Jesteś bohaterem własnego życia. Uważasz się za ofiarę?

Jesteś bohaterem własnego życia. Uważasz się za ofiarę?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy zdasz sobie sprawę, że jesteś bohaterem własnego życia, zobaczysz, że zawsze możesz znaleźć coś pozytywnego we wszystkim, co ci się przydarza, ponieważ to ty kontrolujesz swoją rzeczywistość.

Rozumiemy; czasami myślisz, że cały świat jest przeciwko tobie. Czujesz, że życiowy pech śmieje Ci się w twarz, a nikogo to nie obchodzi. Zapominacie jednak, że jesteście protagonistami własnego życia.

Zachowanie się jak ofiara może być bardzo pocieszające dla ludzi. Dlatego postawienie się w samym środku problemu jest czymś, czego prawdopodobnie nauczyłeś się dobrze. Jednak z taką postawą nigdy nie będziesz w stanie iść naprzód w życiu.

Niestety z taką postawą zatrzymasz się miejscu, w strefie komfortu, która nie ma nic oprócz potęgowania twojego przekonania, że ​​nie możesz zrobić niczego, aby zmienić ten stan rzeczy. Zatrzymaj się i posłuchaj. Wszystko, co musisz zrobić, to wykonać krok do przodu i zacząć swoją drogę naprzód.

Pomimo tego, że strach i bezwładność sprawiają, że wolisz stać w jednym miejscu…

Jesteś bohaterem własnego życia i to Ty decydujesz, jak żyć własnym życiem

Ponieważ sam jesteś bohaterem własnego życia, wybierasz to, w jaki sposób będziesz je przeżywał.Więc kiedy sam będziesz robić z siebie życiową ofiarę, to musisz pamiętać, że to był tylko i wyłącznie twój wybór.

Wybrałeś opcję, którą wybiera wiele osób. Może dlatego, że kiedy dokonujesz tego wyboru, zwracasz na siebie uwagę całego otoczenia. Osoby blisko Ciebie będą obdarzać Cię współczuciem.

To, czego nie będą wiedzieć, to fakt, że sam wybrałeś użalanie się nad swoją osobą i nie masz odwagi, aby ruszyć dalej. Chociaż życie jest czasami trudne, naprawdę możesz w pełni wykorzystać każdą sytuację! Jednak musisz tego chcieć!

W każdej negatywnej sytuacji zawsze kryje się jakaś ukryta szansa. Czasami trzeba jedynie ją zobaczyć i chwycić. Innym razem może to być okazja, aby nauczyć się tego, jak zarządzać swoimi emocjami. Pamiętaj, że jesteś bohaterem własnego życia, czyli protagonistą! Projektujesz swoje życie, więc niezależnie od tego, czy chcesz, czy nie, jesteś tym, który je tworzy.

Jeśli po zwolnieniu z pracy czujesz sparaliżowany i pozbawiony motywacji, to jest to jedynie Twój własny wybór. Za każdym razem, gdy przesyłasz swoje CV, brak energii i pesymizm będą przeszkodą na twojej drodze do nowej, prawdopodobnie lepszej pracy.

Jeżeli jednak zaczniesz sobie z tym radzić w pozytywny sposób, na przykład, traktując całą sytuację, jako uwolnienie się od pracy, która Ci i tak nie sprawiała radości lub jako okazję do szukania nowych firm, które pozwolą Ci się rozwijać, wtedy Twoja postawa będzie całkowicie inna.

Twoja postawa jest kluczowa. Zmiana nastawienia może sprawić, że zdasz sobie sprawę z rzeczy, których nigdy wcześniej nie dostrzegałeś. Aspekty, które od zawsze było przykryte grubą warstwą mgły.

Twoja postawa życiowa będzie przyciągać rzeczy, których potrzebujesz

Jeśli masz pozytywne nastawienie, przyciągniesz do siebie pozytywne rzeczy i sytuacje. Nawet jeśli pojawią się jedynie na chwilę. Nawet jeśli straciłeś nadzieję, nie trać nadziei i pozytywnego myślenia. Pomyśl o sytuacji, w której jesteś w związku, a twój partner Cię zdradza i oszukuje.

W rezultacie bardzo często zaczynamy „wrzucać wszystkich do jednego worka”, co w konsekwencji powoduje, że zakładamy w ciemno, że każdy chce nas skrzywdzić.

kobieta i tęcza

Z drugiej strony, jeśli nie utracisz umiejętności pozytywnego myślenia, jeśli nauczysz się z tego, co się stało i powstrzymasz się od powtarzania błędów z przeszłości, to ostatecznie przyciągniesz do siebie kogoś, na kogo naprawdę zasługujesz.

Dzieje się to często w chwilach, kiedy najmniej się tego spodziewasz. Ponieważ jesteś bohaterem własnego życia. Wszystko, co myślisz i w co wierzysz, reflektuje się w życiu, którego doświadczasz.

Nie jesteś ofiarą losu i okoliczności!

Zawsze pamiętaj, że nie jesteś ofiarą okoliczności. Nie wszystko, co ci się przydarza, jest negatywne. Co więcej, jeśli przeanalizujesz sytuację i poznasz innych ludzi, zrozumiesz, że wielu z nich jest w gorszej sytuacji niż ty!

Pech nie jest czymś, co może Cię „posłać na deski”. To nigdy nie jest tak, że cały pech świata spada właśnie Tobie na głowę. Czy wiesz, co jest pozytywnym aspektem w negatywnych sytuacjach, jakie Cię spotykają? Są one lekcjami, które uczą nas czegoś wartościowego, co jesteśmy w stanie wykorzystać w przyszłości.

Więc nigdy nie czuj się ofiarą. Zamiast tego znajduj dobro we wszystkim, co ci się przydarza. W końcu to prawda: jesteś reżyserem i protagonistą swojego życia, a twoje życie rozwinie się tak, jak je odegrasz.

Jeśli zdecydujesz się grać rolę ofiary, to dostaniesz tysiące okazji, aby poczuć się jak ofiara. Z drugiej strony, jeżeli jednak podejmiesz decyzję, aby zostać tym, kim jesteś, czyli bohaterem własnego życia, to będziesz miał wiele okazji do rozwoju, nauki i postępu pomimo wszystkich twoich problemów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Joshi, R., & Tomar, S. (2012). Effect of optimism/pessimism attitude on depression and coping strategies. Indian Journal of Positive Psychology, 3(4), 445.
  • Anggayani, L., & Hartawan, I. G. M. D. (2019). The Relationship Between Self Reliance, Proactive Attitude, and Optimism with Coping Stress. Bisma The Journal of Counseling, 3(2), 74-81.
  • Wani, N. A. (2018). Depression, optimism-pessimism attitude and psychological well-being in adolescent boys and girls. Indian Journal of Health & Wellbeing, 9(5).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.