Zgorzkniała? Od dziś już taka nie będę!

Postanowiłam wziąć życie we własne ręce i postawić siebie na pierwszym miejscu. Przestanę być zgorzkniała z powodu rzeczy, których nie mogę zmienić. Zamierzam cieszyć się chwilą, która trwa.
Zgorzkniała? Od dziś już taka nie będę!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdecydowałam, że nie będę już zgorzkniała. W końcu nie jest to dobre ani dla zdrowia, ani nie pozwala mi osiągnąć szczęścia. Minęło już dużo czasu odkąd ostatni raz wdziałam jasną stronę życia.

Nie byłam w stanie zdystansować się od problemów. Z mojego punktu widzenia nic nie osiągnęłam. W rezultacie dobrowolnie stałam się zgorzkniała.

Tak, czasami sami zamieniamy nasze życie w negatywne doświadczenie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Krok po kroku zaczynamy obwiniać o to innych lub po prostu okoliczności, które nas spotykają.

W rzeczywistości jedyną odpowiedzialną osobą jesteś Ty. Bycie pozytywnym jest prostsze, niż to się może wydawać. To również najszybsza droga do lepszego zdrowia i promiennego uśmiechu na twarzy.

Moje zachowanie sprawiło, że stałam się zgorzkniała

Istnieją pewne zachowania, które nabywamy, a które czynią nas zgorzkniałymi. Niestety nie jesteśmy ich świadomi, dopóki ktoś nie pomoże nam przejrzeć na oczy.

burza w szklance wody

Dzisiaj chcielibyśmy pomóc Ci odkryć kilka negatywnych myśli i nawyków, które często sprawiają, że stajesz się zgorzkniała. Dowiesz się również, co tak naprawdę czyni Cię nieszczęśliwą.

1. “Oni są lepsi ode mnie”

Porównywanie siebie do innych to jeden z najgorszych nawyków. I nie chodzi o to, że niemal zawsze przegrywamy, kiedy to robimy. To również dlatego, że odzwierciedla to, jak bardzo czujemy się niepewni siebie. Co tylko sprawia, że staniesz się jeszcze bardziej zgorzkniała.

Nie jesteśmy wtedy w stanie zobaczyć naszych zalet, które czynią nas wyjątkowymi. Wszystkie nasze pozytywne cechy wydają nam się banalne. Chcemy być jak wszyscy dookoła, lecz zdajemy sobie sprawę, że nie możemy.

Pamiętaj: Każdy z nas posiada swoją własną ścieżkę do przejścia.  Naucz się obserwować z empatią. Przestań starać się być idealna. Wyjdź z błędnego koła. Ono uniemożliwia Ci posuwanie się do przodu.

Uwierz w siebie oraz w to, kim jesteś.

2. Przestań odgrywać ofiarę

Mimo, iż nie lubimy się do tego przyznawać, uwielbiamy czuć się ofiarą i obwiniać innych za nasze niepowodzenia.  W ten sposób nie musimy niczego zmieniać ani brać odpowiedzialności za to, co dzieje się wokół nas. Możemy też używać tego jako wymówki, aby poddać się problemom.

Zgorzkniała kobieta i motyl

Czyniąc tak, unikamy odpowiedzialności za rzeczy, które nam się przytrafiają. Obwiniamy tych dookoła siebie. To wszystko opiera się na naszym kaprysie, abyśmy mogli czuć się lepiej z samymi sobą.

Mimo to, szansa zmiany tego, co Ci się przytrafia leży w Twoich rękach. Przestań być zgorzkniała. Podnieś się i zacznij działać.

3. Wszyscy inni są ważniejsi ode mnie

Jeżeli ta myśl krąży po Twojej głowie już od jakiegoś czasu, pozbądź się jej NATYCHMIAST. Nie jesteś wcale mniej ważna od innych. Nigdy nie powinnaś stawiać innych wyżej niż siebie.

Lecz jest to coś, co robimy nagminnie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie potrafimy odmawiać osobom, o które się troszczymy.

Wszyscy mamy problemy z tego powodu. Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś robić, to zadbać o siebie. Następnie możesz zaopiekować się innymi, jeśli tego potrzebują.

Jeżeli Ty nie zatroszczysz się o siebie, to kto to zrobi?

4. Jeżeli coś planujesz, zrób to dzisiaj

Dlaczego odkładasz tak wiele rzeczy, które chcesz zrobić dzisiaj? Czy czegoś się obawiasz? Czujesz się niepewna siebie? Być może dzieje się tak, ponieważ nauczono Cię myśleć o przyszłości zamiast cieszyć się chwilą obecną. Z czasem, z powodu nagromadzonej frustracji stajesz się zgorzkniała.

Kobieta odsłania zasłony

Wyobraź sobie, że pragniesz wyjechać w podróż lub zmienić pracę. Podświadomie Twój umysł zaczyna szeptać, co by się mogło wydarzyć, gdybyś nie oszczędzała w tym momencie pieniędzy. Twój umysł może Ci nawet podpowiadać, że nie byłabyś w stanie znaleźć nowej pracy.

Z upływem czasu, te niespełnione marzenia tylko przypominają Ci o tym, że nie żyjesz tak, jakbyś tego chciała. Nie skupiasz się na teraźniejszości. Nawet nie cieszysz się chwilą, która trwa.

Nie chcę być zgorzkniała!

Szczerze powiedziawszy, istnieje wiele sposobów na uczynienie życia nieznośnym. Możesz pozostawać w związku, który sprawia Ci tylko ból. Możesz usilnie trzymać się toksycznych ludzi, którzy Cię otaczają. Nie możesz poradzić sobie z przeszłością. To wszystko sprawia, że stajesz się zgorzkniała.

radosna kobieta nie jest zgorzkniała

Istnieje jednak tyle samo sposobów na uczynienie życia niezwykłym doświadczeniem.

Dzisiaj postanowiłam uwolnić swoje zgorzknienie i być szczęśliwym człowiekiem. Czy uczynisz to samo, czy też raczej pozostaniesz tam, gdzie stoisz?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.