Ból fizyczny, a doświadczenia emocjonalne

· Grudzień 6, 2016
Czasem ból fizyczny wcale nie jest związany z urazem ciała, ale z pewnymi emocjami, które w nas tkwią.

Choć wiele z nich jesteśmy w stanie ignorować, ból fizyczny ma zawsze związek z doświadczeniami emocjonalnymi, które właśnie przeżywamy. Umysł i ciało bez ustanku pracują w ścisłym połączeniu, co bezdyskusyjnie wyjaśnia to, dlaczego wiele uczuć manifestuje się poprzez dolegliwości dotykających różne części ciała.

Przeprowadzane badania dowodzą, że odczuwalny przewlekły ból fizyczny jest nie tylko skutkiem urazu, lecz może być konsekwencją przeżywanego przeciągającego się w czasie stresu lub depresji. Niewykluczone zatem, że bóle głowy, pleców czy innych części ciała również są związane z przeżywanymi emocjami.

Właśnie ten aspekt za pośrednictwem portalu littlethings.com starała się wyjaśnić dr Susanne Babble. Psycholog specjalizujący się w depresji pourazowej próbowała odnaleźć związek pomiędzy właśnie bólem fizycznym a doświadczeniami emocjonalnymi.

Portal również zasięgnął opinii innych ekspertów specjalizujących się w tej dziedziny w celu dokładnego ustalenia, jaki tak naprawdę wpływ ma to, co dzieje w sferze emocjonalnej na nasz stan fizyczny.

Czyżby ból fizyczny był odzwierciedleniem Twojego stanu emocjonalnego?

Ból głowy

Ból głowy

Nie od dziś wiadomo, że bóle głowy i migreny mają ścisły związek z przeżywanym stresem i innymi czynnikami emocjonalnymi. Ich częste nawroty mogą sygnalizować o przeciążeniu w pracy lub zbyt częstej ekspozycji na nieprzyjemne sytuacje.

Najlepszym wyjściem w takim wypadku jest aktywność fizyczna i praktykowanie wszelkich technik i ćwiczeń relaksacyjnych.

Ból karku

Napięcie w okolicy szyjnej nie zawsze jest efektem przeciążenia fizycznego. W rzeczywistości może być ono skutkiem ciągłego poczucia winy i odpowiedzialności za wydarzenia.

Warto się nad tym zastanowić, zidentyfikować co tak naprawdę jest przyczyną obwiniania się i jeżeli będzie taka konieczność skusić się na rozmowę poprosić o wybaczenie i zamknąć wszystkie męczące Cię sprawy.

Bóle barków

Bol glowy

Na co dzień na swoich barkach, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, w postaci obaw, zmartwień i problemów lokujemy niesamowity ciężar. Teraz gdy już o tym wiesz, postaraj się znaleźć wyjścia z sytuacji, które Cię dręczą, a jednocześnie uwolnij się od kłopotów, które nie są Twoje.

Jeżeli jednak nagromadziło się ich tam zbyt wiele nie zniechęcaj się! Podziel je na części i sukcesywnie rozwiązuj. To uchroni Cię od sytuacji, w której staną się one nie do zniesienia.

Ból górnej części pleców

Ból w tej części ciała jest związany z brakiem wsparcia emocjonalnego, uczuciem pustki czy nieodwzajemnionym uczuciem. Często ustępuje zaraz po naprawieniu, lub wznowieniu kontaktu z rodziną lub przyjaciółmi. Również przestaje być odczuwalny zaraz po rozpoczęciu nowej obiecującej relacji.

Bóle w dolnej części pleców

Bole plecow

Ciągle odczuwalne bóle w dolnej części pleców są związane z problemami finansowymi. Mając dług lub trudności z pieniędzmi generowane jest dodatkowe napięcie właśnie w tej części ciała.

Z tego względu tak ważne jest odpowiednie gospodarowanie finansami, by również być przygotowanym na moment kryzysu. Oszczędzanie poprzez reorganizację niektórych nawyków czy zaprzestanie kupowania niepotrzebnych rzeczy to proste rozwiązania, które mogą pomóc.

Bóle w biodrach

Obawa przed zmianą może przejawiać się poprzez sztywność i ból w biodrach. Ciągłe zamartwianie się o przyszłość również może doprowadzić do odczuwalnego dyskomfortu w tej części ciała.

Aby sobie ulżyć, najlepiej jest zdecydowanie podejmować decyzje i oczyścić swój umysł ze spraw, które powodują jedynie rozproszenie. Tak czy inaczej, zaprzestanie zbyt długiego analizowania i zastanawiania się i zrobieniem kroku do przodu może pomóc w uwolnieniu się od tego rodzaju dolegliwości.

Ból kolan

Bycie zbyt egocentrycznym lub odczuwanie wyższości w pewnych kwestiach może doprowadzić do bólu kolan. Docenienie pracy innych i odrobina pokory w tym wypadku pomogą utrzymać równowagę.

Ból stóp

Nadmiar nagromadzonych negatywnych emocji i brak odpowiedniej ilości szczęścia powodują przewlekłe bóle stóp. Depresja, ekspozycja na problemy innych ludzi oraz stres spowodowany przeciążeniami w pracy to główne wyzwalacze tej dolegliwości.

Bóle stop

Prostym sposobem na relaks może być przygotowanie miski z ciepłą wodą z dodatkiem soli. Oprócz tego powinniśmy znaleźć inną formę na pozbycie się negatywnych emocji. Spotkania z rodziną, zabawa z dzieckiem, spacer z psem – każdy sposób jest dobry, jeżeli tylko przynosi Ci ukojenie.

Przytoczone w artykule przykłady dolegliwości bólowych i ich związek ze stanem emocjonalnym są oparte na analizie ekspertów konsultowanej poprzez portal littlethings.com.

Niezbędne jest przeprowadzanie dalszych dodatkowych badań, które potwierdzą tę więź, niemniej jednak warto mieć na uwadze, że takowa może istnieć i już dziś spróbować poszukać przyczyny męczących od dawna dolegliwości w sferze emocjonalnej.