Smutek i przygnębienie? – Przegoń je tymi nawykami!

Nawet jeśli nie jesteś miłośniczką ruchu i sportu, w chwilach smutku i przygnębienia powinnaś przeznaczyć przynajmniej godzinę dziennie na aktywność fizyczną. Sport prowadzi do wzmożonej produkcji serotoniny, która z kolei naturalnie odgania smutek.
Smutek i przygnębienie? – Przegoń je tymi nawykami!

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2017

Każdego z nas od czasu do czasu dopada smutek, przygnębienie, depresja lub melancholia. Czasem objawy te nasilają się do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć ich bez zażywania odpowiednich leków.

Nie zawsze jednak od razu musimy uciekać się do stosowania chemicznych substancji – czasem warto spróbować kilka zwykłych, naturalnych sposobów, które skutecznie pomagają zwalczyć smutek i odzyskać dobry humor. I to wszystko bez szkodliwych dla naszego organizmu efektów ubocznych.

Poznaj dziś z nami 8 nawyków, które pomogą ci przezwyciężyć apatię i beznadzieję. Przekonaj się, że wystarczy odrobina chęci, by znów zacząć cieszyć się życiem i z optymizmem wyczekiwać każdego następnego dnia. Zapraszamy do lektury!

1. Smutek a codzienna dieta

Zielone warzywa

Czy wiesz, że niektóre produkty żywnościowe wykazują silne właściwości przeciwdepresyjne? Dzięki ogromnej zawartości cennych substancji odżywczych dostarczają one naszemu organizmowi wiele witamin, minerałów, zdrowych kwasów tłuszczowych – czyli elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Powinniśmy zatem przykładać wielką wagę do naszej codziennej diety. W przeciwnym wypadku narazimy nasze ciało na utratę wielu wartościowych składników odżywczych. Pamiętajmy, że im silniejszy niedobór witamin i minerałów, tym większa podatność na smutek, przygnębienie i apatię.

Zdaniem specjalistów powinniśmy zwiększyć spożycie następujących produktów żywnościowych:

  • Warzyw o zielonych liściach
  • Płatków owsianych
  • Warzyw strączkowych: grochu i czarnej fasoli.
  • Suszonych owoców i bakalii: orzechów, migdałów czy orzeszków pinii.
  • Ziaren słonecznika i siemienia lnianego
  • Awokado
  • Mandarynek
  • Kasztanów jadalnych
  • Sardynek
  • Jajek

2. Regularnie się ruszaj!

Sport to nie tylko niezawodny przepis na piękną i zgrabną sylwetkę, to także jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na zachowanie dobrego humoru i pozytywnej energii do życia. Zadbaj o odpowiednią codzienną dawkę ruchu, zwłaszcza jeśli spędzasz na siedząco cały dzień w pracy.

Liczne badania naukowe potwierdziły terapeutyczne działanie ruchu. Dzieje się tak w wyniku wzmożonej produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który sprawia, że cieszymy się dobrym samopoczuciem, ogólnym zdrowiem i wewnętrznym spokojem.

3. Żyj blisko natury

Życie w mieście każdego dnia oddala nas coraz bardziej od natury. Pamiętajmy jednak, że zieleń drzew, czyste powietrze, cisza czy bliskość zwierząt doskonale wpływa na stan naszego organizmu.

Bezpośredni kontakt z ziemią, morzem, promieniami słonecznymi, zapach deszczu, kolor gór… Wszystkie te elementy stanowią źródło bardzo pozytywnej energii i są wręcz niezbędne do zachowania wewnętrznej harmonii i spokoju.

Kobieta na łonie natury

Zawsze gdy masz ku temu okazję, wybierz się za miasto, pójdź na długi spacer po lesie, odwiedzaj rodzinę na wsi, regularnie wyjeżdżaj na wakacje, itp.

Przynajmniej jeden wypad na zieloną trawkę w tygodniu jest wręcz niezbędny do tego, by naładować akumulatory i odetchnąć od szybkiego tempa codziennego życia.

Jeśli nie będziesz regularnie oczyszczać swego umysłu i czerpać energii z natury, prędzej czy później zawładnie tobą smutek i melancholia, a pozbycie się ich wcale nie jest takie łatwe i przyjemne jak zapobieganie.

4. Odkryj moc chromoterapii!

Chromoterapia, czyli terapia kolorami. Otaczające nas na co dzień barwy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz w niesamowity sposób potrafią stymulować nasz układ nerwowy.

Być może nie zdajemy sobie sprawy, ale gdy stajemy przed wyborem jakiegoś koloru, o efekcie decyduje nasze samopoczucie w danej chwili. Jeśli chcesz zawsze tryskać energią i optymizmem, unikaj czerni, wszelkich odcieni szarego i brązu. Stawiaj zawsze na radość i harmonię!

  • Zielony: Pomaga zachować harmonię, przywodzi na myśl odprężające działanie przyrody.
  • Fioletowy: Odpręża i uduchowia, stanowi idealną scenerię dla wszelkiego rodzaju ćwiczeń relaksujących, jogi i medytacji.
  • Niebieski: Koi zmysły, odpręża, doskonale zwalcza przygnębienie i smutek. Pozwala przezwyciężyć nawet najsilniejszy stres. Stąd tak wspaniale czujemy się, gdy wpatrujemy się w bezkres błękitnego nieba.
  • Pomarańczowy: Kolor pełen energii i optymizmu. Pozwala poczuć przypływ szczęścia i dodatkowo rozbudza naszą kreatywność oraz stymuluje pracę mózgu.
  • Czerwony: Symbolizuje silną energię i gorącą namiętność. Należy jednak podchodzić do niego ostrożnie i z umiarem, ponieważ nadmiar tej ognistej barwy może prowadzić do osiągnięcia przeciwnego stanu ducha, a mianowicie – złości.

5. Rozkoszuj się antydepresyjnymi zapachami

Kwiatowa terapia Bacha

Zapachy i aromaty mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Do tego stopnia, że często stanowią podstawę wielu terapii mających na celu poprawę zdrowia psychicznego pacjentów, a także wykazują silne działanie odprężające i zwalczające stres.

Wielu specjalistów zaleca regularne stosownie olejków eterycznych do perfumowania wnętrz. Ich delikatny aromat nie tylko odświeży nasz dom czy miejsce pracy, ale również ukoi zszargane nerwy i poprawi humor.

Poniżej przedstawiamy listę naturalnych olejków o najsilniejszym działaniu antydepresyjnym:

  • Olejek z owoców cytrusowych
  • Olejek z brzozowy
  • Olejek z bazylii
  • Olejek z majeranku
  • Olejek cyprysowy
  • Olejek z drzewa sandałowego
  • Olejek rozmarynowy

6. Stosuj terapię kwiatową Bacha

Zapachy kwiatowe Bacha to naturalna terapia mająca na celu odzyskanie wewnętrznej harmonii oraz pozbycie się negatywnych emocji. Zapachy te nie uzależniają ani nie wywołują szkodliwych efektów ubocznych w organizmie.

Najbardziej popularne z nich to:

  • Wild Oat (stokłosa gałęzista): Niezastąpiony w okresach, gdy nie potrafimy odnaleźć sensu naszej egzystencji ani pozytywnych i motywujących celów z życiu.
  • Mustard (gorczyca polna): Doskonale koi objawy depresji i przygnębienia, zwłaszcza gdy nie potrafimy odkryć źródła naszych problemów psychicznych.
  • Gentian (goryczuszka gorzkawa): Stosuj, gdy dopada cię smutek i przygnębienie w przypadku negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych na naszą psychikę.
  • Sweet chestnut (kasztan jadalny): Koi lęki, doskonale pomaga złagodzić napięcie i ochotę na płacz.
  • Star od Bethlehem (śniadek baldaszkowaty): Zapach niezastąpiony w okresach żałoby – koi emocje i pozwala odzyskać wewnętrzną harmonię.
  • Wild rose (dzika róża): Jej zapach pomaga przezwyciężyć apatię i przygnębienie.
  • Gorse (kolcolist zachodni): Zapach zalecany dla osób zmagających się z poczuciem beznadziei i wielkim pesymizmem.

7. Prawidłowe spojrzenie

Kobieta patrząca do góry

Czy wiesz, że ruchy, jakie wykonują nasze oczy, mają ogromny wpływ na pracę układu nerwowego?

Ciągłe kierowanie spojrzenia w dół prowadzi do osłabienia samopoczucia i staje się przyczyną przygnębienia i smutku. Jeśli chcesz zachować optymizm i dobry humor, patrz przed siebie i od czasu do czasu unieś oczy wysoko w niebo. Dodatkowo błękit nieba pomoże pozbyć ci się napięcia i stresu.

8. Naucz się okazywać wdzięczność

Jedną z najlepszych i najskuteczniejszych porad, jakich możemy udzielić osobom zmagającym się ze smutkiem, przygnębieniem, apatią i melancholią jest postanowienie sobie bycie lepszym człowiekiem. Nauczmy się nie oczekiwać rekompensaty za każdy nasz dobry uczynek i częściej okazujmy wdzięczność.

Poczucie walki o lepszy charakter i szczęśliwsze życie będzie nas umacniało każdego dnia. Chęć bycia lepszym skutecznie odpędza smutek, przygnębienie i depresję. Nie zapominaj o tym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garg, N., & Lerner, J. S. (2013). Sadness and consumption. Journal of Consumer Psychology. https://doi.org/10.1016/j.jcps.2012.05.009
  • Raes, F., Hermans, D., Williams, J. M. G., Bijttebier, P., & Eelen, P. (2008). A “triple W”-model of rumination on sadness: Why am I feeling sad, what’s the meaning of my sadness, and wish I could stop thinking about my sadness (but I can’t!). Cognitive Therapy and Research. https://doi.org/10.1007/s10608-007-9137-y
  • Brown, E. J., Pearlman, M. Y., & Goodman, R. F. (2004). Facing fears and sadness: Cognitive-behavioral therapy for childhood traumatic grief. Harvard Review of Psychiatry. https://doi.org/10.1080/10673220490509516

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.