Pistacje - Dlaczego warto jeść je jak najczęściej?

Czy wiesz, że jedzenie pistacji codziennie może niezwykle pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie? Koniecznie dowiedz się więcej.
Pistacje - Dlaczego warto jeść je jak najczęściej?
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pistacje to nie tylko niezwykle smaczne orzechy, ale także źródło licznych właściwości dla zdrowia i urody. Wszystko to za sprawą licznych substancji odżywczych, minerałów i witamin, które wpłyną pozytywnie niemal na wszystkie organy i funkcje naszego ciała. Jeśli chcesz skorzystać z tego typu właściwości, koniecznie sięgaj po pistacje jak najczęściej.

Dlaczego właśnie pistacje?

Praktycznie wszystkie orzechy to potężna dawka zdrowia i substancji odżywczych, ale dzisiaj chcielibyśmy skupić się właśnie na właściwościach pistacji. Orzechy te wyróżniają się bowiem na tle innych przez wzgląd na właściwości odżywcze oraz liczne korzyści dla zdrowia i urody.

Są to jedne z orzechów najbardziej bogatych w błonnik i tłuszcze, a także witaminy, minerały, białka oraz niezbędne kwasy tłuszczowe. Pistacje pierwotnie pochodzą z Dalekiego Wschodu, gdzie były jedzone i wykorzystywane od wieków. Obecnie krajem dominującym w produkcji i eksporcie pistacji jest Iran.

Właściwości zdrowotne pistacji

Poniżej znajdziesz listę najbardziej wyróżniających się właściwości zdrowotnych, którymi zachwycą Cię pistacje:

Działają moczopędnie

Za sprawą wysokiej zawartości potasu, pistacje wspomagają odpowiednią eliminację nadmiaru płynów z organizmu. Pozwala to nie tylko na utratę zbędnych kilogramów, ale i ograniczenie opuchlizny, szczególnie w okolicach brzucha oraz nóg.

Pistacje to również naturalne uzupełnienie leczenia dny moczanowej.

Garść pistacje

Wpływają pozytywnie na zdrowie układu krążenia

Pistacje to świetne uzupełnienie profilaktyki chorób układu krążenia. Za sprawą fitosteroli, argininy oraz resweratrolu i luteiny, orzechy te obniżają ciśnienie krwi, redukują poziom cholesterolu, dbają o zdrowie mięśnia sercowego i zapobiegają miażdżycy.

Optymalizują funkcjonowanie układu nerwowego

W pistacjach nie brakuje magnezu, minerału najbardziej istotnego jeśli chodzi o funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki regularnemu spożyciu pistacji możesz więc uniknąć takich problemów i zaburzeń jak stany lękowe, depresja, nadmierny poziom stresu czy bezsenność.

Dostarczają przeciwutleniaczy

Pistacje zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, witamina E, selen i wspomniany już resweratrol. Wszystkie te substancje chronią komórki ciała przed oddziaływaniem wolnych rodników. Efekt jest widoczny zarówno na zewnątrz, jak i odczuwalny wewnątrz ciała.

Zadowolona kobieta pistacje i piękna skóra

Przeciwutleniacze to najskuteczniejsza broń w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry! 

Zapewniają działanie wyszczuplające

Zapewne zastanawiasz się teraz, jak to możliwe, że orzechy bogate w tłuszcze i kalorie mogą pomóc Ci stracić kilka zbędnych kilogramów. Odpowiedź tkwi w ich wysokiej zawartości błonnika i tłuszczów rozpuszczalnych.

Dodatkowo orzechy zapewniają długotrwałe uczucie sytości, co powstrzymuje nas przed podjadaniem. Jedz pistacje jak najczęściej, a Twój metabolizm przyspieszy, a Ty będziesz cieszyć się wymarzoną sylwetką.

Przeciwdziałają cukrzycy

Nie sposób nie wspomnieć o tej niezwykle ważnej właściwości pistacji, jaką jest zdolność przeciwdziałania cukrzycy typu drugiego. To wszystko za sprawą wysokiej zawartości beta-karotenów, procyjanidów i błonnika. Regularne spożycie pistacji pozwala ograniczyć poziom cukru we krwi i tym samym poprawić insulinooporność.

Poprawiają wzrok

Zawartość luteiny, ryboflawiny i zeaksantyny sprawia, że pistacje to doskonałe naturalne lekarstwo na problemy ze wzrokiem. Jedz te orzechy regularnie, by pozytywnie wpłynąć na zdrowie swoich oczu.

Krem pod oczy a pistacje

Działają przeczyszczająco

Pistacje są bardzo bogate w błonnik, substancję odżywczą odpowiedzialną za odpowiednie ruchy jelitowe i regularne wypróżnienia. Dzięki temu, jeśli w Twojej diecie znajdą się zarówno orzechy, jak i owoce i warzywa, raz na zawsze uporasz się z uporczywymi zaparciami.

Są naturalnym afrodyzjakiem

Być może ten punkt na naszej liście Cię zaskoczy, ale pistacjom możemy zawdzięczać także poprawę naszego życia intymnego. Za sprawą zdrowych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy i steroli roślinnych, pistacje zwiększają libido i poprawiają funkcjonowanie narządów rodnych.

Mają działanie antynowotworowe

Przeciwutleniacze obecne w pistacjach, takie jak witamina E czy resweratrol, pomagają uchronić się przed niektórymi rodzajami chorób nowotworowych, zwłaszcza przed rakiem płuc.

Zapobiegają chorobom neurodegeneratywnym

Jedząc pistacje regularnie unikniesz chorób neurodegeneratywnych, takich jak Parkinson czy Alzheimer. Tutaj także odpowiedzialne za tę właściwość są przeciwutleniacze, takie jak resweratrol.

Komórki nerwowe

Pomagają uniknąć anemii

W pistacjach nie brakuje żelaza, minerału niezbędnego w profilaktyce anemii. Oczywiście same orzechy nie wystarczą, będą jednak doskonałym uzupełnieniem zbilansowanej i zróżnicowanej diety, bogatej w witaminę C (cytrusy, paprykę), która wspomaga przyswajanie żelaza.

Dzienna rekomendowana dawka pistacji

Orzechy to świetne uzupełnienie każdej diety. Pamiętaj jednak o tym, by jeść je z umiarem i w ilościach dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Ogólnie rzecz biorąc garść orzechów to odpowiednia dzienna dawka. W przypadku pistacji warto jednak dostosować tę ilość do około 49 orzechów dziennie – odpowiada to 30 gramom orzechów bez skorupki.

Pamiętaj również, by nie wybierać solonych orzechów, które mogą dostarczać nadmiernej ilości sodu i tym samym redukować pozytywny wpływ pistacji na nasz organizm.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dreher, M. L. (2012). Pistachio nuts: Composition and potential health benefits. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2011.00467.x
  • Mohammadifard, N., Salehi-Abargouei, A., Salas-Salvadó, J., Guasch-Ferré, M., Humphries, K., & Sarrafzadegan, N. (2015). The effect of tree nut, peanut, and soy nut consumption on blood pressure: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled clinical trials. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.114.091595
  • Kay, C. D., Gebauer, S. K., West, S. G., & Kris-Etherton, P. M. (2010). Pistachios Increase Serum Antioxidants and Lower Serum Oxidized-LDL in Hypercholesterolemic Adults. Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3945/jn.109.117366

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.