Jakie kolory wpływają na Twoje emocje?

Istnieją pewne uniwersalne zasady, co do wpływu kolorów na nasze samopoczucie. Jeśli jednak czujesz, że Twój ulubiony kolor również ma pozytywny wpływ na Twoje uczucia, nie wahaj się wykorzystać tej wiedzy.
Jakie kolory wpływają na Twoje emocje?

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada, 2016

Kolory i ich liczne odcienie otaczają nas z każdej strony, ale czy zwróciłaś kiedyś uwagę na to, w jaki sposób są one w stanie wpływać na nasze samopoczucie? Warto poznać właściwości poszczególnych barw i nauczyć się wykorzystywać je, by naturalnie sterować swoimi emocjami.

Kolory pozwalają na kreowanie przestrzeni wokół nas. Dzięki odpowiednio dobranym barwom jesteśmy w stanie pracować i żyć lepiej. Nasze ulubione barwy definiują to, kim jesteśmy, a umiejętnie łączone, mogą przynieść nam wiele radości i spokoju ducha. Gotowa, by poznać sekret kolorów i ich wpływu na nasze emocje? Czytaj dalej!

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Ci streszczenie pewnego bardzo interesującego badania przeprowadzonego przez psychologa i socjologa, Evę Heller, na potrzeby książki ,,Psychologia koloru”. Jest to książka w niezwykle trafny sposób opisująca związki pomiędzy kolorami, a ludzkimi emocjami.

Jeśli temat ten wydaje Ci się interesujący, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedz się więcej o samej sobie.

Psychologia a kolory i ich odcienie

Jest bardziej niż prawdopodobne, że większość z nas na wieść o tym, że kolory mogą wpływać na nasze emocje, reaguje niedowierzaniem, a może nawet śmiechem.

Właśnie dlatego psycholog Eva Heller z Uniwersytetu w Berlinie postanowiła przeprowadzić badanie, które miało pomóc jej odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy związek pomiędzy emocjami i kolorami istnieje i w jaki sposób działa.

W swoim badaniu Heller przeanalizowała odpowiedzi i zachowanie 2000 osób w reakcji na różne kolory. Dzięki temu była ona w stanie jasno opisać powiązania, które jak się okazało wcale nie są przypadkowe, ale podlegają pewnym uniwersalnym regułom.

Ogólne emocje towarzyszące poszczególnym kolorom okazały się więc być ściśle związane z przeżyciami z dzieciństwa, językiem, wspomnieniami czy przodkami.

Mając to wszystko na uwadze, można stwierdzić, że nasze reakcje na poszczególne barwy są w pewnym stopniu wrodzone. Omówmy to zagadnienie na przykładzie – czy jesteś w stanie skoncentrować się i zrelaksować w pokoju, w którym ściany pomalowano na czarno, bądź czerwono? W większości przypadków odpowiedź brzmi ,,nie”.

Z drugiej strony, gdy ściany pokoju są zielone, białe lub niebieskie, pomieszczenie to automatycznie wydaje nam się bardziej przyjazne i pozytywne. Jest to ogólne wrażenie większości osób zapytanych o swoje asocjacje z tymi barwami.

Jeśli chcesz poznać więcej tego typu powiązań, czytaj dalej i zobacz, jak poszczególne kolory działają na nasze emocje.

Niebieski

Z badania przeprowadzonego przez doktor Heller wynika, że ulubionym kolorem większości populacji jest niebieski, a zaraz za nim – zielony. Szacuje się, że w naturze występuje 111 odcieni niebieskiego, ale do jego ogólnych cech możemy zaliczyć poniższe:

 • Niebieski symbolizuje spokój, harmonię oraz duchowe cnoty.
 • Kolor ten wywołuje skojarzenia z dystansem, ale jednocześnie także z fantazją.
 • Symbolizuje on inteligencję; jest w takim samym stopniu kolorem męskim, jak i żeńskim.
Niebieskie drzewa

Zielony

Zielony to kolejny, zaraz po niebieskim, ukochany kolor większości populacji. Utożsamia się go z nadzieją, płodnością, życiem i zdrowiem. Jest to ogólnie rzecz biorąc kolor o dużej sile. Często o zielonym myśli się także w kontekście młodości – symbolizuje on energię, wolność i wewnętrzną siłę.

Czerwony

W przypadku tej barwy również opracowano pewne ogólne i uniwersalne skojarzenia; czerwony to dla większości badanych kolor miłości i namiętności, ale także… nienawiści.

 • Istnieje 105 odcieni czerwieni. Od czasów starożytnych był to kolor zarezerwowany dla klasy wyższej. Czerwień, zwłaszcza ciemna i intensywna, wywołuje więc skojarzenia z bogactwem.
 • Czerwony to kolor dynamiczny, skłania do intensywnej aktywności.
 • Badanie doktor Heller wykazało także jedną ciekawą rzecz: czerwony to kolor, którego najbardziej nie lubią zwierzęta.

Żółty

Prowadzone przez kilka lat badanie pozwoliło stwierdzić, że żółty to jeden z kolorów wywołujących najwięcej sprzecznych emocji. Z jednej strony ludzie postrzegają żółty, jako kolor radosny i słoneczny; z drugiej jednak – symbolizuje on zdradę.

 • Żółty może być symbolem dojrzałości i zmysłowej miłości.
 • Uważa się, że żółty to pozytywna barwa pobudzająca do pracy i kreatywności.
Żółty dom

Fioletowy

Fioletowy to kolejna niezwykle interesująca barwa; kojarzy się z magią i kobiecością. Co więcej, reprezentuje także moc i władzę, a także szacunek i solidarność.

Pomarańczowy

Pomarańczowy jest silnie związany z buddyzmem, psychologowie podkreślają jednak jak bardzo niedoceniany w naszej kulturze jest to kolor.

Pomarańczowy i kolory pochodne są idealne do otoczenia, w którym potrzebny jest kontakt i wzajemne zrozumienie wielu osób. Co więcej, doskonale przyciągają one światło i tworzą unikalną, przyjemną i pełną energii atmosferę.

Różowy

W tym przypadku skojarzenia są jasne: różowy przywodzi na myśl coś delikatnego, kuszącego, lekkiego i odrobinę erotycznego. Często wykorzystujemy tego rodzaju kolory w naszych mieszkaniach, ponieważ jednocześnie pobudzają one kreatywność i dodają nadziei.

Różowy w połączeniu z innymi barwami to gwarancja oryginalnego i przyjemnego wystroju każdego wnętrza.

Biały

Biel to jeden z podstawowych kolorów, z którymi najczęściej spotykamy się na co dzień. Jest to kolor dobrych emocji, duchów, nowego początku, czystości i niewinności.

Czarny

Czarny to ukochany kolor projektantów mody; nosząc czerń zawsze wygląda się modnie i niezwykle elegancko. Czasami jednak prowadzone są dysputy na temat tego, czy czarny w rzeczywistości w ogóle jest kolorem? Mimo wszystko instynkt podpowiada nam, że ma on w sobie pewną dozę smutku i negatywnych emocji.

Jest to modny kolor, ale jednocześnie przywołuje takie skojarzenia jak śmierć, koniec czy brutalność. To bardzo ciekawy kontrast.

Z pewnością i Ty masz swoje ulubione kolory, bez których nie wyobrażasz sobie swojego otoczenia i garderoby. Każdy z nas ma takich kolorów nawet trzy. Wykorzystaj ich siłę i to, co dla Ciebie znaczą, aby kreować świat wokół siebie oraz wpływać na swoje emocje.

Kolorowy motyl

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Psicología del Color.   eartvic.net/~mbaurierc/materials/20%20Selectivitat/Psicologia%20del%20color.pdf
 • Heller, E., & Chamorro, J. (2000). Psicología del color, Barcelona. Editorial Gustavo Gili.
 • Arnheim, R.. Arte y Percepción Visual. MADRID: Alianza. (2008)
 • Sanz, J.C. . El libro del Color. MADRID: Alianza. (2003)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.