Sucha skóra – 10 domowych produktów nawilżających

Sucha skóra – 10 domowych produktów nawilżających
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Sucha skóra na ciele wymaga nawilżania za pomocą wysoce odżywczych produktów. Kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały są niezwykle istotne dla tego typu skóry. Pomimo iż mamy dostęp do ogromnej ilości produktów w sklepach, to zawsze możemy znaleźć doskonałe rozwiązania w swoich własnych domach.

W tym artykule opowiemy Wam o 10 najlepszych produktach nawilżających skórę.

Sucha skóra – przyczyny

Uwarunkowania genetyczne odgrywają bardzo istotną rolę w tym, jaki rodzaj skóry posiadamy. Jednakże istnieje wiele innych dodatkowych czynników, jakie powinniśmy mieć na uwadze, gdy staramy się zadbać o zdrową i nawilżoną cerę:

 • Dieta
 • Problemy zdrowotne
 • Zmiany hormonalne
 • Pogoda i zanieczyszczenie powietrza
 • Toksyczne nawyki, takie jak palenie papierosów

Właśnie czynniki wymienione powyżej udowadniają nam, że sucha skóra to nie tylko problem spowodowany brakiem używania lub używaniem niewłaściwego kremu. Ważne jest, aby zdiagnozować przyczynę suchości naszej skóry.

Również regularne używanie naturalnych, domowych rozwiązań może być niezwykle pomocne w tej kwestii.

Sucha skóra – 10 najlepszych domowych metod na nawilżenie

1. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest czymś bardziej niż ważnym – elementem składowym kompletnej i zbilansowanej diety. Jest ona bogata w składniki odżywcze i kwasy tłuszczowe nienasycone co sprawia, że jest bardzo skuteczna jako produkt pielęgnacyjny dla skóry.

Twoja sucha skóra bardzo łatwo wchłania najważniejsze składniki zawarte w oliwie z oliwek, gdy tylko zostaje nałożona.

oliwa z oliwek
 • Spróbuj uprzednio delikatnie podgrzać oliwę z oliwek. Otworzy to pory w skórze i zwiększy wchłanianie.
 • Polecamy również zastosować delikatny masaż twarzy podczas nakładania oliwy z oliwek.

2. Awokado

Awokado jest często uważane za „super pożywienie”. Jest nie tylko pełne białek, zdrowych tłuszczy, antyoksydantów i błonnika pokarmowego. Jednym słowem posiada wszystko to, co jest potrzebne, aby utrzymywać Twoją skórę zdrową, błyszczącą i nawilżoną.

 • Rozgnieć owoc na miazgę i nałóż na powierzchnię skóry
 • Pozostaw na skórze przez 30 minut, następnie zmyj pozostałość z użyciem letniej wody. Efekty zobaczysz natychmiastowo.

3. Banany

Dojrzałe banany są jedną z najlepszych metod do walki z suchością skóry i jakimikolwiek jej niedoskonałościami.

 • Banany są bardzo powszechnym składnikiem w produkcji maseczek domowej roboty. Zwalcza również trądzik i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

4. Płatki owsiane

Płatki owsiane nawilżają skórę bez wywoływania jakichkolwiek podrażnień za sprawą wysokiej śluzowatości. Nadają się świetnie do nakładania na skórę wrażliwą na inne produkty.

płatki owsiane
 • Aby nałożyć owies na Twoją twarz, upewnij się, że jest on dokładnie zmielony i wymieszany z niewielką ilością wody.
 • Dodatkowo owies powoduje delikatne wspomaganie procesu złuszczania naskórka i usuwa niepotrzebne warstwy skóry. Spowodowane jest to jego piaskową teksturą.

5. Mleko

Mleko jest bardzo zdrowym rozwiązaniem dla nawilżania suchej skóry, a przy tym nie pozostawia na niej tłustej warstwy. Od zarania dziejów ludzie używali mleka w pielęgnacji skóry. Wykorzystywane w tym celu było mleko najróżniejszych zwierząt, takich jak kozy.

 • Mleko zawiera w sobie kwas laktozowy, który nawilża i naprawia komórki skóry.
 • Składnik ten jest zawartością wielu kremów, żeli i innych produktów kosmetycznych, ponieważ pomaga w zwalczaniu niektórych problemów skórnych, takich jak np. egzema.

6. Miód

Miód jest nie tylko bardzo odżywczym produktem spożywczym, ale również rozwiązaniem na wiele różnych problemów ze skórą.

 • Nawilża i odmładza skórę, a przy tym chroni ją przez wolnymi rodnikami.

7. Żółtka

Żółtka z jajek są bardzo bogate w tłuszcze i witaminy. Ponadto są one bardzo dobrym i skutecznym domowym rozwiązaniem, które może być wykorzystywane do produkcji maseczek na twarz lub na włosy.

żółtka z jajek
 • Po prostu nakładaj żółtka na powierzchnię Twojej twarzy i odczekaj, aż maseczka się wchłonie i stanie się sucha.

8. Majonez

Majonez jest produktem spożywczym przygotowanym z jajek i oliwy. Działa szybko, skutecznie i jest bardzo tanim domowym sposobem na nawilżenie i odżywienie skóry.

 • Oczywistym jest fakt, że aby uzyskać korzyści z niego płynące w maksymalnym stopniu, to najlepiej wykorzystywać majonez domowej produkcji, który jest wolny od niepotrzebnych substancji i konserwantów.

9. Jogurt

Jogurt naturalny nawilża i wygładza skórę, pozostawiając ją gładką i promienną. Może być wykorzystywany jako maseczka na każdy rodzaj cery, włączając w to skórę mieszaną. Rezultat, jaki uzyskasz to mocna i zdrowa skóra.

10. Kakao

Jeżeli kiedykolwiek słyszałeś o czekoladowych zabiegach kosmetycznych na skórę, to na pewno już wiesz, że kakao jest bardzo korzystne dla skóry. Jest bardzo wysoko nasycone antyoksydantami, które pomagają w prawidłowym nawilżaniu i walką ze złuszczającym się naskórkiem.

kakao

Jest to idealny składnik domowej maseczki, który sprawi, że sucha skóra nie będzie Ci już więcej doskwierać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hashizume H. Skin aging and dry skin. J Dermatol. 2004. doi:10.1111/j.1346-8138.2004.tb00565.x
 • Kurt A. Reynertson PhD MGMJNMSCPSKP/> KMPMKBMDSP. Anti-Inflammatory Activities of Colloidal Oatmeal (Avena sativa) Contribute to the Effectiveness of Oats in Treatment of Itch Associated With Dry, Irritated Skin. J Drugs Dermatol. 1420;14(1):43-48. http://jddonline.com/articles/dermatology/S1545961615P0043X. Accessed November 10, 2018.
 • Mori H-M, Kawanami H, Kawahata H, Aoki M. Wound healing potential of lavender oil by acceleration of granulation and wound contraction through induction of TGF-β in a rat model. BMC Complement Altern Med. 2016;16(1):144. doi:10.1186/s12906-016-1128-7
 • Latreille J, Kesse-Guyot E, Malvy D, et al. Dietary monounsaturated fatty acids intake and risk of skin photoaging. PLoS One. 2012;7(9):e44490. doi:10.1371/journal.pone.0044490
 • Dreher ML, Davenport AJ. Hass avocado composition and potential health effects. Crit Rev Food Sci Nutr. 2013;53(7):738–750. doi:10.1080/10408398.2011.556759
 • Singh, B., Singh, J. P., Kaur, A., & Singh, N. (2016). Bioactive compounds in banana and their associated health benefits – A review. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2016.03.033
 • Pazyar, N., Yaghoobi, R., Kazerouni, A., & Feily, A. (2012). Oatmeal in dermatology: A brief review. Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology. https://doi.org/10.4103/0378-6323.93629
 • Ediriweera ER, Premarathna NY. Medicinal and cosmetic uses of Bee’s Honey – A review. Ayu. 2012;33(2):178–182. doi:10.4103/0974-8520.105233

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.