Jak stłumiona złość szkodzi wątrobie?

· Grudzień 12, 2016
Główny problem polega na tym, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie jest w stanie poradzić sobie z gromadzącą się na co dzień, nierozładowaną w porę złością. Może ona stać się przyczyną różnych chorób zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Według założeń tradycyjnej medycyny chińskiej, stłumiona złość i inne emocje, których nie jesteśmy w stanie rozładować, bardzo negatywne wpływają na funkcje organów wewnętrznych. W przypadku złości, konsekwencje braku rozładowania uczuć najdotkliwiej odczuwa wątroba.

Chcielibyśmy dziś zaprosić cię do refleksji nad emocjami, takimi jak złość, które posiadają ogromną niszczycielską siłę i mogą prowadzić do poważnych chorób. Jednocześnie radzimy, jak wyrzucić na zewnątrz stłumione emocje oraz przedstawiamy kilka naturalnych środków, które pomogą przywrócić wątrobie dobrą formę.

Jak złość wpływa na nasz organizm?

Pracująca kobieta z bólem szyi

Każdego dnia odczuwamy autentyczny wachlarz emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Ich źródłem są relacje z najbliższą rodziną, z kolegami z pracy i szefem, itp. W większości przypadków nasz organizm przetwarza je prawidłowo i możemy zacząć kolejny dzień „oczyszczeni”.

Zdarza się jednak, że u niektórych emocje, zwłaszcza te negatywne, nie znajdują ujścia – może to być wynikiem skrytej osobowości lub trudnego okresu w życiu – i gromadzą się one wewnątrz ciała, będąc źródłem rozmaitych dolegliwości nie tylko na tle fizycznym.

Sprawdź, na które organy wpływają doświadczane przez nas codziennie emocje.

 • Szaleńcza radość: serce.
 • Złość: wątroba.
 • Zmartwienia i obsesje: śledziona.
 • Smutek: płuca.
 • Strach: nerki.

Konsekwencje tych emocji niemalże natychmiast odbijają się na naszym zdrowiu, stając się przyczyną złego samopoczucia i bólu, a w dłuższej perspektywie – przekształcając się w choroby chroniczne. Zaburzenia w pracy jakiegokolwiek organu staja się przyczyną rozregulowania funkcji pozostałych narządów.

Przeczytaj koniecznie: Oczyszczanie wątroby wodą z rodzynek

Stłumiona złość a wątroba

Zaciśnięta ze złości pięść

Organizm niektórych osób jest tak wrażliwy, że odczuwają one, jak stłumiona złość wywołuje ucisk, a nawet pieczenie w klatce piersiowej. Uczucia te stopniowo wpływają na zdrowie naszej wątroby: blokują swobodny przepływ energii, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie tego narządu.

Wielu z nas często nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że również i nas dotyczą konsekwencje tłumienia złości i innych negatywnych emocji. Wydaje nam się, że jesteśmy w pełni zdrowi, ale to nieprawda. Poniżej przedstawiamy kilka innych przykładów uczuć, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych na tle fizycznym.

 • Skrywane urazy
 • Frustracja
 • Rozdrażnienie
 • Gorycz
 • Strach i stany lękowe

Pierwsze oznaki problemu

Jeśli na co dzień czujesz się źle i towarzyszą ci niektóre z poniższych objawów, prawdopodobnie są one powiązane z wątrobą, a zatem nie potrafisz prawidłowo przetwarzać negatywnych emocji, w tym złości.

Pierwszymi objawami problemów łączących złość ze zdrowiem wątroby są:

 • Problemy trawienne i kłopoty z metabolizowaniem tłuszczów.
 • Bezsenność w godzinach między 1 i 3 w nocy.
 • Ból pod prawym żebrem lub w prawej stronie pleców, na tej samej wysokości.
 • Problemy ze wzrokiem.
 • Kurze łapki.
 • Żółtawy odcień skóry.
 • Ciemne plamy na twarzy.
 • Pamiętajmy również, że na problemy ze zdrowiem wątroby oddziałują także czynniki genetyczne, niezdrowe nawyki na co dzień, silny stres itp.

Jeśli potwierdzi się diagnoza na tle genetycznym, powinniśmy koniecznie sobie uświadomić, czy aby przypadkiem nie idziemy w ślady złych nawyków żywieniowych i niezdrowego stylu życia, zupełnie jak nasi przodkowie.

Przeczytaj koniecznie: Zrób detoks wątroby i usuń cienie pod oczami

Pierwszy krok: uświadomienie sobie problemu

Pierwszym krokiem w leczeniu jakiejkolwiek choroby jest uświadomienia sobie przyczyny zaburzeń zdrowotnych oraz przeanalizowanie wszystkich czynników, które mogą negatywnie wpływać na pracę naszego organizmu.

W tym przypadku kluczową sprawą jest nauka odkrywania reakcji emocjonalnych, bez względu na to, czy mamy w zwyczaju tłumienie ich w sobie, czy wyrzucanie z wielką siłą na zewnątrz.

Stłumiona złość bywa trudna do wykrycia, czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy o problemie aż do momentu, kiedy zaczyna odbijać się on na naszym zdrowiu. Od tej chwili powinniśmy zwracać szczególną uwagę na codzienne sytuacje, które wywołują u nas złość.

Esencje kwiatowe Bacha ukoją złość

Kwiatowa esencja Bacha

Przy stłumionych emocjach z pomocą przychodzą nam esencje kwiatowe Bacha, spośród których możemy wyróżnić kilka przykładów przydatnych podczas nauki kontrolowania emocji. Powinniśmy zareagować w momencie, gdy czujemy, że tracimy kontrolę nad swoim ciałem.

 • Agrimony (rzepik pospolity): Ta esencja kwiatowa pomaga uzewnętrznić stłumione emocje. Trzeba zaznaczyć, że z początku możemy czuć się niekomfortowo, zdając sobie sprawę z tego, jak się zachowujemy. Jest to jednak tylko kwestia przyzwyczajenia się do nowej metody radzenia sobie ze złością.
 • Holly (ostrokrzew kolczasty): Kwiat ten pomaga złagodzić ataki gniewu, zawiści, zazdrości i innych negatywnych emocji.
 • Willow (wierzba biała): Skutecznie koi uczucia żalu i goryczy. Zalecana dla osób ze skłonnością do narzekań, obwiniania innych i pesymistów.

Najlepiej, jeśli profesjonalny terapeuta przepisze nam najodpowiedniejsze dla nas esencje kwiatowe – będziemy mieli wówczas pewność, że ukoją one prawidłowo nasze negatywne emocje.

Stosowanie miejscowego ciepła

Innym naturalnym środkiem, który pomaga przywrócić równowagę umęczonej wątrobie, jest stosowanie miejscowego ciepła. Możemy wykorzystać do tego termofor lub koc elektryczny. Należy je umieścić na wysokości wątroby, czyli nieco na prawo powyżej żeber.

Wątroba jest organem, który w przypadku zaburzeń swych funkcji ma tendencje do wychładzania się. Dzięki zastosowaniu ciepła możemy uniknąć przykrych konsekwencji, takich jak bezsenność, nadmierna nerwowość, zmęczenie oczu. itp.

Przykładaj źródło ciepła wieczorami, przed pójściem spać, przez około 15-20 minut.

Przeczytaj koniecznie: Rośliny pomagają ukoić emocje