Nowotwór skóry – czy czerniak jest najgroźniejszy?

Podczas gdy czerniak z jest z pewnością najbardziej znaną odmianą raka skóry, nie należy zapominać o innych rodzajach tej choroby, które również mogą zagrażać życiu.
Nowotwór skóry – czy czerniak jest najgroźniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nowotwór skóry to poważna choroba, z którą zmagają się setki tysięcy ludzi. Latem najczęściej słyszymy dodatkowe ostrzeżenia o szkodach spowodowanych nadmiernym wpływem promieni słonecznych na skórę. Jest tak, ponieważ coraz więcej lekarzy i placówek opieki zdrowotnej inwestuje w kampanie informacyjne na temat czerniaka.

Czy czerniak jest jednak jedynym poważnym typem raka skóry?

Słońce zapewnia nam wiele korzyści zdrowotnych. Twoje ciało potrzebuje promieni słonecznych do syntezy witaminy D i wapnia. Niedobór tych składników może powodować osłabienie kości i choroby takie jak osteoporoza.

Problem pojawia się, gdy wystawiasz się na działanie promieni słonecznych w sposób nieodpowiedzialny, co powoduje uszkodzenie ciała. Zaczyna się od oparzeń słonecznych i w miarę upływu czasu może się pogarszać.

Najbardziej alarmującym zagrożeniem jest rakotwórcze działanie promieniowania ultrafioletowego. Większość ludzi jest świadoma ryzyka związanego z czerniakiem. Nie jest to jednak jedyny poważny rodzaj raka skóry. Warto poznać też inne, aby wiedzieć, jak im zapobiegać.

Poznaj swoją skórę

Twoja skóra jest największym organem ciała. Jej główną funkcją jest ochrona przed wieloma zagrożeniami ze świata zewnętrznego. Mogą to być bakterie, mikroorganizmy, ekstremalne temperatury i promieniowanie słoneczne.

rak skóry czerniak
  • Twoja skóra składa się z różnych warstw i tkanek. Główna warstwa i część, która jest widoczna, to naskórek. Poniżej znajduje się skóra właściwa, a następnie tkanki podskórne.
  • Każda warstwa składa się z różnych typów komórek, a także gruczołów i naczyń krwionośnych. Twój naskórek składa się z komórek płaskonabłonkowych, komórek podstawowych i melanocytów.

Czym jest nowotwór skóry?

Istnieją różne rodzaje raka skóry. W zależności od tego, gdzie się on rozwija, będzie miał inną nazwę, objawy i leczenie. Społeczność medyczna dzieli rodzaje raka skóry na dwie szerokie grupy.

  • Pierwsza z nich to „nie-czerniaki”.
  • Druga to czerniaki.

Obie grupy wpływają na komórki Twojego naskórka.

Nowotwór skóry – typy nie będące czerniakiem

Ten nowotwór skóry rozwija się w Twoich płaskich lub podstawowych komórkach w obrębie naskórka. Większość przypadków raka skóry to nie-czerniaki.

Istnieją dwa rodzaje raka, które nie są czerniakiem: rak podstawnokomórkowy (BCC) i rak kolczystokomórkowy (SCC).

rak skóry

Rak podstawnokomórkowy (BCC)

  • Jest to najczęstszy rodzaj raka skóry na świecie.
  • Wpływa na komórki podstawowe, które znajdują się w najgłębszej warstwie naskórka.
  • Rozwija się w częściach ciała najbardziej narażonych na działanie słońca (twarz, uszy, ramiona, szyja).

Rak kolczystokomórkowy (SCC)

  • Jest to drugi najczęstszy rodzaj raka skóry.
  • Wpływa na komórki nabłonka w Twoim naskórku, na najwyższej warstwie.
  • Występuje częściej u mężczyzn i zwykle rozwija się na obszarach bardziej narażonych na działanie słońca.

Oba te nieczerniakowate raki mają bardzo niskie ryzyko śmiertelności lub przerzutów. Zazwyczaj dobrze reagują na leczenie i są łatwe do zdiagnozowania.

Czerniak

Czerniak to najbardziej agresywny typ raka skóry. Początkowo wpływa na powierzchowne melanocyty naskórka, ale później zmiany stają się głębsze i częstsze.

  • Zwiększa się ryzyko przerzutów do innych narządów.
  • Bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie czerniaka, aby zwiększyć swoje szanse na wyleczenie.
  • Jeśli czerniak zostanie rozpoznany w pierwszej fazie, chirurgiczne usunięcie ma 90% skuteczności w pozbyciu się choroby.

Przyczyny i zapobieganie

Główną przyczyną wszystkich typów raka skóry jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Słońce jest głównym źródłem wszystkich promieni UVA i UVB. Lampy nasłoneczniające i lampy w solarium również emitują te promienie.

Najlepszą formą profilaktyki jest stosowanie kremu przeciwsłonecznego i unikanie ekspozycji na słońce podczas najbardziej niebezpiecznych godzin w ciągu dnia (od 11 do 16).

nowotwór skóry

Specjaliści wskazują również na inne czynniki ryzyka, takie jak:

  • Narażanie na działanie substancji chemicznych, takich jak arsen, smoła przemysłowa i parafina.
  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie, na przykład podczas radioterapii.
  • Zabiegi wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe lub zabiegi stosowane przy leczeniu łuszczycy.
  • Xeroderma pigmentosum, czyli choroba Kaposiego – zaburzenie genetyczne, które zmniejsza zdolność skóry do regeneracji po uszkodzeniach słonecznych.
  • Zespół podstawnokomórkowy i zespół Gorlina, choroba wrodzona, która powoduje wiele nowotworów złośliwych w podstawowych komórkach naskórka.

Zdrowe nawyki związane ze stylem życia mają zasadnicze znaczenie dla utrzymania zdrowego ciała w sezonie letnim. Nie zapominaj, że dbanie o skórę pomaga również zwiększyć naturalną odporność.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.