Dlaczego warto jeść orzechy z drzew orzechowych?

Orzechy z drzew orzechowych są bardzo pożywne i łatwe do znalezienia. Z tego też powodu te produkty są świetnym składnikiem diety dla prawie wszystkich ludzi. Ponadto są one łatwe w transporcie i można je traktować jako przekąskę gdziekolwiek się znajdujesz.
Dlaczego warto jeść orzechy z drzew orzechowych?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przez wiele lat mnóstwo osób wahało się, czy warto jeść orzechy z drzew orzechowych. Powodem tego typu rozterek było to, że orzechy same w sobie zawierają mnóstwo kalorii i spore ilości tłuszczu.

Dodatkowo ich mały rozmiar i pyszny smak sprawiają, że zazwyczaj jemy w sposób kompulsywny. Czy Tobie też przytrafia się sytuacja, kiedy to sięgasz ręką do miski z orzechami, zaczynasz je jeść i nie możesz po prostu przestać?

Jedzenie ich w ten sposób  stanowi rzeczywiście pewien problem. Niemniej jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy jesz orzechy z umiarem. Nie tylko pomagają Ci one kontrolować uczucie głodu, ale także zapewniają ogromne korzyści dla Twojego zdrowia w ogóle. A to przecież jest najważniejszą z licznych właściwości, jakimi cechują się orzechy z drzew orzechowych.

Jednak nie wszystkie orzechy są sobie równe. Każdy z gatunków ma swoje szczególne zalety, a dzięki temu idealnym rozwiązaniem będzie przygotowanie sobie mieszkanki orzechów z drzew orzechowych.

Takie posunięcie pozwoli Ci na jednoczesne wykorzystanie wszystkich pozytywnych efektów, które zapewnia każdy z poszczególnych gatunków orzechów.

W ten sposób na dodatek nie znudzi Ci się monotonny smak tego samego orzecha w kółko i w kółko. A dodatkowo będziesz mógł uzupełnić swoje dietę o te zdrowe i smaczne przekąski. Zapraszamy zatem do lektury!

Dowiedz się, jak należy jeść orzechy z drzew orzechowych

Orzechy włoskie na przewlekły ból

Orzechy włoskie są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, które mają także doskonałe właściwości przeciwzapalne. Z tego też powodu są bardzo zalecane dla osób cierpiących na przewlekłe bóle, uskarżające się na problemy ze stawami lub zmagające się z uporczywymi migrenami.

Orzechy włoskie

Z drugiej strony orzechy włoskie zawierają także spore ilości przeciwutleniaczy. Dzięki temu pomagają spowolnić procesy starzenia się i zapobiegają uszkodzeniom komórek.Wszystko to pomaga uporać się ze wspomnianymi wcześniej problemami. Zwłaszcza w przypadku dolegliwości ze strony układu ruchu i mięśni.

Migdały na poprawę krążenia krwi

Migdały są gorąco polecane dla osób z cukrzycą. Są naturalnymi regulatorami insuliny, więc pomagają zrównoważyć poziom cukru we krwi. Ponadto zawarte w nich przeciwutleniacze i tłuszcze jednonienasycone skutecznie obniżają poziom cholesterolu.

Jak wiemy, nadmiar cholesterolu i glukozy utrudnia prawidłowe krążenie krwi. Powoduje to następnie liczne komplikacje. Od syndromu niespokojnych nóg począwszy na wielu poważniejszych chorobach, takich jak atak serca lub udar mózgu skończywszy.

Migdały mleko migdałowe orzechy

I na koniec, migdały zawierają w sobie znaczną ilość błonnika. Ta właściwość ma kluczowe znaczenie. Dzięki temu nasze organizmy mogą skutecznie wyeliminować wszelkiego rodzaju szkodliwe i niepożądane substancje. Takie jak tłuszcze pozbawione wartości odżywczych, a które powodują przyrost masy ciała.

Orzechy nerkowca na potrzeby stymulacji aktywności mózgu

Jedzenie orzechów z drzew orzechowych, takich jak nerkowce, zapewnia naszemu organizmowi tak cenny i niezbędny zastrzyk witamin i minerałów. Jednym z najbardziej zauważalnych zalet tych orzechów jest wysoka zawartość żelaza, czyli pierwiastka, który pomaga tlenowi z płuc szybciej dotrzeć do mózgu.

Z tego też powodu, gdy nie mamy w organizmie wystarczającej ilości żelaza, możemy mieć trudności z koncentracją i zapamiętywaniem informacji.

Oprócz wysokiej zawartości żelaza orzechy nerkowca są także bogate w magnez i cynk, które są pierwiastkami niezbędnymi dla skutecznego funkcjonowania naszego układu odpornościowego.

Kiedy nasze mechanizmy obronne są silne, możemy zapobiec także przedwczesnemu starzeniu się, jako że nasza pamięć dzięki temu będzie z czasem pogarszać się, ale w znacznie wolniejszym stopniu. Pamiętaj przy tym, że dobra kondycja umysłu jest niezbędna dla naszego zrozumienia świata.

Nerkowce ozzechy

Pistacje na utrzymanie wymarzonej sylwetki

Spośród wszystkich orzechów dostępnych na rynku pistacje zawierają najmniej kalorii. Ponadto, ponieważ występują one w charakterystycznych łupinach, zmuszają nas one do powolnego ich zjadania.

Z tego też powodu nasz żołądek ma więcej czasu, aby rozpoznać obecność nowego pożywienia, przez co dajemy mu sporo czasu na uświadomienie sobie, że jest już pełny. Dzięki temu jedząc mniejszą ilość orzechów szybciej zapewnimy sobie poczucie sytości.

Pistacje

Podobnie jak w przypadku innych orzechów, także i pistacje mają spore ilości witaminy E, która jest trudnym do przecenienia przeciwutleniaczem. Są one także doskonałym źródłem potasu, który jest idealny do wzmocnienia naszego układu nerwowego i mięśni.

Dzięki tym orzechom także i procesy trawienia przebiegają znacznie sprawniej, co dodatkowo ułatwia nam odchudzanie.

Czy możemy jeść wszystkie orzechy z drzew orzechowych, jakie tylko chcemy?

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, bez cienia wątpliwości orzechy są cennym źródłem sporej ilości węglowodanów. Wiemy również dobrze o tym, że chociaż węglowodany są niezbędne do życia, musisz kontrolować ilość spożywanych pokarmów, ponieważ jeśli nie spalisz całej energii, którą dostarczysz do swojego organizmu, przekształca się ona w tłuszcz.

Wiedząc o tym, co opisaliśmy powyżej, staje się oczywiste, że musisz uważać na to, ile jesz i jak często jesz. Średnia ilość węglowodanów dowolnego rodzaju na dobę powinna wynosić nie więcej, niż 30 gramów dziennie, najlepiej podzielonych na wszystkie główne posiłki.

Jednak nie wszystkie organizmy działają w ten sam sposób i z taką samą wydajnością. Ta wartość 30 gramów może stanowić zatem dobry punkt wyjścia, ale ostatecznie musisz dobrać ilość węglowodanów w sposób optymalny dla swojego organizmu.

Tacka z orzechami

Niech powyższy wskaźnik będzie skalą. Jeśli przybierzesz na wadze jedząc regularnie orzechy, najlepiej będzie zmniejszyć ich ilość lub zmodyfikować pozostałą część codziennej diety tak, by wyeliminować z niej nadmiar węglowodanów i tłuszczów pod różnymi postaciami.

Orzechy z drzew orzechowych są bardzo pożywne i łatwe do znalezienia. Z tego też powodu te produkty są świetnym składnikiem diety dla prawie wszystkich ludzi. Ponadto są one łatwe w transporcie i można je traktować jako przekąskę gdziekolwiek się znajdujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abdelhamid AS, Brown TJ, Brainard JS, Biswas P, Thorpe GC, Moore HJ, Deane KH, AlAbdulghafoor FK, Summerbell CD, Worthington HV, Song F, Hooper L. Omega-3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Jul 18;7(7):CD003177. doi: 10.1002/14651858.CD003177.pub3. Update in: Cochrane Database Syst Rev. 2018 Nov 30;11:CD003177. PMID: 30019766; PMCID: PMC6513557.
  • Dikariyanto V, Smith L, Francis L, Robertson M, Kusaslan E, O’Callaghan-Latham M, Palanche C, D’Annibale M, Christodoulou D, Basty N, Whitcher B, Shuaib H, Charles-Edwards G, Chowienczyk PJ, Ellis PR, Berry SEE, Hall WL. Snacking on whole almonds for 6 weeks improves endothelial function and lowers LDL cholesterol but does not affect liver fat and other cardiometabolic risk factors in healthy adults: the ATTIS study, a randomized controlled trial. Am J Clin Nutr. 2020 Jun 1;111(6):1178-1189. doi: 10.1093/ajcn/nqaa100. PMID: 32412597; PMCID: PMC7266688.
  • DeLoughery TG. Iron Deficiency Anemia. Med Clin North Am. 2017 Mar;101(2):319-332. doi: 10.1016/j.mcna.2016.09.004. Epub 2016 Dec 8. PMID: 28189173.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.