Dna moczanowa? Unikaj tych 7 produktów spożywczych!

Jeśli cierpisz na dolegliwości wywołane przez tak uciążliwą chorobę, jaką jest dna moczanowa, to powinieneś koniecznie zwrócić szczególną uwagę na to, co jesz. Unikaj zaprezentowanych poniżej 7 produktów spożywczych, dzięki czemu unikniesz nasilenia się objawów chorobowych.
Dna moczanowa? Unikaj tych 7 produktów spożywczych!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dna moczanowa jest jedną z najbardziej bolesnych form zapalenia stawów.

Bezpośrednia przyczyna choroby wiąże się z odkładaniem się mikroskopijnych kryształów kwasu moczowego w organizmie, szczególnie w słabiej ukrwionych obszarach oddalonych od serca, jak stawy palców stóp.

Ale dna moczanowa wykazuje również tendencję do negatywnego oddziaływania na kolana, kostki i inne części ciała, które są podatne na gromadzenie wspomnianej powyżej substancji.

Rzecz jasna najczęściej zmiany dotykają Twoich stawów, ale choroba ma również negatywne skutki na kondycję tkanek miękkich w Twoim organizmie, a także wielu organów, jak np. nerek.

Dna moczanowa najczęściej uderza w nocy, kiedy osoba chora śpi i nie wykonuje żadnych ruchów. Może ona znienacka poczuć intensywny ból stawu dużego palca u stopy, a sam paluch staje się zaczerwieniony, napuchnięty i niezwykle wrażliwy na każde dotknięcie.

Specjaliści szacują, że u około 20% pacjentów, których dopadła dna moczanowa. Zmiany chorobowe rozwijają się także w nerkach przybierając na przykład postać kamieni nerkowych.

Które są chorobą o równie intensywnych, jeśli nawet nie jeszcze bardziej dotkliwych dolegliwościach bólowych.

Schemat dny moczanowej

Ponieważ ta choroba wywołuje bezpośrednio reakcję zapalną tkanek miękkich otaczających zaatakowane miejsce, zazwyczaj towarzyszy jej nieustanne odczuwanie bólu, trudności z poruszaniem się i stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia miejsc dotkniętych chorobą.

Specjaliści nie ustalili dokładnej przyczyny dla których może u ludzi występować dna moczanowa. Aczkolwiek wyniki przeprowadzonych badań wskazują na to, że jest ona silnie powiązana z następującymi czynnikami:

  • Uwarunkowania genetyczne (choroba dziedziczna)
  • Regularne spożywanie alkoholu
  • Zmiany, jaki występują w organizmach kobiet w trakcie i po menopauzie

Ponadto wykazano także, że nieprawidłowe nawyki żywieniowe i nadwaga również działają jako czynniki stymulujące rozwój tej uciążliwej choroby.

Z tego tez powodu niezwykle ważną kwestią jest bycie świadomym tego, że niektóre z produktów spożywczych dostępnych powszechnie na rynku mogą powodować nasilenie objawów niektórych chorób, do których zalicza się także i dna moczanowa.

Powinieneś zatem dobrze je poznać, zapamiętać i w miarę możliwości unikać ich w jak największym stopniu.

Zapraszamy do lektury!!

1. Dna moczanowa, a czerwone mięso

Jedzenie zbyt dużych ilości czerwonego mięsa nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia chorób takich jak dna moczanowa, ale także powoduje wiele powikłań u osób chorych, u których chorobę tę zdiagnozowano już wcześniej.

Negatywny wpływ czerwonego mięsa na objawy tej choroby polega na tym, że zawiera ono spore ilości puryny. Oprócz rzecz jasna innych składników zwiększających poziom cholesterolu we krwi i przyczyniających się do pojawienia się nadwagi.

Czerwone mięso

Spożywanie tego typu mięsa może powodować problemy w postaci procesów zapalnych w wielu miejscach Twojego ciała.

Co przekłada się na zjawisko zatrzymania kwasu moczowego i bólu – a to z kolei oznacza, że dna moczanowa może swobodnie się rozwijać.

2. Owoce morza

Skorupiaki wszelkiego rodzaju powszechnie znane jako owoce morza, powinny zostać całkowicie wyeliminowane z diety osób, które dopadła dna moczanowa.

Niestety, chociaż wiele znajdujących się w nich składników zalicza się do niezwykle zdrowych i korzystnie wpływających na kondycję całego organizmu, to jednak owoce morza zawierają także bardzo wysoką zawartość puryny.

Jest to związek chemiczny, który pod wpływem procesów metabolicznych zachodzących w ludzkim organizmie rozkłada się do kwasu moczowego.

Oznacza to, że owoce morza mogą zwiększyć poziom tej substancji, na której opiera się dna moczanowa pogarszając przy tym stan zapalny w stawach i nasilając dolegliwości bólowe. Pamiętaj więc, aby omijać owoce morza szerokim łukiem!

3. Piwo

Chociaż nie można zaprzeczyć temu, że wiele składników piwa jest zdrowych dla Twojego organizmu, to jednak ten popularny napój powoduje szereg problemów dla osób chorujących na zapalenie stawów. A jedną z przyczyn takich dolegliwości może być właśnie dna moczanowa.

Piwo

Picie piwa podnosi poziom kwasu moczowego w ludzkim organizmie, a co gorsza, zakłóca procesy metaboliczne, których zadaniem jest jego eliminowanie.

Ponadto związki chemiczne występujące w piwie bezpośrednio nasilają procesy zapalne w stawach, przy jednoczesnym zwiększeniu poczucia ich sztywności i trudności w poruszaniu się

4. Napoje o dużej zawartości cukru

Napoje bezalkoholowe i napoje o dużej zawartości cukru bardzo często zawierają w składzie syrop kukurydziany i fruktozę oraz inne sztuczne słodziki zwiększające produkcję kwasu moczowego.

Codzienne picie tego typu napojów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń procesów metabolicznych, jak również wpływa na rozwój chorób zapalnych, takich jak zapalenie stawów i dna moczanowa.

W rzeczywistości naukowcy wielokrotnie udowodnili, że picie napojów gazowanych jest silnie powiązane ze zwiększoną tendencją do występowania problemów z kośćmi (takimi jak osteoporoza) w wieku dorosłym.

5. Ryby o chudym, białym mięsie

Choć powszechnie wiadomo, że spożywanie mięsa niektórych gatunków ryb pomaga kontrolować stan zapalny i łagodzić dolegliwości bólowe.

To jednak należy pamiętać o tym, że mięso białych ryb ma niekorzystny wpływ dla osób zmagających się z podwyższonym poziomem kwasu moczowego w organizmie.

Ryba smażona

Mięso takie zawiera od 50 do 150 mg puryn w zależności od wielkości porcji, co przekłada się na utrudnione leczenie wielu chorób takich jak dna moczanowa.

Poniżej prezentujemy ryby, których jedzenia powinieneś unikać, jeśli zdiagnozowano u Ciebie podwyższony poziom kwasu moczowego:

  • Dorsz
  • Okoniowate – okoń, skalnik, labraks, itp.
  • Błękitek
  • Leszcz
  • Pstrąg
  • Morszczuk.

6. Grzyby

Pyszne, niekiedy egzotyczne i cechujące się niską zawartością kalorii grzyby są znakomitym źródłem cennych składników odżywczych.

A na dodatek ich wspaniały smak oraz aromat powoduje, że wiele osób lubi dodawać je do różnych przepisów kulinarnych.

Grzyby

Jednak osoby zmagające się z dną moczanową powinny ograniczyć spożycie grzybów.

Wynika to z tego, że grzyby zwiększają stężenie kryształów kwasu moczowego w stawach, co rzecz jasna bezpośrednio przekłada się na nasilenie objawów chorobowych.

7. Wątróbka

Jedzenie wątróbki jest gorąco zalecane osobom cierpiących na niedokrwistość, która jest spowodowana brakiem żelaza.

Nie jest to jednak najlepsza opcja dietetyczna dla kobiet w ciąży, a także osób zmagających się z takimi dolegliwościami, jak dna moczanowa, czy też choroby układu krążenia.

Podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, także i wątroba zawiera wysokie stężenie puryny.

Co jest niepożądanym zjawiskiem w przypadku podwyższonego poziomu kwasu moczowego w organizmie.

Unikanie pokarmów wymienionych powyżej podczas leczenia chorób takich jak dna moczanowa jest kluczem do sukcesu w postaci zredukowania objawów bólowych i stopniowego przezwyciężania choroby.

Zamiast tego zalecamy spożywanie produktów spożywczych o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i odtruwających (oczyszczających organizm).

Które znacznie przyczyniają się do obniżenia poziomu kwasu moczowego, a zatem i zwalczają dnę moczanową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Li R., Yu K., Li C., Dietary factors and risk of gout and hyperuricemia: a meta analysis and systematic review. Asia Pac J Clin Nutr, 2018. 27 (6): 1344-1356.
  • Mai Nielsen S., Zobbe K., Kristensen LE., Christensen R., Nutritional recommendations for gout: an update from clinical epidemiology. Autoimmun Rev, 2018. 17 (11): 1090-1096.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.