Dobrzy ludzie też płaczą, ale w ukryciu

Chociaż wyglądają na silnych i doskonale radzą sobie ze wszystkimi problemami, swoimi i cudzymi, wytrzymałość psychiczna dobrych ludzi też ma swoje granice i muszą sobie czasem popłakać oraz poprosić o wsparcie.

Dobrzy ludzie często skrywają w swoim sercu wiele rozczarowań i chociaż wyglądają na osoby silne, zawsze z dobrodusznym uśmiechem i praktycznie niezniszczalne przez emocje, od czasu do czasu również i oni potrzebują sobie trochę popłakać w ukryciu.

Dobrzy ludzie nie zawsze są uśmiechnięci i szczęśliwi, jednak posiadają oni tę witalną siłę, która pozwala im dzielnie kroczyć przez życie i stawiać czoło wszystkim problemom, zwykle nie tylko własnym, ale i wszystkich, którzy ich otaczają.

Taka postawa nie do końca jest korzystna dla naszego zdrowia psychicznego – każdy z nas powinien mieć swą własną, intymną przestrzeń życiową i pasje, które podwyższają naszą samoocenę.

Pamiętajmy, że kiedy przelewamy całe nasze życie na innych, cierpi na tym nasza dusza i w konsekwencji pozostaje w niej wielka pustka i rozczarowanie. Dziś zapraszamy cię do refleksji na ten temat.

Dobrzy ludzie i ich twarz przed światem

Ludzie o szlachetnym sercu zwykle nie pokazują przed światem swej prawdziwej twarzy, lecz przywdziewają pancerz ochronny, w którym dzielnie kroczą przez codzienne życie sprawiając wrażenie osób silnych i wytrzymałych na emocjonalne ciosy.

W rzeczywistości jednak pod tym pancerzem kryje się wrażliwe serce, które daje z siebie wszystko, by uleczyć wszystkie problemy świata. Często takim osobom wydaje się, że są w stanie rozwiązać wszystkie problemy, mają panaceum na zmartwienia i są balsamem dla nieszczęśliwych dusz.

Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że ludzie, którzy żyją tylko po to, by pocieszać innych, w zamian otrzymują zbyt dużo smutków, rozczarowań i goryczy. Zastanów się, czy problem ten nie dotyczy również i ciebie. Przyjrzyj się poniższym aspektom.

Przeczytaj koniecznie: Naucz się być samolubnym

Dobrzy ludzie posiadają zbyt wrażliwą duszę

Być może niejeden z nas postawi sobie pytanie, kim tak naprawdę jest „dobry człowiek”. Najprawdopodobniej odpowiedź będzie taka: to osoba, która robi dużo dla innych, szanuje drugiego człowieka oraz dąży do zgodnego życia w harmonii ze swoimi bliskimi.

Zatem, kto może zasługiwać na miano dobrego człowieka?

  • W rzeczywistości jest to tylko pojęcie stworzone do określenia osób o określonej osobowości, które przedkładają potrzeby innych osób nad swoje własne.
  • Dobrzy ludzie są wrażliwi na cierpienia i problemy innych oraz głębiej przeżywają emocje.
  • Fakt, że dobry człowiek nawiązuje bliską relację z innymi sprawia, że odczuwa on również więcej rozczarowań, a tego typu ból emocjonalny w nadmiarze nie jest prawidłowo przetwarzany przez nasz organizm.
  • Dobrzy ludzie są bardzo wrażliwi  – rani ich każde nieodpowiednie słowo, arogancja czy egoistyczny czyn i chociaż nie mają w zwyczaju uzewnętrzniać swych uczuć, w środku odczuwają ogromny ból.

Przeczytaj koniecznie: Syndrom Wendy: dbasz o innych? A o siebie?

Dobrzy ludzie nie odsłaniają swoich słabych punktów ani nie mówią o swoich problemach

Płacz dziewczyny

Ludzie o szlachetnym sercu rzadko kiedy odsłaniają swoje słabe punkty i nie mają w zwyczaju zwierzać się ze swych problemów ani rozmawiać o swoich emocjach. Ten pancerz ochronny, o którym mówiliśmy na samym początku, skrzętnie ukrywa ich własne emocje i cierpienie.

Podczas gdy inne typy osobowości ludzkiej ukazują przed światem cały swój ból czy niezadowolenie, ludzie o szlachetnym sercu tego nie robią, a wręcz przeciwnie – ukrywają swoje emocje przed światem i w dodatku udaje im się to perfekcyjnie.

Problem tkwi w tym, że gromadzą oni w swej duszy zbyt dużo rozczarowań i goryczy, a cały ten cały ból emocjonalny odbija na ich osobowości piętno i często staje się ciężarem nie do zniesienia.

Mimo wielkich rozterek wewnętrznych, dobrzy ludzie nie uzewnętrzniają przed światem swoich emocji, a kiedy już nie potrafią ich stłumić, płaczą, ale zawsze w ukryciu i samotności.

Jak można w ukryciu stłumić ból emocjonalny?

Pomyśl o każdym rozczarowaniu, impertynencji czy zdradzie, które mogą pozostawić bolesny ślad w twojej duszy. Weź również pod uwagę fakt, że gdy ktoś wybacza zbyt wiele, że inni zaczynają uważać, że mają większe prawo do sprawiania bólu.

W żadnym wypadku nie należy tolerować takiej sytuacji. Dobrzy ludzie nie mają skrzydeł, nie są aniołami zesłanymi do spełniania pragnień innych osób, pocieszania ich i rozwiązywania ich problemów.

Dobrzy ludzie też są z krwi i kości, co prawda ich serce jest bardzo wrażliwe, ale nie zmienia to faktu, że są ludźmi i nie są niezniszczalni.

Jeśli chcesz zmienić swoje życie i nastawienie do świata, koniecznie zastosuj poniższe strategie.

Przeczytaj koniecznie: Twoja miłość – Ty zasługujesz na nią najbardziej

Znajdź czas dla siebie, ulżyj swoim smutkom

Kobieta w sukni z kwiatów

Zapamiętaj, że jeśli ty sama nie czujesz się dobrze, nie będziesz w stanie dać z siebie tego, co najlepsze swoim bliskim. Jeśli tego nie zmienisz twoje życie zmieni się w błędne koło, w którym frustracja zniweczy twój rozwój osobisty.

Każdego dnia podaruj sobie czas i zadbaj o siebie tak, jak robisz to w przypadku innych. Masz prawo powiedzieć NIE, ponieważ to słowo szczerze wypowiedziane na czas, uczy innych, że ty również masz swoje potrzeby. Pamiętaj, że słowo NIE wcale nie sprawia, że jesteś złym człowiekiem.

Regularnie uwalniaj nagromadzone emocje – w ten sposób unikniesz wewnętrznej goryczy i bolących ran. Jeśli masz ochotę, płacz, pisz pamiętnik, spaceruj, uprawiaj sport, rozmawiaj z innymi… Forma nie ma znaczenia, najważniejsze, aby emocje zostały uwolnione.

Pamiętaj, że ty również potrzebujesz wsparcia ze strony bliskich. Nie jesteś superbohaterką – jesteś osobą o wrażliwym sercu, która również potrzebuje wsparcia, uznania i czułości.

Dawaj swoje wsparcie osobom, które rzeczywiście na nie zasługują

Czy tego chcemy, czy nie nadchodzi moment, w którym należy dokonać wyboru. Często bowiem zdarza się, że robimy dla kogoś wszystko, a w zamian otrzymujemy tylko pogardę i pustkę. Tak być nie może!

Unikaj inwestowania czasu, wysiłku i emocji w ludzi, którzy cię ranią i nie szanują. W przeciwnym razie na twojej duszy będą pojawiały się kolejne rany emocjonalne.

Przeczytaj koniecznie: Szczęście – zasługujesz na nie

Czasem wydaje się, że jeśli będziemy myśleć zbyt dużo o sobie, staniemy się egoistami. To nieprawda!

Chodzi tu o zachowanie równowagi, dzięki której wszyscy zyskamy. Pamiętaj, że wzajemny szacunek i pomoc pomagają rozwijać najpiękniejszy ludzki język, oparty na szczerości i płynący prosto z serca.

WIĘCEJ DLA CIEBIE