Najlepsze kolory do twojego domu

· Sierpień 4, 2015
Aby dodać kreatywności naszemu miejscu pracy możemy pomalować ściany naszego gabinetu na żółto lub pomarańczowo. Jednocześnie, do dekoracji, możemy dodać barwy zieleni, aby stworzyć idealną harmonię i równowagę.

Koloroterapia zwana również chromoterapią polega na terapeutycznym wykorzystaniu właściwości kolorów. Poszczególne kolory posiadają konkretne właściwości i indywidualne cechy, które czynią je odpowiednimi dla każdej osoby i na każdą okoliczność. W tym artykule wytłumaczymy właściwości różnych barw i podpowiemy jak dobrać kolory do naszego domu, aby ich skutki były jak najbardziej pozytywne i żebyśmy mogli jak najlepiej wykorzystać ich szczególne właściwości.

Kolory i ich właściwości

 • Biały: neutralny kolor, wywołuje wrażenie czystości i świetlistości.
 • Żółty: Oczyszczający kolor, który pomaga w zachowaniu równowagi. Idealny, aby wspomóc pracę umysłową, ponieważ ułatwia skupienie i koncentrację. Poza tym, posiada efekt antydepresyjny i wiąże się z układem trawienia.
 • Pomarańczowy: Kolor, który wspomaga kreatywność, otwartość na ludzi i optymizm. To bardzo energetyczny kolor, który dodaje ciepła, tam gdzie się znajduje. Z tego powodu jest idealny do zbyt zimnych przestrzeni. Ponadto jest polecany, aby zwiększyć libido.
 • Czerwony: To zdecydowanie najbardziej stymulujący i energetyczny kolor, który wspomaga również krążenie krwi. Poza tym, kolor czerwony jest idealny w przypadkach apatii, anemii, zimna, problemach związanych z bezpłodnością czy niskim ciśnieniem. Tak więc, jeśli używa się go odpowiednio jest jak najbardziej wskazany, ale przy złym zastosowaniu może okazać się niestety szkodliwy. Dzieje się tak, gdyż czerwony może również wzbudzać agresję i irytację lub pogarszać problemy związane z np. bólem.
 • Niebieski: W przeciwieństwie do czerwonego, kolor niebieski jest odprężający i orzeźwiający, dlatego jak najbardziej jest wskazany do zbyt gorących przestrzeni. Poza tym, to kolor duchowy i przeciwzapalny.
 • Zielony: To kolor natury, dlatego też jest najbardziej zrównoważony ze wszystkich barw i zapewnia nam uczucie harmonii. Pomaga przy odbudowie komórkowej, a ponadto jest przydatny w walce ze stresem i zmęczeniem. Poza tym, uważany jest za kolor wątroby.
 • Turkusowy: Ta kombinacja niebieskiego z kolorem zielonym pomaga nam wzmocnić system odpornościowy i zapewnia spokój rodzinny.
 • Fioletowy: To najbardziej duchowa ze wszystkich barw, dlatego powiększa intuicję. Poza tym, ma również działanie relaksujące, a to dzięki zawartości niebieskiego.

Temperatura kolorów

Jak już wspomnieliśmy, niektóre kolory dostarczają ciepła, podczas gdy inne mają właściwości  orzeźwiające. W skrócie, można by było stwierdzić, że istnieją ciepłe i zimne barwy.

 • Zimne: niebieski, fioletowy,zielony.
 • Ciepłe: żółty, pomarańczowy, czerwony

Kiedy decydujemy się na malowanie domu powinniśmy wziąć pod uwagę wyżej opisane właściwości kolorów, aby dobrać odpowiednie barwy do naszych pomieszczeń. Jeśli pokój jest już pomalowany i nie zamierzasz zmieniać jego koloru, możesz go ożywić i odświeżyć, a także sprawić, by wydawał się cieplejszy lub chłodniejszy, dobierając firanki, lampę, kanapę, poduszki czy dywany w wybranym kolorze.

Sypialnia

Kolor sypialni jest niezwykle ważny, gdyż chodzi przecież o pomieszczenie, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Kolor powinien spełniać dwie podstawowe funkcje:

 • Sprzyjać odpoczynkowi i odprężeniu
 • Pomagać w zachowaniu równowagi w związku

Przeważnie najlepszym pomysłem jest wybranie orzeźwiających kolorów, chociaż zawsze warto jest wziąć pod uwagę czynniki takie jak: nasza osobowość. Mimo, że czerwony uważany jest za najbardziej zmysłowy kolor, powinniśmy jednak uniknąć malowania sypialni na czerwono, gdyż może to sprzyjać kłótniom. Lepszym rozwiązaniem jest dobór delikatnych kolorów takich jak: niebieski czy fioletowy, obydwa działają bardzo relaksujące. Oczywiście, elementy dekoracyjne mogą być w innych kolorach, w zależności od efektów jakie chcielibyśmy osiągnąć. Na przykład, jeśli w związku istnieją problemy z wzajemną oziębłością powinniśmy wybrać fioletowe ściany, a do tego czerwoną lub pomarańczową dekoracje.

 

2#kolory.jpg

Gabinet

W miejscu pracy najważniejsze jest wspieranie kreatywności i intelektu. Najodpowiedniejsze kolory, aby osiągnąć ten cel, to żółty i pomarańczowy. Jeśli natomiast, twoja praca jest zbyt stresująca, lepiej wybrać barwy mniej stymulujące, ale pozwalające na przywrócenie równowagi, jak na przykład zielony. Wstawiając do gabinetu rośliny doniczkowe, również dodamy mu kojącej zieleni.

Salon

Salon to pomieszczenie, w którym najczęściej przebywają wszyscy członkowie rodziny, miejsce spotkań, dlatego polecamy pomalowanie go na ciepłe barwy. W tym przypadku również, w zależności od charakteru członków rodziny, dodamy dekoracje w innych kolorach.

3#kolory.jpg

Kuchnia

W kuchni ważne jest znalezienie równowagi po między stymulującymi kolorami, a odprężającymi barwami. Pomarańcz, na przykład, pozwoli nam cieszyć się kreatywna, pozytywną i optymistyczną postawą podczas gotowania. Niemniej jednak, najlepiej jest nie malować kuchni na jeden jedyny stymulujący kolor, ale spróbować zestawić kolory ścian i mebli w taki sposób, aby tworzyły również relaksującą przestrzeń. Jednym z wybranych kolorów mogłaby być biel, gdyż kuchnia powinna sprawiać wrażenie czystej, w czym pomaga ta barwa.

4#kolory.jpg

Łazienka

W przypadku łazienki dobrym pomysłem byłoby połączenie kolorów żywych z delikatnymi barwami. Oczywiście, może być ona również pomalowana na biało i ożywiona różnymi kolorowymi elementami dekoracyjnymi.