Filofobia - strach przed ponownym związkiem
Po bolesnych doświadczeniach, nowa romantyczna relacja może wydawać się przerażająca. Filofobia to strach, który może sprawić, że zamkniemy się przed spotkaniem z innymi ludźmi.
Każdy rodzaj ekstremum ma negatywne konsekwencje. To normalne, że boimy się tego, iż znów możemy zostać zranieni. Jednakże dążenie do skrajności unikając związku – może nas zranić jeszcze bardziej.
Ograniczanie naszych doświadczeń nigdy nie doprowadzi do niczego pozytywnego. Zamiast tego powinniśmy czerpać z nich naukę. Unikanie doświadczeń życiowych powstrzyma nas tylko od dojrzewania.
Unikanie strachu nie jest dobrą strategią
Co się dzieje, gdy boimy się przemawiać publicznie? Unikamy tego…, ale wtedy będziemy żyć ze strachem, nawet nie próbując go pokonać.
To samo dzieje się ze strachem przed ponownym związkiem. Kiedy strach jest zbyt silny, zamiast go przezwyciężyć – niepokój i inne wspomnienia, które przypominają nam, co może się zdarzyć, odstraszają nas od nowego doświadczenia.
Strach zawsze będzie obecny w jakimś sensie, kształcie lub formie i będziemy czuli się ograniczeni. Ograniczeni przed spotkaniem z kimś nowym, przed próbą nawiązania relacji z osobą, którą lubimy; ograniczeni od dalszego czerpania lekcji ze wszystkich relacji, które moglibyśmy mieć.
Kiedy znowu boimy się być w związku, myślenie o innym lęku, z którym mieliśmy do czynienia wcześniej i jaki pokonaliśmy, może być dobrą strategią na pokonanie drugiego.
Niezależnie od tego, czy chodzi o lęk, o którym wspominaliśmy wcześniej, na przykład związany z wystąpieniami publicznymi, samotnymi podróżami, zamieszkaniem za granicą czy porzuceniem pracy, której nie lubisz – zawsze będzie istniał taki lęk, któremu z powodzeniem stawiłeś czoła.
Jeśli nie pamiętasz, jaki to był strach, to tylko jeszcze dobitniej pokaże Ci jak wspaniale jest uwolnić się od lęku, który wcześniej tak mocno nas wiązał.
Pamiętasz to uczucie bycia wolnym? Ulgę płynącą ze świadomości, że strach nie może Cię już powstrzymać?
Odnajdź w sobie ponownie to uczucie.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zespół lęku uogólnionego – jak możesz pomóc cierpiącej osobie?
Strach bycia w romantycznym związku: filofobia
Strach przed ponownym związkiem może skutkować tym, co dzisiaj nazywamy filofobią, czyli uczuciem niepokoju przed zakochiwaniem się lub wchodzeniem w romantyczny związek.
Filofobia – cechy charakterystyczne
- Poszukiwanie wad u drugiej osoby, aby udowodnić, że nie jest właściwą osobą dla nowego związku
- Wszczynanie kłótni o trywialne sprawy, staranie się o to, by wyczerpać emocjonalnie drugą osobę i sprawić, by nie chciała nawiązać relacji.
- Unikanie telefonów i zaproszeń od drugiej osoby, aby zapobiec pogłębieniu związku.
Naturalnie wszystkie te postawy uniemożliwiają osobie z tym rodzajem strachu ponowne wejście w związek. Te zachowania są rodzajem mechanizmu obronnego, który ma nas chronić. Ludzie, którzy boją się związków, wierzą, iż bycie ponownie w związku sprawi, że staną się bezbronni.
Czy możliwe jest przezwyciężenie tego strachu? Możemy to zrobić tylko wtedy, kiedy jesteśmy świadomi strachu i poszukamy profesjonalnej pomocy. Czasami bolesne doświadczenia z przeszłości są trudne do pokonania na własną rękę.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Nasz związek się nie udał i nic się już nie wydarzy
Uwolnienie się od ciężaru naszych lęków
Wyzwolenie się ze strachu przed ponownym związkiem jest niczym powiew świeżego powietrza. Kiedy pozwalamy, by strach nas opuścił, możemy spotkać nowych ludzi, nie zakładając z góry, że chcą zacząć poważną relację.
Co więcej, możemy stać się otwarci na ludzi wokół nas i pozwolić sobie na związek, który chcemy rozwijać. To zdecydowany znak, że wszystko idzie dobrze.
Nadmierne myślenie i zastanawianie się, co może się wydarzyć, nie pomoże nam wcale. Dlaczego po prostu nie żyć w teraźniejszości?
Posiadanie złego doświadczenia nie oznacza, że będziesz musiał przeżywać je ponownie. Jeśli nauczyłeś się czegoś z poprzedniego doświadczenia, prawdopodobnie nie powtórzysz już tego więcej .
Czy kiedykolwiek byłeś przerażony ponownym nawiązaniem znajomości? Czy przełamałeś ten strach? Obawy istnieją po to, aby je przezwyciężać. Gdy pokonasz strach, zobaczysz, jak bardzo dojrzałeś od każdym względem.
Zanim skończysz czytać, pamiętaj o tym, że filofobia nie jest czymś na całe życie. Twoje ciało może pomóc ci pokonać swoje obawy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Specific phobias – Symptoms and causes. (2016). Retrieved 16 August 2020, from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/specific-phobias/symptoms-causes/syc-20355156
-
Miron, D., & Zeanah, C. H. (2017). Disinhibited social engagement disorder. In Handbook of DSM-5 Disorders in Children and Adolescents (pp. 281-292). Springer, Cham.