nasze obawy, wątpliwości i negatywne myśli to tylko czynniki, które wystawiają nas na próbę. To zupełnie normalne, że odczuwamy niepewność wobec czegoś, czego nie znamy. Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji, by nas ona sparaliżowała i zablokowała nasz dalszy rozwój.

Jeśli upadłaś, wstań. Jeżeli potknęłaś się, podnieś się i idź dalej. Jeśli kogoś bardzo kochasz, nie pozwól mu odejść tylko dlatego, że kiedyś dawno temu partner wyrządził ci krzywdę i postanowiłaś już nie zaufać nikomu.

Przeczytaj koniecznie: Przetestuj swój poziom lęku

Nowe życie bez strachu

Dlaczego nie rozpoczniesz realizować projektu, o którym zawsze marzyłaś? To, że dotychczas ci się nie udało, wcale nie oznacza, że teraz też się nie uda. Być może to właśnie ten moment! Jeśli jednak nie zaryzykujesz, nigdy się tego nie dowiesz.

Nikt nie potrafi całkowicie uwolnić się od strachu. Jest on integralną częścią naszego życia. Jednak tylko od nas zależy, jak będziemy do niego podchodzić: czy stawimy mu czoła, czy schowamy się w skorupie rutyny, której wcale nie lubimy.

Nie pozwól, by lęk i strach odebrał ci marzenia. Twoje życie znajduje się w twoich rękach. Pozostaw więc to, co negatywne za sobą i z optymizmem spójrz w przyszłość. Jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkim!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Perceval, J. M. (2018). Vivir sin miedo. En Políticas de seguridad para la paz: otra seguridad es posible y necesaria.
  • Fernández, S. (2010). Vivir sin miedos. Plataforma.
  • Ibáñez, P. (2016). Como vivir sin miedo a la vida. Tus psicólogos en CDMX: Irradia Terapia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.