Szczęśliwa nie oznacza idealna!

Wcale nie musisz mieć idealnego ciała i rygorystycznie gonić za obecnymi kanonami piękna, aby odnaleźć szczęście. Doskonałość polega na zaakceptowaniu własnych niedoskonałości – to prawdziwy klucz do szczęścia.
Szczęśliwa nie oznacza idealna!

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2019

Szczęśliwa nie oznacza idealna! Warto dobrze zapamiętać sobie to stwierdzenie. Ideał to koncept, którego nawet artystom nie udało się dotychczas zgłębić. Często to właśnie pewien akcent niedoskonałości decyduje o pięknie i niepowtarzalności dzieła.

Dokładnie tak samo jest w życiu – zwykle rzucamy się w pogoń za osiągnięciem narzucanych przez społeczeństwo kanonów piękna. Idealne ciało, idealny dom, idealna praca, idealne dzieci…

Jeśli kiedykolwiek dałaś się ponieść temu nurtowi doskonałości, z pewnością sama wiesz, jak wysoką cenę trzeba za to zapłacić. Wcale nie byłaś szczęśliwa, twoja samoocena z każdym dniem stawała się coraz niższa i najgorsze – straciłaś kontrolę nad własnym życiem.

Chcesz być szczęśliwa? – Znajdź równowagę, złoty środek, który umożliwi ci zaakceptowanie siebie taką, jaką jesteś naprawdę.

Wykreowanie sztucznego wizerunku tylko dla potrzeby akceptacji ze strony społeczeństwa nie stanowi klucza do szczęścia, wręcz przeciwnie – na dłuższą metę staje się źródłem goryczy i rozczarowań.

Niedoskonała też możesz być szczęśliwa!

Dziś zapraszamy cię do refleksji na temat kobiecego piękna i jego kanonów, wyznaczanych przez współczesne społeczeństwo. To nieprawda, że piękno jest synonimem ideału i szczęścia. Prawdziwa harmonia kryje się w twojej duszy oraz w podejściu do swojego ciała i reszty świata.

Niedawno pojawiła się dziwna internetowa moda na tak zwany test piękna. Nie trzeba podkreślać, że natychmiast uległy jej tysiące nastolatek na całym świecie, których samoocena po wykonaniu testu znacząco spadła.

Test polega na zrobieniu sobie zdjęcia z przyłożoną do brzucha kartką papieru o rozmiarze A4 i umieszczeniu go na swoim profilu. To właśnie kartka papieru staje się wyznacznikiem zgrabnej sylwetki. Jeśli talia dziewczyny nie wystaje poza nią, wymiary dziewczyny są prawidłowe, czyli sylwetka jest sylwetka doskonała.

Test na idealną sylwetkę

Inną popularną praktyką wyznaczania doskonałej sylwetki jest fotografowanie nóg – jeśli między udami pozostaje wolna przestrzeń, oznacza to, że kobieta jest idealnie szczupła, a jej sylwetka godna zazdrości.

Daremny wysiłek w dążeniu do ideału

Tego typu „moda”, z pozoru śmieszna i nieszkodliwa, w rzeczywistości może doprowadzić do dramatu wielu kobiet, a w szczególności nastolatek, które za wszelką cenę chcą osiągnąć doskonałość, a wraz z nią akceptację środowiska.

Jest to zjawisko niebezpieczne, które może odbić głębokie piętno na osobowości kobiety.

  • Wszystkie kobiety, których natura nie obdarzyła budową zgodną z wyznaczonymi przez społeczeństwo kanonami piękna, muszą wiele wycierpieć, aby przynajmniej choć trochę przybliżyć się do doskonałości.
  • Dążenie do bycia kimś, kim w rzeczywistości się nie jest, oznacza brak samoakceptacji, a często nawet głębokiej odrazy do własnego ciała. Jedynym rezultatem narzucanych przez społeczeństwo trendów jest „odłączenie” komunikacji między naszym ciałem a umysłem.
  • Taki brak harmonii przenosi nas na grząski grunt nieszczęśliwego życia i nadmiernego konsumpcjonizmu (leki i produkty odchudzające, produkty typu light, urządzenia mające w magiczny sposób usunąć tkankę tłuszczową – oczywiście bez najmniejszego wysiłku, itp.).

Niedoskonała, ale wolna, zadowolona i szczęśliwa

Przychodzi taki moment w życiu, że zaczynamy zastanawiać się, czy rzeczywiście warto wkładać tyle wysiłku i cierpienia w ideały, których nigdy nie dościgniemy?

Szczęśliwa kobieta w wannie

Jeśli ty sama lub ktoś z twoich bliskich nadal tarmosi się w błędnym kole pogoni za doskonałością, powinniście przeanalizować poniższe aspekty.

Poczuj się wolna i szczęśliwa

Wolność to zdolność do rozerwania ograniczających nas „łańcuchów”, dzięki czemu możemy spotkać się twarz w twarz z samym sobą. Być może trudno ci w to uwierzyć, ale nie istnieje uczucie dające więcej przyjemności i satysfakcji.

Aby to osiągnąć, należy zastosować poniższe strategie.

  • Naucz się rozpoznawać i nazywać wszystko, co ogranicza twoją wolność (ludzi, tendencje, nawyki i zwyczaje…).
  • Wolny człowiek skupia się na tym, co rzeczywiście jest dla niego ważne oraz żyje w harmonii ze swym wewnętrznym głosem.

Zaakceptuj swoje niedoskonałości

  • Twój nos jest orli lub zbyt zadarty – jakie to ma znaczenie? To cecha, jaką przekazali ci przodkowie, a poza tym, dzięki niemu stajesz się osobą jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną.
  • Twoje biodra są zbyt szerokie? Jeśli wszyscy mielibyśmy takie same wymiary, wyglądalibyśmy jak pochodzące z tej samej fabryki roboty. Któż spośród nas byłby wyjątkowy? Zapewne odpowiedź na to pytanie doskonale wszyscy znamy.

Każda cecha szczególna twojej twarzy i reszty ciała sprawia, że jesteś kimś jedynym w swoim rodzaju, wyjątkowym. Jeśli dodatkowo dbasz o siebie, czujesz się dobrze ze sobą i lubisz patrzeć na siebie w lustrze, jesteś prawdziwą szczęściarą!

Mało jest osób, które lubią samą siebie i akceptują swe niedoskonałości.

W życiu szczęśliwej osoby nie ma miejsca na lęki i niepewność

Kobiety w stroju kąpielowym

Szczęście nie ma nic wspólnego z gromadzeniem dóbr materialnych ani ze zdobywaniem innych ludzi. Niestety nie istnieje żadna magiczna formuła, która sprawi, że będziesz szczęśliwa. Droga do harmonii z własnym ciałem i osobowością to ciężka praca i trudna podróż, którą jednak warto przebyć.

Czy tak trudno jest wyzbyć się lęku? Przestać zaciekle dążyć do bycia kimś, kim w rzeczywistości nie jesteśmy? Jeśli nie jesteś bogaczem, nie masz sylwetki modelki, zaakceptuj magię swoich niedoskonałości. Po prostu bądź szczęśliwa – do tego wcale nie potrzeba milionów na koncie ani długich nóg.

Zapamiętaj…

Dobre samopoczucie nie jest żadną tajemnicą. Jeśli chcesz sama dla siebie być doskonała, wystarczy, że przyjrzysz się swojemu ciału i skoncentrujesz się nie na niedoskonałościach, ale na tym, co czyni cię wyjątkową. Pamiętaj, że każda z nas jest wyjątkowa i zasługuje na to, by być szczęśliwa.

Przeczytaj koniecznie: Wampiry emocjonalne – 5 typów

Dbaj o siebie – zdrowo się odżywiaj i uprawiaj sport, ale pamiętaj, że zgrabna sylwetka nie sprawi, że będziesz szczęśliwa.

Owszem, może łatwiej będzie ci zaakceptować swoje ciało, ale to, co rzeczywiście się liczy, to wewnętrzna harmonia. Wyzwól się od wszelkich lęków – to jest kluczem do prawdziwego szczęścia.

Pokochaj samą siebie tak, jak kochasz swoich bliskich – ty zasługujesz na swoją miłość najbardziej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.