Myślenie kreatywne – 5 stymulujących zagadek

· Wrzesień 18, 2015

„Myślenie kreatywne” lub „równoległe” zostało wprowadzone por raz pierwszy w latach 90. przez psychologa Edwarda de Bono. W dzisiejszych czasach, akurat myślenie kreatywne jest najbardziej doceniane. Dlatego też, próbuje się je trenować i pogłębiać. Zwłaszcza podczas edukacji. Ludzi charakteryzuje inna tendencja: myślenie logiczne. W razie problemów, szukamy najbardziej ewidentnego rozwiązania, często nie licząc się z innymi aspektami, które mogłyby okazać się bardziej użyteczne.

Są to sytuacje, na które jesteśmy wystawieni na co dzień. Wysoki poziom stresu sprawia, że czujemy się zablokowani i tracimy tę iskrę oryginalności. I tutaj właśnie najbardziej potrzebne jest myślenie kreatywne. Żeby było wiadomo o czym mowa, proponujemy Ci 5 oryginalnych zagadek, które na pewno Ci się spodobają i sprawią, że zmienisz punkt widzenia. To co? Odważysz się?

Pierwszy krok: rozwiń myślenie kreatywne

Myślenie kratywne

Zanim zmierzysz się z naszymi zagadkami, podpowiemy Ci kilka różnych strategii, żebyś wiedziała mniej więcej, na co powinnaś zwrócić uwagę. Są to pilary, które definiują myślenie kreatywne lub równolegle.  Warto się do nich zastosować w naszym codziennym życiu:

 • Życie jest przepełnione małymi i dużymi problemami. Niektóre są tak absurdalne, że nawet nie wiemy jak się do nich zabrać. Pierwsze co należy zrobić, to przestać zawsze kierować się logiką. W życiu „dwa plus dwa to nie zawsze musi być cztery”. Zwłaszcza gdy mówimy o problemach natury ludzkiej. My, ludzie, jesteśmy małym kłębkiem pragnień i emocji… Zacznij widzieć problemy z różnych punktów widzenia, a nie jedynie z logicznego.
 • Rozwijaj swoją wyobraźnię. Maksymalnie wykorzystuj swoje możliwości i zacznij widzieć tam gdzie wzrok nie sięga. Wyobrażaj sobie alternatywy, sytuacje, wymyśl własne dane, oceń i porównaj. Nie ograniczaj się do tylko jednej opcji.
 • Zapomnij o uprzedzeniach, pozwól wyjść temu dziecku, które w Tobie drzemie i ustal sobie cele. Odważ się być oryginalną i nie przejmuj się tym co mogą powiedzieć inni.
 • Zapomnij o etykietach i stereotypach.
 • Informacje, którymi dysponujemy, nie są ostateczne. To tylko małe wskazówki, które musisz wziąć pod uwagę w Twoich przypuszczeniach, wyobrażeniach i przeczuciach. Kieruj się intuicją, otwórz się na wszystkie możliwości. Nie obawiaj się pomyłek.
 • Najlepiej jest unikać najbardziej ewidentnej i logicznej drogi. Bądź oryginalna! Im więcej wyobraźni, tym lepiej.

Zagadka #1: Parking

Zagadka z numerami

Pewnie się zaskoczysz, jak Ci powiemy, że tego typu zagadki są używane w chińskich instytucjach edukacyjnych, na egzaminach wstępnych do podstawówki. I wiesz co? Sześciolatkowie są w stanie rozwiązać tę zagadkę w kilka sekund.

To własnie myślenie kreatywne sprawia, że wydaje się ona bardzo łatwa. Im jesteśmy starsi, tym staje się trudniejsza, ponieważ widzimy ją z innej perspektywy. Tej logicznej.

Odważysz się? Pytanie brzmi: na powyższym zdjęciu, pod jakim numerem stoi zaparkowany samochód?

Zagadka #2: czapka i marchewka

Marchewka

Przejdźmy do innej sytuacji. Wyobraź sobie, że po długiej podróży samochodem, docierasz do domu wujostwa. Wychodzisz z auta, zakładasz kurtkę i, w momencie skrętu w prawo, widzisz coś podejrzanego w przydomowym ogrodzie.

Co robią tam leżące odłogiem czapka i marchewka? Nie możesz tego zrozumieć. Pomyśl nad tym 2 minuty, zanim podamy Ci odpowiedź.

Zagadka #3: Mężczyzna w barze

Bar

A teraz zupełnie inna sytuacja. Jesteśmy w barze. Wchodzi mężczyzna, podchodzi do baru i prosi kelnera o szklankę wody. Kelner patrzy na niego przez kilka sekund, po czym sięga pod ladę i wyciąga broń. Kieruje ją prosto w twarz mężczyzny, który, przerywanym głosem, prosił o wodę.

Mężczyzna widząc, że kelner mierzy w niego bronią, wzdycha głęboko, dziękuje i odchodzi. Co tam się takiego stało?

Zagadka #4: Martwy mężczyzna znaleziony na polu

krajobraz góry

Jesteśmy na środku pola, opuszczonego miejsca, gdzie leży martwe ciało jakiegoś mężczyzny. Obok niego znajduje się coś co wygląda na zamknięty pakunek. Pomyśl, co takiego mogło się tam wydarzyć? Pamiętaj – myślenie kreatywne!

Zagadka #5: Samotny człowiek

Smutek i kontemplacja

Teraz poznamy pewnego człowieka. Mieszkał sam, w opuszczonym miejscu, do którego nikt nigdy nie zaglądał. Pewnego dnia popełnił błąd. Niechcący zgasił wszystkie światła u siebie w domu. Po wyjściu na zewnątrz, okazało się, że zginęło 90 osób. Zalał się łzami, bo był jedyną osobą odpowiedzialną za tę tragedię.

Co tam się stało?

Rozwiązania:

 • Zagadka #1: Samochód stoi pod numerem 87. Musisz patrzeć na parking tak, jakbyś rzeczywiście parkowała samochód.
 • Zagadka #2: Marchewka i czapka to pozostałości po bałwanie, który już zdążył się rozpuścić.
 • Zagadka #3: Mężczyzna, który prosił o wodę, miał czkawkę i kelner postanowił, że go przestraszy, żeby mu pomóc.
 • Zagadka #4: Mężczyzna skoczył z samolotu. Obok niego znajduje się nieotwarty spadochron.
 • Zagadka #5: Mężczyzna był latarnikiem. Przez niego statek rozbił się o skały. Zginęło 90 osób.