Poranny ból głowy – 4 najczęstsze przyczyny

Poranny ból głowy – 4 najczęstsze przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieje wiele powodów, dla których możesz odczuwać poranny ból głowy. Stres, problemy z ciśnieniem czy nawet silne zaciskanie zębów mogą doprowadzić do niedyspozycji i złego samopoczucia. Jeśli tego doświadczasz, zwróć uwagę na poniższe przyczyny, które mogą wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zawsze warto porozmawiać z lekarzem.  Oto cztery główne przyczyny mogące powodować poranny ból głowy.

Budzenie się z bólem głowy to okropny sposób na rozpoczęcie dnia. Nie czujesz przypływu energii, jedyne na co masz ochotę to pozostanie w łóżku. Ostatnią rzeczą, którą chciałbyś zrobić, jest zacząć dbać o swoje obowiązki i iść do pracy.

Ból głowy może naprawdę mieć negatywny wpływ na Twoje samopoczucie i poczucie szczęścia.

Powody, dla których cierpisz na poranny ból głowy

Istnieją cztery główne powody, dla których rano mogą pojawić się bóle głowy. Gdy już zlokalizujesz, co może być główną przyczyną, łatwiej będzie Ci podjąć jakieś środki zaradcze.

1.Bruksizm

Bruksizm to problem, który dotyka więcej osób niż się przypuszczało. Nazwa ta określa odruch silnego i nerwowego zacisku lub zgrzytania zębami, podczas snu lub drzemki. W najbardziej ekstremalnych przypadkach chorzy muszą używać specjalnej osłony na zęby. Silny bruksizm może naprawdę poważnie uszkodzić zęby.

Napięcie powodowane przez zaciskanie szczęki, spowoduje, że rano cierpi na tym Twoja głowa. Jest to zwykle objawem stresu, niepokoju, lęków lub depresji. Czasem nawet używanie specjalnych ochraniaczy na zęby nie zapobiegnie bólowi głowy.

poranny ból głowy spowodowany bruksizmem.

Najlepiej w takich przypadkach porozmawiać nie tylko z dentystą, który może zapewnić Ci ochronę zębów, ale także z psychologiem. Ważne jest, aby zlokalizować przyczynę napięcia, które odczuwasz w nocy i które powoduje ta niezdrową dolegliwość, jaką jest zgrzytanie zębami.

2.Migreny

Drugim powodem pojawienia się porannego bólu głowy, mogą być migreny. Jeśli ten problem nie został wcześniej zdiagnozowany, można łatwo założyć, że to tylko normalny ból głowy. Po przyjęciu leków przeciwbólowych, możesz pomyśleć, że nieprzyjemne uczucie odejdzie. Niestety przy migrenie to nie zadziała.

Migrena jest bardzo intensywnym, ostrym bólem, który może trwać do trzech dni, nawet podczas przyjmowania silnych leków. Ból jest zwykle zlokalizowany z jednej strony głowy, a także może sprawić, że nawet Twoje gałki oczne będą wydawały się pulsować.

Chociaż przyjmowanie leków może zmniejszyć objawy migreny, po przebudzeniu głowa może wciąż boleć.

3. Bezsenność

Wiele osób cierpi w tych czasach na bezsenność. Jest to stan, gdy przez wiele nocy z rzędu doświadczasz problemów z zaśnięciem. Osoby cierpiące na bezsenność wyglądają na chronicznie zmęczone i często mogą wydawać się smutne. Mogą także cierpieć na ból głowy.

Bezsenność

Umysł i ciało potrzebują dużo odpoczynku, aby w pełni zregenerować siły. Warto jest ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych (smartfon, TV, komputer) na kilka godzin przed planowanym snem.

Jeśli tego nie zrobisz, zmęczenie i brak snu spowodują ból głowy po przebudzeniu. Dlatego ważne jest, aby leczyć wszelkie zaburzenia snu. Skonsultuj się z lekarzem lub psychologiem, aby znaleźć przyczyny bezsenności.

4. Poranny ból głowy a Wysokie ciśnienie krwi

Ostateczną częstą przyczyną porannego bólu głowy jest zbyt wysokie ciśnienie krwi. Jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie należy koniecznie  skonsultować się z lekarzem. Być może musisz mieć dobrane specjalne leki i dietę.

Wysokie ciśnienie krwi może spowodować, że nagle obudzisz się z intensywnym bólem. Może również powodować niewyraźne widzenie lub zmniejszoną ostrość wzroku.

Podsumowanie

Czy kiedykolwiek obudziłeś się z porannym bólem głowy? Jak się czułeś? Jeśli cierpisz na migrenę lub bruksizm już  teraz wiesz, że te stany chorobowe mogą być powodem budzenia się z bólem głowy, czasem z nudnościami lub nawet zawrotami głowy.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz, dlaczego rano cierpisz na ból głowy, najlepiej udaj się do lekarza. Pomoże Ci to również uwolnić się od stresu i niepokoju związanego z tą niedyspozycją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sarrais Oteo, F., & De Castro Manglano, P. (2007). El insomnio. Anales Del Sistema Sanitario de Navarra. https://doi.org/10.4321/S1137-66272007000200011
  • Firmani, M., Reyes, M., Becerra, N., Flores, G., Weitzman, M., & Espinosa, P. (2015). Bruxismo de sueño en niños y adolescentes. Revista Chilena de Pediatria. https://doi.org/10.1016/j.rchipe.2015.05.001
  • Sánchez del Río-González, M., & Río-González, M. Del. (2012). Migraña crónica:: fisiopatología. Revista de Neurología.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.