Uczciwi ludzie – pięć nawyków, jakie pielęgnują

23 listopada, 2017
Choć wiele osób decyduje się nie dzielić tym, co myśli o życiu oraz nie wypowiadać na głos swoich opinii, uczciwi ludzie zawsze mówią to, co myślą oraz zachowują się zgodnie z tym.

Uczciwi ludzie cieszą się znacznie lepszą jakością życia. Są szczęśliwsi a swoim problemom stawiają czoła ze znacznie większą odwagą i wewnętrzną spójnością.

Dzieje się tak z jednego bardzo prostego powodu: uczciwi ludzie to wcale nie ci najmądrzejsi ani najinteligentniejsi. Wcale nie wiedzą też wszystkiego na każdy temat. To jednak, co ich wyróżnia to fakt, że istnieje ścisłe i nierozerwalne połączenie między tym, co myślą, a tym, co robią.

Choć mogłoby się wydawać inaczej, ten rodzaj zachowania wcale nie jest łatwy do wprowadzenia w czyn. Uczciwość między tym, co w myślach a tym, co w czynach wymaga odpowiedniego poziomu rozwoju osobistego. Wymaga bycia człowiekiem autentycznym, uczciwym i szczerym. Szczerym w stosunku do siebie samego oraz do drugich.

W dalszej części artykułu opowiemy Ci o tym, jakie są cechy charakterystyczne, które przejawiają uczciwi ludzie.

1. Uczciwi ludzie nie boją się powiedzieć prawdy

Uczciwość sama w sobie na nic się nie zda, jeśli człowiek nie jest w stanie odważnie bronić swojej postawy i wykazywać się autentycznością we wszystkich kontekstach, w jakich umieści go życie.

  • Uczciwi ludzie nigdy nie pozwalają sobie na niesprawiedliwość, szantaż, półprawdy czy bezpośrednie kłamstwo.
  • Co więcej, jeżeli ktoś jest szczery, zazwyczaj tego samego wymaga od innych.

Wszyscy jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest łatwo być sobą, wykazywać się uczciwością i zarażać tym nastawieniem innych.

W wielu kontekstach naszej codzienności króluje bowiem zakamuflowana nie//pieknoumyslu.com/autentycznosc-lustro-prawda/” target=”_blank” rel=”noopener”>Autentyczność – lustro, które prawdę Ci powie

uczciwość, jadowita hipokryzja i udawanie, które chce nas przesiąknąć.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Kobieta medytuje na brzegu morza . Uczciwi ludzie

  • Wiedzą również, co powinni w sobie zmienić, znają swoje słabe punkty. Starają się codziennie stawać lepszą wersją siebie, idąc krok po kroku, postęp za postępem.

Dogłębne samopoznanie ułatwia tego rodzaju ludziom uzyskanie spójności i harmonii między czynami a myślami. Nie ma w ich życiu miejsca na fałsz czy maskarady. Jest tylko pokorne, pełne szacunku serce, utrzymane w pełnej równowadze.

Może przeczytasz też artykuł: Czas pójść do przodu! – Nowa strategia

3. Są autentyczni – są dokładnie tacy, jakimi ich widzisz

Być autentycznym niekoniecznie oznacza, że inni mają widzieć jak na dłoni nasze niedoskonałości. Nie chodzi też wcale o to, by być jak szklana kula, aby wszyscy mogli dostrzec to, co kryje się w naszym wnętrzu.

  • Szczerość to synonim autentyczności. Chodzi o to, żeby wszystko, co robi, mówi i okazuje człowiek, było w całkowitej zgodzie z tym, co myśli.
  • Nie ma rozbieżności ani dysonansu. Co więcej, uczciwi ludzie utrzymują zawsze ten sam sposób postępowania, zachowania i nawiązywania więzi z drugimi.
  • Wcale nie jest łatwo zawsze zachowywać się w całkowitej zgodzie z tym, co myślimy. Jeżeli bowiem jest jakaś cecha na stałe wpisana w osobowość ludzką, jest nią właśnie zmienność i skłonność do dostosowywania się do otoczenia.
Kobieta i okno. Uczciwi ludzie

Nieustannie odczuwamy potrzebę, żeby pasować i być przez wszystkich zaakceptowanym, niezależnie od kontekstu, w jakim się znajdujemy.

Uczciwi ludzie nie mają tego problemu: jeżeli coś im się nie podoba lub nie idzie w zgodzie z ich zasadami, jasno to wyrażają.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Magiczna aura wokół Twojej osoby przyciąga szczęście

4. Walczą o to, w co wierzą

Bywa, że uczciwi ludzie, osoby, które cechują się pokorą i szlachetnością są najbardziej osamotnione w społeczeństwie. Bywa, że czują nawet odrzucenie ze strony otaczających ich osób.

  • Dzieje się tak z jednego, bardzo prostego powodu: uczciwość i autentyczność czasami zmusza do walki. Uczciwi ludzie nie boją się wyrazić na głos, jeśli coś im się nie podoba. Jeżeli coś takiego człowieka drażni lub wywołuje w nim sprzeczne uczucia, usłyszysz to od niego.
  • Prawie nikomu jednak nie podoba się bezpośredniość i ta jasność wyrazu. Głos, który nie milknie w momencie, gdy wszyscy wybierają wygodniejszą ciszę.

Wszystko to sprawia, że bardzo często uczciwi ludzie nie są „wygodni” dla innych. Społeczeństwo woli hipokrytów i ludzi „poprawnych”, ponieważ są łatwiejsi w obyciu i nie sprawiają problemów.

5. Uczciwi ludzie inspirują i dają przykład

Człowiek, którego codzienne życie jest wypełnione autentycznością i szczerością cechuje się idealną równowagą między swoimi wartościami a czynami. Jest to doskonałą inspiracją dla tych, którzy cenią szczerość.

  • Być może nie każdemu się to spodoba, uczciwi ludzie również mają swoich wrogów. Ale mądre spojrzenie, które ceni filary życzliwości i szczerości, na jakich opiera się osobowość tych ludzi z całą pewnością dostrzeże te zalety.
  • Niezależnie od tego, czy uczciwi ludzie stanowią naszych przyjaciół, członków rodziny czy też współpracowników, powinniśmy bardzo ich cenić. To oni bowiem czynią nasze codzienne życie łatwiejszym i piękniejszym zarazem.
Kobieta leży na łące i trzyma w dłoni ptaki
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również artykuł: Bądź sobą i nie zmieniaj się dla innych

Jeżeli w Twoim życiu zagościła chociażby jedna uczciwa osoba, ceń ją. Upewnij się, że pozostanie tam na zawsze i że nie zaniedbasz z nią więzi. Spędzaj z nią czas, dzieląc małe i wielkie chwile.

Uczciwi ludzie to dary, gdyż inspirują nas do tego, by stać się lepszym człowiekiem.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com