Bądź sobą i nie zmieniaj się dla innych

Nie bój się pokazać swojej prawdziwej twarzy. Jeśli ktoś ma cię pokochać to właśnie dzięki temu, jaka jesteś naprawdę a nie przez maskę, którą zakładasz aby zyskać czyjąś sympatię.
Bądź sobą i nie zmieniaj się dla innych

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Zawsze bądź sobą, bez względu na okoliczności. Nie udawaj osoby, którą nie jesteś tylko po to, żeby zrobić na kimś wrażenie. Takie postępowanie to w rzeczywistości sabotaż własnej osobowości. Kiedy poznajemy kogoś nowego, często chcemy zrobić na nim dobre wrażenie, przez co niejednokrotnie przestajemy się zachowywać naturalnie.

W ten sposób jednak okłamujemy nie tylko drugą osobę, ale również samych siebie. Nowo poznany człowiek wierzy że jesteś kimś innym, niż w rzeczywistości, a ty myślisz, że tylko w takiej wersji możesz kogoś zainteresować.

Nie wpadaj w tę pułapkę i bądź sobą, szczególnie kiedy poznajesz kogoś, kto ci się podoba. W przeciwnym razie możesz stworzyć relację opartą na kłamstwie, które i tak kiedyś wyjdzie na jaw.

Magiczne początki każdej relacji – zawsze bądź sobą

Początki każdego związku są pełne magii. Wszystko zdaje się układać w jakiś czarodziejski sposób. Z czasem jednak to wrażenie zanika i czujesz, że to, co niegdyś przychodziło łatwo teraz wymaga wysiłku.

Być może zbyt długo udawałaś, że jesteś ideałem, którego szukał Twój partner, ponieważ bałaś się, że gdy pokażesz swoją prawdziwą twarz, on już nie będzie chciał być z Tobą w związku.

Bądź sobą w związku

W takiej relacji nie ma miejsca na szczerość i naturalność i w pewnym momencie jeden z partnerów się tym po prostu zmęczy. Zawsze bądź sobą bo nie da się udawać kogoś innego w nieskończoność.

Kiedy zakładasz maskę, budujesz swój związek na fałszywym wyobrażeniu twojej osoby.

Boisz się pokazać swoje wady w obawie przed utratą swojego partnera, który jest tak naprawdę zakochany w wykreowanej osobie.

Bądź sobą i bądź asertywna

Zawsze powinnaś mówić szczerze o swoich potrzebach i zainteresowaniach. Pokaż swoją prawdziwą twarz od samego początku, aby twój potencjalny partner wiedział jaka naprawdę jesteś.

Nie udawaj, że coś lubisz tylko po to, żeby mu się przypodobać. Na dłuższą metę nie da się udawać. Prawda i tak wyjdzie na jaw, a Twój partner będzie tym co najmniej zaskoczony.

Od samego początku bądź sobą, aby druga osoba mogła Cię lepiej poznać i się Ciebie nauczyć. Takie postępowanie z pewnością opłaci się w przyszłości. Pomyśl o takiej sytuacji: spotykasz się z osobą, która pali od bardzo długiego czasu, a ty nigdy nie wyraziłaś na ten temat swojej szczerej opinii.

Bądź sobą, rozmawiaj szczerze z partnerem

Przychodzi dzień, kiedy dopada Cię złość i zaczynasz krzyczeć na swojego partnera twierdząc, że jesteś zła ponieważ nie domyślił się, że przeszkadza ci to, że on pali. Jego odpowiedź najprawdopodobniej zabrzmi: “Nigdy nic na ten temat nie wspominałaś. Myślałem, że ci to nie przeszkadza”.

Takich przykładów można podać oczywiście mnóstwo i wszystkie prowadzą do tego samego wniosku. Musisz być szczera i asertywnaProblem tkwi w fakcie, że chcąc zadowolić kogoś, kto jest u twojego boku zaczynasz udawać kogoś, kim nie jesteś.

Kiedy ukrywasz prawdziwą twarz, zaczynają się problemy

Jeśli na początku relacji zakładasz maskę, wszystko idzie dobrze, dopóki nie spróbujesz jej zdjąć. A trudno jest przecież wiecznie udawać kogo innego.

W momencie, kiedy pokazujesz swoją prawdziwą twarz, zaczynają się pojawiać problemy. Teraz chcesz być sobą i próbujesz być asertywna, ale jest za późno.

Zaczynasz zauważać, że twój partner ma cechy charakteru, które ci się nie podobają. Pamiętaj jednak, że on zaczyna zauważać to samo. Zaczynacie się kłócić o rzeczy, które niegdyś nie były problematyczne.

Czujesz, że wasze uczucie zaczyna słabnąć i że nie czujesz do niego tej samej miłości, co kiedyś. Nie widzisz jednak, że to wszystko zaczęło się od udawania, że jesteś inną osobą, niż w rzeczywistości.

Kobieta ma łzy na twarzy

Dlatego pamiętaj: zawsze bądź sobą, nawet jeśli masz pokusę, żeby trochę poudawać. Uczucia, które się pojawiają kiedy poznajesz kogoś atrakcyjnego mogą ci podpowiadać coś innego, ale powstrzymaj się przed tym.

Jeśli ktoś się zakocha w wykreowanym przez ciebie obrazie osoby, obydwoje będziecie potem zawiedzeni i sfrustrowani. Nie bój się pokazać swojej prawdziwej twarzy. Jeśli ktoś ma cię pokochać, pokocha prawdziwą Ciebie, ze wszystkimi wadami i zaletami.

Jeśli musisz przy kimś nosić maskę, nie warto z tym kimś trwać w związku. Bądź sobą w stu procentach, a przekonasz się, że w zamian otrzymasz miłość, o jakiej nawet nie marzyłaś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bourbeau, L. (2014). Las cinco heridas que impiden ser uno mismo. Igarss 2014. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2
  • Nietzsche, F. (2000). La voluntad de poder. Biblioteca Edaf ; 129.
  • González de Canales, F. (2008). Experimentos con uno mismo. 1937-1959. RA Revista de Arquitectura.
  • Godet, P. M. (2007). Prospectiva Estratégica : problemas y métodos. Cuaderno Número 20. https://doi.org/10.1109/CSSE.2008.1307
  • Rogers, C. R. (1987). El camino del ser. Kairós psicología.
  • Iacoboni, M. (2009). Las Neuronas Espejo. Buenos Aires.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.