Zdrowie mózgu – zadbaj unikając tych 6 nawyków

Grudzień 2, 2017
Choć czasami nie widzimy powiązania między pewnymi nawykami a kondycją naszego mózgu, okazuje się, że jest ono bardzo silne. Pewne rzeczy, które robimy, negatywnie odbijają się na zdrowiu naszego mózgu oraz na zdolności postrzegania oraz uczenia się.

Zdrowie mózgu to temat bardzo ważny. Mimo to – jak się okazuje – wiele osób ignoruje fakt, że pewne nasze nawyki mogą się na nim bardzo negatywnie odbijać, doprowadzając nawet do pewnych zaburzeń.

Zaburzenia kognitywne bardzo często mają swoje źródło w czynnikach genetycznych oraz w wieku danej osoby. Okazuje się jednak, że pewne nasze codzienne zwyczaje mogą mieć istotny wpływ na ich pojawienie się.

Problem polega na tym, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak można zadbać o zdrowie mózgu. Mimo licznych zaleceń, nadal utrzymują niezdrowe nawyki, które przyśpieszają tylko starzenie się tego organu.

W konsekwencji, powstają zniszczenia na poziomie komórek nerwowych oraz tkanek mózgowych, co negatywnie odbija się na naszych zdolnościach umysłowych i zaburza podstawowe funkcje mózgu. Nie bez znaczenia jest to w kwestii naszej jakości życia.

Z tego właśnie powodu to konieczne, żeby odkryć, jakie nawyki negatywnie wpływają na mózg oraz w jaki sposób możemy zadbać o ten organ, aby zmniejszyć ryzyko.

1. Zdrowie mózgu a nadmierne spożywanie cukru

Nadmierne spożywanie białego cukru jest ściśle powiązane z tendencją do rozwijania się rozmaitych chorób metabolizmu. Negatywnie wpływa ono również na nasze zdrowie mózgu.

Składnik ten, tak powszechnie obecny w wielu produktach na stałe obecnych w naszej diecie, zmniejsza naturalne wydzielanie substancji chemicznych przez nasz mózg. Z czasem negatywnie odbija się na jego prawidłowym funkcjonowaniu.

Codzienne spożywanie dużych ilości cukru uznawane jest za jedną z głównych przyczyn epizodów stanów lękowych, depresji a także demencji.

Cukier w kostkach a Zdrowie mózgu

Co należy zrobić:

 • Wybieraj naturalne środki słodzące takie jak miód, cukier kokosowy czy stewia.
 • Postaraj się zwracać baczniejszą uwagę na etykiety spożywanych przez Ciebie produktów, aby sięgać po ubogie w cukier produkty.

Koniecznie zobacz również artykuł: Stewia – słodzik dla cukrzyków

2. Pomijanie śniadania

Codzienne spożywanie zdrowego i dobrze skomponowanego śniadania to czynnik wręcz nieodzowny aby utrzymać zdrowie mózgu. Będzie on dzięki temu młody, silny i będzie pracował bez zarzutów.

Śniadanie jest niewątpliwie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dostarcza naszemu organizmowi wysokiej dawki niezbędnych składników, które pozwalają mózgowi utrzymać swoją aktywność w dalszych godzinach dnia.

Jeżeli pomijamy śniadanie bądź zastępujemy je szybkimi, niezdrowymi przekąskami, zwiększa się ryzyko wystąpienia niewłaściwego funkcjonowania metabolizmu, problemów emocjonalnych oraz zaburzeń pamięci.

Co więcej, negatywnie odbije się to na poziomie naszej energii oraz na aktywności neuronów – spadnie ona, co utrudni nam właściwe koncentrowanie się.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Śniadanie, które doda Ci energii – kilka propozycji

Co należy zrobić:

Starannie planuj swoje śniadania – możesz to robić na przykład na przestrzeni tygodnia. Upewnij się, że dostarczą Ci:

 • Witamin
 • Minerałów
 • Dietetycznego błonnika
 • Białka
 • Kwasów tłuszczowych omega 3
 • Przeciwutleniaczy

3. Palenie papierosów

Nałogowi palacze są wystawieni na działanie całego szeregu toksyn, które z biegiem czasu negatywnie wpływają na tkanki wielu organów w naszym ciele.

Substancje toksyczne zawarte w papierosach przyśpieszają w sposób znaczący procesy starzenia się komórek w naszym organizmie. Co więcej, zwiększają one ryzyko wystąpienia raka oraz zaburzają nasze zdolności poznawcze.

Niestety, cierpią na tym również bierni palacze, którzy mogą w przyszłości cierpieć na rozmaite zaburzenia takie jak wczesna demencja starcza czy choroba Alzheimera.

Palenie papierosów a Zdrowie mózgu

Co należy zrobić:

 • Jak najszybciej rzuć palenie i wprowadź do swojego życia zdrowe nawyki, aby opanować głód tytoniowy.
 • Unikaj również wystawiania się na działanie dymu papierosowego.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Rzucamy palenie – zrób to w pięciu prostych krokach

4. Picie niewystarczającej ilości wody

Wypijanie niedostatecznych ilości wody to jeden z czynników najbardziej wpływających na przedwczesne niszczenie się tkanek mózgowych. Odwodnienie zmniejsza nasz poziom energii, wpływa negatywnie na nasze samopoczucie a także uniemożliwia nam koncentrowanie się.

Dzieje się tak, ponieważ mózg ludzki w dużej części składa się z wody. Jeżeli zatem jej brakuje, zaburzają się jego funkcje.

Z drugiej strony, brak płynów wpływa również na nasze krążenie. W konsekwencji zaburza się proces dotleniania komórek mózgowych.

Co należy zrobić:

 • Pij od 6 do 8 szklanek wody dziennie.
 • Zwiększ również spożycie soczystych owoców i warzyw.
 • Postaraj się przyrządzać napary, soki i inne naturalne napoje.

Zobacz też artykuł: Letnia woda z cytryną na dobry poranek! – 9 korzyści

5. Niedostateczne wysypianie się

Niedostateczne wysypianie się bądź zła jakość snu bardzo negatywnie odbijają się na naszej produktywności fizycznej i umysłowej. W rzeczywistości ma to bezpośredni wpływ również na nasz stan emocjonalny.

Jeżeli organizm nie odpoczywa w dostatecznym stopniu, spada aktywność płata czołowego. To z kolei negatywnie odbija się na naszym twórczym myśleniu.

kobieta w łóżku i budzik

Zwiększa się też wydzielanie hormonów stresu i zmniejsza umiejętność rozwiązywania nawet najprostszych, codziennych problemów.

Co należy zrobić:

 • Postaraj się, żeby Twoja sypialnia była przytulna i cicha. Śpij co najmniej osiem godzin.
 • Tuż przed snem postaraj się nie korzystać ze swoich urządzeń elektronicznych.
 • Jedz lekką kolację, co najmniej 2 do 3 godzin przed snem.

6. Bycie w ciągłym kontakcie z zanieczyszczonym środowiskiem

Aby działać w bez zarzutów i wypełniać wszystkie swoje funkcje, mózg potrzebuje stałego dopływu tlenu. To właśnie dzięki niemu jest w stanie utrzymać odpowiedni poziom energii.

Jednak z powodu zanieczyszczonego środowiska, skażonego powietrza i innych czynników, tlen miewa czasem trudności z dotarciem do wszystkich komórek naszego organizmu.

Negatywnie wpływa to na zdrowie mózgu, zmniejszając nasze zdolności poznawcze. Na dłuższą metę może prowadzić do poważniejszych zaburzeń, takich jak chociażby demencja.

Może zechcesz też zajrzeć do artykułu: Spacer najlepszym ćwiczeniem dla ciała i mózgu

Co należy zrobić:

 • Na tyle, na ile jesteś w stanie, unikaj skażonego środowiska. Jeżeli jednak musisz w nim przebywać, postaraj się chronić.
 • W miarę możliwości szukaj również okazji, żeby znaleźć się w zielonych, nieskażonych okolicach, gdzie możesz oddychać czystym powietrzem.

Jak łatwo można zauważyć, niektóre nawyki – choć wydają się niewinne – mogą w rzeczywistości bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie mózgu.

Postaraj się ich maksymalnie unikać i stosuj się do podanych rekomendacji.

WIĘCEJ DLA CIEBIE