Odwaga jest potrzebna, by powiedzieć ,,tak” lub ,,nie”

· Sierpień 31, 2017
Nikt nie zadba i nie zawalczy o Ciebie, jeśli Ty sama tego nie zrobisz. Zbierz w sobie odwagę, by nauczyć się podejmować własne decyzje.

Odwaga jest nam potrzebna, by mierzyć z licznymi codziennymi wyzwaniami i lękami. Obawiamy się na przykład odrzucenia czy bycia ocenionym przez innych w świetle podejmowanych przez nas decyzji. Życie bez strachu jest możliwe, ale pozbyć się go nie da się tak po prostu, z dnia na dzień.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że większość leków jest realna tylko i wyłącznie w naszym umyśle. Skutecznie zwalczy je odwaga, nad którą można pracować własnymi siłami.

Uwolnienie się od swoich lęków to proces przemienienia przypominający zrzucanie skóry przez węża. Potrzebna jest do tego odwaga i duża dawka samoświadomości, ale bez wątpienia jest to wysiłek, który warto podjąć, by żyć nie tylko bez strachu, ale i bez ciągłego poczucia winy.

Dzięki temu będziemy mogli wreszcie powiedzieć ,,tak” bez lęku oraz ,,nie” bez wyrzutów sumienia. W dzisiejszym artykule chcemy porozmawiać o odwadze i rozwoju osobistym. Będziemy opierać się na idei głoszącej, że życie w zgodzie z samym sobą to przede wszystkim zgodność pomiędzy tym, co robimy, a tym, co czujemy.

Odwaga to gwarancja życia w zgodzie ze sobą

Każdy z nas w życiu kieruje się pewnym systemem wartości i priorytetów. Dla niektórych na przykład największą wartość przedstawia podstawowa komórka społeczna, jaką jest rodzina. To według tej wartości podporządkowują oni całą resztę życiowych decyzji i działań. Pamiętaj jednak, że nie powinna być ona dla Ciebie ciężarem, który w rezultacie ogranicza Twoje pole do działania.

  • Nie musisz mówić czy robić tego, czego oczekują od Ciebie inni. Ich możliwa reakcja nie może powstrzymywać Cię przed działaniem.
  • Obierając swoją życiową ścieżkę nie możesz oglądać się na oczekiwania innych, na przykład rodziców.
  • Nie daj wpędzić się w poczucie winy, jeśli nie sprostałaś czyimś oczekiwaniom. W końcu nie były to Twoje obietnice.

Każdemu z nas w życiu przydarzają się takie właśnie podbramkowe sytuacje, w których ciężko jest nie zgubić siebie, balansując na granicy swoich potrzeb i wartości, a oczekiwań innych. Nie daj zapędzić się w kozi róg, gdzie przestaniesz się liczyć Ty i Twoje pragnienia.

Będzie potrzebna Ci odwaga, by powiedzieć ,,nie”, kiedy jest to konieczne, oraz ,,tak”, gdy tego właśnie chcesz. Asertywność to siostra Szczerości, które pozwolą Ci żyć w zgodzie z samą sobą.

Kobieta w lesie

Dlaczego mówisz ,,tak”, gdy chcesz powiedzieć ,,nie”?

Niezwykle często zdarza się, że na czyjeś pytanie, prośbę czy wręcz żądanie odruchowo odpowiadamy ,,tak”, zgadzając się na coś, na co w rzeczywistości zupełnie nie mamy ochoty czy czasu. Nieważne, czy chodzi o ważny projekt w pracy, wyjazd ze znajomymi, czy pomoc w obowiązkach domowych.

  • Dość często zgadzamy się na coś tylko dlatego, że nie chcemy urazić drugiej osoby. Sądzimy, że nasza odmowa spotka się z gniewem i może doprowadzić nawet do zerwania bliskich relacji – czy to rodzinnych, czy zawodowych, czy koleżeńskich.
  • Równie powszechne jest zgadzanie się na coś tylko po to, by stać się integralną częścią jakiejś grupy. Odwaga i asertywność przegrywają wówczas z potrzebą przynależności i lękiem przed odrzuceniem.

Takie postępowanie odbiera nam nie tylko cząstkę własnej tożsamości, ale sprawia także, że czujemy się bezradni. Spełniamy oczekiwania innych, zaniedbując jednocześnie swoje potrzeby. Wpadamy w błędne koło, z którego ciężko będzie się wydostać.

Odwaga

Powiedz ,,nie” bez żalu i poczucia winy

Wykorzystajmy teraz prostą technikę wizualizacji, aby łatwiej było nam opisać, jak wiele korzyści może przynieść Ci odwaga, by powiedzieć ,,nie” i nie odczuwać z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. Włączmy wehikuł czasu i cofnijmy się do takiego miejsca i czasu, kiedy postąpiliśmy wbrew sobie, mówiąc ,,tak”, zamiast ,,nie”.

Zacznijmy od przykładu, kiedy zgodziłaś się odruchowo wykonać dla kogoś jakąś przysługę:

Wyobraź sobie, że odmawiasz osobie, która ciągle ceduje na Ciebie swoje obowiązki, a Ty nieustannie się na to godzisz. Zbierz się na odwagę i pomyśl, jak uzasadniasz swoją odmowną decyzję. Powiedz wprost: nie zrobię tego, ponieważ Twoja prośba jest egoistyczna, a Ty nigdy nie odwdzięczasz się za wszystkie moje przysługi. To Twoja sprawa, nie moja. 

Tak samo ma się sprawa z nierównym podziałem obowiązków w związku, na co też zdecydowanie zbyt często się zgadzamy:

Powiedz partnerowi otwarcie: czuję, że mam zbyt dużo na głowie, a obowiązkami nie dzielimy się wcale po równo. Związek to jedna drużyna, która powinna grać do jednej bramki. Musicie szanować siebie i swój czas.

Wolność

Odważ się powiedzieć ,,tak”!

Czasami powiedzieć ,,tak” jest równie trudno, a może nawet jeszcze trudniej niż powiedzieć ,,nie”. Wiele z nas ma problem z dbaniem o swoje własne potrzeby i kiedy stajemy przed decyzją, od której może zależeć spełnienie naszych marzeń, paradoksalnie wahamy się, bo wypełnia nas strach i poczucie winy.

Pamiętaj, że ,,tak” to słowo klucz jeśli chodzi o to, by pozwolić sobie samej zadbać o siebie. Nikt nie zawalczy o Ciebie, jeśli Ty sama tego nie zrobisz.

  • Powiedz ,,tak” i odważ się spełnić swoje marzenie i dojść do celu.
  • Aby podjąć taką decyzję na pewno potrzebna będzie Ci odwaga, by zmierzyć się z ewentualnymi konsekwencjami. Nie każdemu spodoba się Twój krok, ale pamiętaj, że Twoje życie nie może polegać na tym, by uszczęśliwiać wszystkich wokół.
  • Twoje ,,tak” to świetny sprawdzian dla przyjaźni czy miłości. Jeśli Twoi bliscy uszanują Twoją decyzję i jednocześnie Ciebie, będziesz wiedzieć, że otaczasz się odpowiednimi ludźmi.

Odwaga, by powiedzieć ,,tak” to klucz do Twojego spełnienia, tak samo jak umiejętność powiedzenia ,,nie”, gdy zachodzi taka potrzeba. Równowaga pomiędzy tymi dwoma słowami pomoże Ci zachować tożsamość i szczęście. Powodzenia!