Ból fizyczny a doświadczenia emocjonalne

Czasem ból fizyczny nie wiąże się z urazem ciała, lecz z pewnymi emocjami, które w nas tkwią.
Ból fizyczny a doświadczenia emocjonalne

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ból fizyczny niemal zawsze ma związek z doświadczeniami emocjonalnymi, które właśnie przeżywamy. Umysł i ciało pracują stale w ścisłym połączeniu, co bezdyskusyjnie wyjaśnia, dlaczego wiele uczuć skutkuje pojawieniem się bóli w różnych częściach ciała.

Przeprowadzane badania dowodzą, że odczuwalny przewlekły ból fizyczny jest nie tylko skutkiem urazu, lecz może także być konsekwencją przeżywanego przeciągającego się w czasie stresu lub depresji. Niewykluczone zatem, że bóle głowy, pleców i innych części ciała również są związane z przeżywanymi emocjami.

Właśnie ten aspekt za pośrednictwem portalu littlethings.com starała się wyjaśnić dr Susanne Babble – psycholog specjalizujący się w depresji pourazowej. Babble próbowała znaleźć związek pomiędzy bólem fizycznym a doświadczeniami emocjonalnymi.

Portal również zasięgnął opinii innych ekspertów specjalizujących się w tej dziedzinie. Celem miało być dokładne ustalenie, jaki tak naprawdę wpływ ma to, jak sfera emocjonalna działa na nasz stan fizyczny.

Czy ból fizyczny odzwierciedla Twój stan emocjonalny?

Ból głowy

ból głowy

Bóle głowy i migreny mają ścisły związek z przeżywanym stresem i innymi czynnikami emocjonalnymi.

Częste nawroty mogą świadczyć o przeciążeniu w pracy lub zbyt częstej ekspozycji na nieprzyjemne sytuacje. Najlepszym wyjściem w takim wypadku jest aktywność fizyczna oraz praktykowanie wszelkich technik i ćwiczeń relaksacyjnych.

Ból karku

Napięcie w okolicy szyjnej nie zawsze jest efektem przeciążenia fizycznego. W rzeczywistości może być skutkiem ciągłego poczucia winy i odpowiedzialności za wydarzenia.

Warto się nad tym zastanowić, zidentyfikować co tak naprawdę jest przyczyną obwiniania się i jeżeli będzie taka konieczność skusić się na rozmowę, poprosić o wybaczenie i zamknąć wszystkie męczące Cię sprawy.

Bóle barków

barki

Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, na co dzień na co dzień na swoich barkach lokujemy sobie niesamowity ciężar w postaci obaw, zmartwień i problemów. Teraz, gdy już o tym wiesz, postaraj się znaleźć wyjścia z sytuacji, które Cię dręczą. Uwolnij się także od kłopotów, które Cię nie dotyczą.

Jeżeli jednak nagromadziło się ich tam zbyt wiele, nie zniechęcaj się! Podziel je na części i sukcesywnie rozwiązuj. To uchroni Cię od sytuacji, w której staną się nie do zniesienia.

Ból górnej części pleców

Ból w tej części ciała wiąże się z brakiem wsparcia emocjonalnego, uczuciem pustki i nieodwzajemnionym uczuciem. Często ustępuje zaraz po naprawieniu i wznowieniu kontaktu z rodziną lub przyjaciółmi. Przestaje być również odczuwalny zaraz po rozpoczęciu nowej obiecującej relacji.

Bóle w dolnej części pleców

ból pleców

Ciągle odczuwalne bóle w dolnej części pleców są związane z problemami finansowymi. Mając dług lub trudności z pieniędzmi, odczuwamy dodatkowe napięcie właśnie w tej części ciała.

Warto nauczyć się odpowiednio gospodarować finansami, aby być przygotowanym na moment kryzysu. Pomocne może być oszczędzanie poprzez reorganizację niektórych nawyków i zaprzestanie kupowania niepotrzebnych rzeczy.

Bóle w biodrach

Obawa przed zmianą może przejawiać się poprzez sztywność i ból w biodrach. Ciągłe zamartwianie się o przyszłość może doprowadzić do odczuwalnego dyskomfortu w tej części ciała.

Aby sobie ulżyć, należy zdecydowanie podejmować decyzje i oczyścić swój umysł ze spraw, które powodują rozproszenie. Tak czy inaczej, warto zaprzestać zbyt długiego analizowania i zastanawiania się i zastąpić to zrobieniem kroku do przodu. Pomoże to uwolnić się od tego rodzaju dolegliwości.

Ból kolan

Bycie zbyt egocentrycznym lub odczuwanie wyższości w pewnych kwestiach może doprowadzić do bólu kolan. Docenienie pracy innych i odrobina pokory pomogą utrzymać równowagę.

Ból stóp

Nadmiar nagromadzonych negatywnych emocji i brak odpowiedniej ilości szczęścia powodują przewlekłe bóle stóp. Depresja, ekspozycja na problemy innych ludzi oraz stres spowodowany przeciążeniami w pracy to główne wyzwalacze tej dolegliwości.

ból stopy

Prostym sposobem na relaks może być przygotowanie miski z ciepłą wodą z dodatkiem soli. Oprócz tego, negatywnych emocji warto pozbyć się także na inne sposoby. Spotkania z rodziną, zabawa z dzieckiem, spacer z psem – każdy sposób jest dobry, jeżeli tylko przynosi ukojenie.

Przytoczone w artykule przykłady dolegliwości bólowych i ich związek ze stanem emocjonalnym opierają się na analizie ekspertów konsultowanej poprzez portal littlethings.com.

Niezbędne jest przeprowadzanie dalszych dodatkowych badań, które potwierdzą tę więź. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że taka może istnieć. Warto już dziś spróbować poszukać przyczyny męczących od dawna dolegliwości w sferze emocjonalnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.